Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 1. 3. 2021 meniny má Albín

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Móda
3
Katarína Danková
20. január 2021, 11:30
Čas čítania: 4:33

Od nákupných maniačok po uvedomelé aktivistky. Slovenky ti v podcaste poradia, ako si vyberať oblečenie a nezaťažovať planétu

Prvý slovenský podcast, vďaka ktorému spoznáš príbeh svojho oblečenia. Na svedomí ho majú Natália a Zuzana. Čomu presne sa budú venovať, čo je ich motiváciou i cieľom sa dozvieš práve teraz. Ďalšie módne podcasty sme pre teba vypátrali tiež.

Katarína Danková
20. január 2021, 11:30
Čas čítania: 4:33
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Od nákupných maniačok po uvedomelé aktivistky. Slovenky ti v podcaste poradia, ako si vyberať oblečenie a nezaťažovať planétu
Zdroj: unsplash.com/CherieBirkner

Meno Natália Pažická je na Slovensku čoraz známejšie. Mladá žena s chvályhodnou ambíciou zmeniť svet. Jej aktivity zahŕňajú ekológiu v rôznych odvetviach, od života bez plastov cez klímu až po udržateľnú módu.

 

Pravidelne sa zapája do výziev, ktoré sa snažia planétu oslobodiť od škodlivín v každej forme. Najväčším úspechom je petícia Klíma ťa potrebuje podpísaná doteraz viac ako 120-tisíc obyvateľmi Slovenska.

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Ako a kedy sa autorky podcastu spoznali a rozhodli niečo zmeniť
  • Ako často budú vychádzať jednotlivé epizódy podcastu
  • Kde si ich môžeš vypočuť
  • Čo je cieľom tohto projektu
  • Ďalšie módne podcasty na Slovensku, ale i vo svete

 

Najnovšie sa Natália pustila do výroby podcastu, v ktorom chce odhaliť pôvod oblečenia. Spolu so Zuzanou Dutkovou budú šíriť povedomie o problematike módneho priemyslu a do detailov rozoberať zákulisie módy, kto, kde a ako sa odev vyrába. V spolupráci s Rádiom Expres je Fashion Session prvý slovenský podcast, ktorý rieši sociálny a environmentálny dopad.

 

Fashion Session

V 23 minútovom Intro podcaste sa nám autorky chcú predstaviť, podeliť sa s ich životnou cestou a priblížiť, kedy a ako sa vlastne ich ekologická osveta začala. Zuzana, ktorá dlho nevedela nájsť plnohodnotný životný smer, svoj príbeh začala opisovať vytriedením skrine.

 

Pre niekoho možno banalita, no pre túto Slovenku to znamenalo veľmi veľa. Veľkým krokom vpred bolo aj založenie značky Dutka zaoberajúcej sa spracovaním zbytkového textilného odpadu. Aj práve jej šitím vreciek na ovocie a zeleninu začala slovenská bezobalová osveta.

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa 🐆 (@zuzanadi)

 

Zuzana stojí aj za slovenskou akciou Swap, teda výmenou oblečenia, ktorá svoju premiéru zažila v máji roku 2018. Aktuálne koučuje na Platforme udržateľnosti a o všetkých ďalších dôležitých míľnikoch jej života a rovnako o jej plánoch do budúcna sa dozvieš v podcaste.

 

Natáliin príbeh je trochu rozsiahlejší, ale niečo ti tiež prezradíme a snáď aj namotáme na počúvanie módneho podcastu. V 13-tich sa začala venovať modelingu a aj z toho dôvodu začala sledovať svetové trendy a obliekať sa štýlovejšie. Stala sa nákupnou maniačkou, stylistkou a začala blogovať. Paradoxne, svet modelingu a módy stojaci za všetkou tou krásou oblečenia, ktorú dovtedy podporovala aj ona, jej otvoril oči a odvtedy bojuje proti zbytočnej a masovej výrobe v módnom odvetví.

 

Aj preto sa dala na štúdium módy v Amsterdame s ambíciou zmeniť dlhodobo neudržateľný priemysel na udržateľný. Štúdium, workshopy a prednášky jej pomohli pochopiť, ako na to a aj vďaka tomu si už 4 roky nekúpila nič z fast fashion módy. Svoje poznatky chce šíriť ďalej prostredníctvom iniciatívy EIM a v súčasnosti aj podcastom Fashion Session.

 

 

Aktuálne si ho môžeš vypočuť na stránkach Soundcloudu, Podmazu ale i Spotify. Ako pravidelne bude podcast vychádzať nám prezradila samotná Natália: „Kvôli momentálnej pandemickej situácii hľadáme spôsoby, ako efektívne podcast nahrávať z domu. Avšak, podcast Fashion Session bude vychádzať pravidelne každý týždeň.“  Nepravidelne budú v podcaste hostia síce z rôznych, ale zato odborných sfér.

 

Slovenky, ktoré stoja za nápadom priblížiť dané témy aj mladým ľuďom, sa vydali modernou cestou zdieľania informácií. „Pracovala som s myšlienkou, že väčšina mladých ľudí si dnes informácie radšej vypočuje, ako prečíta. A tak prišli do popredia myšlienky začať nahrávať podcast alebo pravidelne nahrávať videá na YouTube,“ a tak Natália reagovala na aktuálne potreby spoločnosti s projektom Fashion Session. 

