Apple nakoniec predsa vydalo upozornenie, že magnety v iPhonoch 12 môžu mať vplyv na chod elektronických implantátov.
Jednou z nových funkcií iPhonov radu 12 je MagSafe. Ide o zakomponovanie magnetov do zariadenia na jednoduchšie pripojenie napájacieho kábla. MagSafe kedysi využívali aj MacBooky. V iPhonoch 12 sa týmto spôsobom pripája bezdrôtová nabíjačka. Nová štúdia ale poukazuje na to, že pre niektorých majiteľov iPhonov to nemusí byť až taká výhoda.
Už pri uvedení nových iPhonov 12 sa objavili otázky, či magnet v mobilnom zariadení nebude mať nejaký vplyv na ľudský organizmus. Apple vtedy nereagoval a oficiálne stanovisko bolo, že ich zariadenia sú bezpečné.
Začiatkom roka však Heart Rhythm Society uverejnilo štúdiu trojice lekárov, ktorá poukazuje na to, že spomínané telefóny cez ich NFC cievku pre 15W bezdrôtové nabíjanie a magnety MagSafe vytvárajú elektromagnetické pole, na ktoré zareagoval implantovaný kardiostimulátor.
Priložený iPhone 12 Pro na hrudník dokonca spôsobil dočasné pozastavenie fungovania kardiostimulátora.
Pravdepodobne na to Apple zareagoval a na svojom webe aktualizoval informácie ohľadom MagSafe iPhonov a medicínskych zariadení citlivých na elektromagnetické polia.
Americká firma stále tvrdí, že iPhony 12 nepredstavujú riziko. Niektoré medicínske zariadenia však obsahujú senzory, ktoré môžu reagovať na magnety a rádiovysielače v priamej blízkosti. Preto odporúčajú používať ich mobily minimálne 15 cm od oblasti, kde sa takéto zariadenie v tele nachádza. Pri bezdrôtovom nabíjaní táto vzdialenosť má byť minimálne 30 cm.
V každom prípade, všetky smartfóny vyžarujú elektromagnetické pole a nemusia mať ani špeciálne magnetické držiaky nabíjačiek a preto by ich mali pacienti s rôznymi implantátmi používať opatrnejšie.