Pripravili sme pre teba kvíz, v ktorom zistíš nie len to, či správne separuješ.
V našom najnovšom kvíze si môžeš otestovať znalosti v otázke odpadov a separovania. Okolo triedenia odpadu môže byť naozaj celá veda a naučiť sa čítať značky zaberie aj najväčšiemu eko nadšencovi istú dávku úsilia.
Nie je úplne jednoduché vyznať sa vo farebných odpadkových košoch, ale v zásade je separovanie nevyhnutné a malo by sa stávať dennou rutinou v každej domácnosti. Zároveň platí – čím menej odpadu vyrobíš, tým menej musíš separovať.
Žiarivka, ako aj LED žiarovka je elektroodpad, preto ju treba odniesť na zberný dvor alebo odovzdať do predajne s elektrozariadeniami alebo svetelnou technikou výmenou kus za kus pri nákupe novej žiarivky
Sklo je 100 % recyklovateľný materiál. Na rozdiel od plastu alebo papiera ho môžeme recyklovať neobmedzene veľakrát bez straty kvality a čistoty.
Zrkadlo je vlastne pokovované sklo. Kovová vrstva sa však pri recyklácii už nedá odstrániť, preto patrí do zmesového odpadu. Pokiaľ je zrkadlo nadrozmerné, treba ho odniesť na zberný dvor.
Pri obaloch od kozmetických prípravkov, ako sú šampóny, tekuté mydlá a podobne, sa nejedná o žiadne chemické látky, preto ich môžeme vyhodiť do kontajneru určeného na plasty.
Podlahovú krytinu z PVC (polyvinylchlorid) je potrebné odniesť na zberný dvor. Recyklácia PVC z podlahových a iných krytín je takmer nemožná. Spaľovanie alebo skládkovanie nie je ideálnym spôsobom, pretože tak dochádza k vypúšťaniu nebezpečných dioxínov a ďalších toxických látok. Z toho dôvodu odporúčame vyhnúť sa používaniu PVC materiálov.
Nádobky nie je potrebné umývať. Plasty pred recykláciou absolvujú kúpeľ, kde sú nečistoty odstránené. Väčšina z nás ich ale umýva kvôli tomu, že zbytky začnú po pár dňoch v košíku na plast zapáchať. Takto vznikol mýtus, že plasty treba umývať.
Nápojové kartóny sa môžu zbierať samostatne do oranžovej nádoby alebo do žltej nádoby spolu s plastom, alebo do červenej nádoby spolu s kovom alebo prostredníctvom vrecového zberu. Každá obec má vlastný systém triedenia, preto treba sledovať označenia na kontajneroch.
Tento odpad môžeme kompostovať alebo vhodiť do zmesového komunálneho odpadu. Mastný a znečistený papier do triedeného zberu nepatrí.
Papier sa dá recyklovať približne 5 až 8-krát. Rolka toaletného papiera síce predstavuje zvyčajne finálne štádium papiera, z ktorého sa už v recyklácii nedá využiť veľa vlákien, napriek tomu po konzultáciách s recyklátormi, pre ktorých tieto materiály nepredstavujú pri spracovávaní žiaden problém, odporúčame takýto odpad vhadzovať do modrého kontajnera. Dôležitá je tiež skutočnosť, že aj za tieto odpady sú uhradené recyklačné poplatky, ktoré pokrývajú celú manipuláciu s ním. Podobný prístup sa dá aplikovať napríklad aj na obaly od vajíčok.
Recyklátor papiera si hravo poradí s plastovými okienkami na obálkach, ako aj so spinkami v novinách a časopisoch.