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa #everyindividualmatters™ (@nataliapazicka)

 

Približne pred dvomi rokmi sa autorky podcastu spoznali a ich vzájomné sympatie prerástli do kamarátstva. Podobné záujmy ich spojili vo viacerých projektoch a najnovšie je to téma udržateľnosti, v ktorej sa dokonale dopĺňajú. Ani jedna však nemá predchádzajúce skúsenosti s podcastovaním či moderovaním, ako vysvetľuje Natália: „Dlhšie nám trvalo zistiť, ako to uchopiť. Ako to urobiť informatívne, ale zároveň pútavé. Bolo tam niekoľko nepodarkov, no vďaka nim sme zistili, čo určite nefunguje a priblížili sa viac k tomu, čo naopak áno.“

 

Čo týmto Slovenkám nechýba, sú vedomosti z oblasti ekológie, módneho priemyslu či udržateľnosti ako takej. Práve tieto znalosti chcú slovenskej verejnosti pútavou formou odovzdať. Dopad odevného priemyslu je obrovský, jeho správanie je dlhodobo neudržateľné a stále mnoho ľudí pred týmto problémom zatvára oči. Aj keď prioritnou témou bude módny priemysel, Natália a Zuzana veria, že práve to bude prvotný spúšťač k ďalším zmenách v životoch ľudí.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1749 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Ďalšie módne podcasty na Slovensku a Česku

Tsarina Fashion Podcast je nepravidelný módny podcast založený takmer pred dvomi rokmi venujúci sa rôznym témam. Zamýšľa sa napríklad nad vznikom stereotypu muži-nohavice a ženy-sukne, nad trendom instagramovej módy či vyvracia klíšé o typickom štýle Parížanky. 

 

Stojí za ním sympatická tmavovláska Laura Palšová, ktorá študovala módu v zahraničí. Niektoré epizódy podcastu sú v slovenčine a iné zas v angličtine, no všetky nájdeš pokope na Podmaze.

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa T$ARINA (@laurapalshova)

 

Podcast V dobrom móde moderuje Zuzana Bobíková, riaditeľka organizácie Slovak Fashion Council. Ide o projekt v začiatkoch a od minulého roku vyšli tri epizódy s rôznymi slovenskými návrhárkami, ktoré opisujú zrod, vývoj a fungovanie svojich značiek. Aktuálne diely podcastu nájdeš na facebookovej stránke SFC.

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Slovak Fashion Council (@slovak_fashion_council)

 

Náš F-tapes podcast ti ukáže veci z iného uhla pohľadu. Šajmo a Hlava ťa prevedú najhorúcejšími témami módneho šoubiznisu (prevažne v hip-hope), históriou streetstylu alebo všetkým, čím žije ulica. Všetky epizódy nájdeš na našom webe, ale i na Spotify, Apple, Google.

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Šajmo (@andy.saj)

 

Český Fashion Podcast vymyslel a moderuje Zdeněk Steiner, módny konzultant, kouč a podnikateľ. Jeho témy sú rôznorodé, no zakaždým zaujímavé. Výnimočný je v tom, že jeho pohľad na vec obohacujú jeho skúsenosti ako obchodníka. Každá epizóda má iného hosťa, každý sa však pohybuje vo svete módy ako stylista, návrhár, majiteľ butiku či módneho e-shopu a podobne. Zdenkov podcast nájdeš na Spotify či webe českých podcastov.

 

 

Módne podcasty vo svete

Posledných pár rokov sa trend audio blogovania výrazne rozmohol. Podcastov z módneho sveta je vo svete naozaj veľa. Väčšina svetových módnych domov má aj svoj podcast ako napríklad Gucci Podcast či Dior Lady Art, nezaostávajú za nimi ani módne časopisy ako Vogue Fashion Podcast, ktoré audiom dopĺňajú text. Aj Britská módna rada má svoj BFC Fashion Forum.

 

Z množstva zahraničných podcastov vyberáme však iba zopár. Sú plné inšpirácie a zaujímavých či relovučných tém:

 

Ak ťa zaujíma ako móda vznikla, ako sa formovala či kam možno bude smerovať, určite skús podcast Dressed: The History of Fashion. Moderátorky Cassidy Zachary a April Calahan diskutujú nielen o sociálnych a kultúrnych aspektoch módy, ale tiež hľadajú pôvod jednotlivých kúskov oblečenia či doplnkov. Napríklad také slnečné okuliare. Vieš odkiaľ pochádzajú? To sa presne dozvieš práve v tomto podcaste.

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Dressed Podcast (@dressed_podcast)

 

The Business of Fashion Podcast, ktorý vedie Imran Amed, vychádza každé dva týždne a rieši globálny zdroj módneho priemyslu v otázkach dopadu koronakrízy na celé odvetvie či rozbehu módneho biznisu.

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa The Business of Fashion (@bof)

 

Modelka a aktivistka Charli Howard vo svojom podcaste Fashion Fix začala hon za etickou módou. Venuje sa teda aj udržateľnosti a ekológii, no nezabúda pripomínať, aké nízke výplaty ľudia vo výrobe odevov dostávajú. Náučná i zábavná forma rozprávania, ktorá stojí za to.

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Charli Howard (@charlihoward)

 

Trojdielna séria Fashion Revolution Podcast odkrýva tie najväčšie prehrešky módneho priemyslu. Britská módna novinárka Tamsin Blanchard a jej výskum na životoch a mzdách 540 robotníčok v Indii, Kambodži a Bangladéši odhalil znepokojivé výsledky. Zodpovednosť za aktuálny stav máme všetci, spoločným úsilím to však dokážeme zmeniť.

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Fashion Revolution (@fash_rev)

 

 

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: peticie.com, klimatapotrebuje.skNáhľadový obrázok: instagram.com/nataliapazicka Tagy: Móda, podcast, udržateľnosť, natalia pazicka
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.