Niektoré miesta kedysi prekvitali turizmom, dnes sú z nich opustené „mestá či ostrovy duchov“, zakázané územia alebo neexistujúce prírodné úkazy.
Tiež si niekedy hovoríš, že by si chcel precestovať všetky miesta na svete? Nuž, nie je to také jednoduché. Niektoré miesta sú totiž už s veľkou pravdepodobnosťou nenávratne nedostupné.
Skalné útvary, posvätné hory, tisícročné chrámy či tajomné ostrovy – tieto všetky miesta nájdeš v zozname desiatich lokalít, kde sa už nedostaneš. Hoci sa v príčinách, prečo sú nedostupné, značne líšia, majú za sebou jeden veľmi vážny dôvod – ľudskú aktivitu.
Pretože hoci sa na prvý pohľad zdá, že topenie ľadovcov či pád skalného oblúku zariadila príroda, všetkému pomohla často nezodpovedná ľudská ruka.
- Prečo sa už nedá vyliezť na skalu Uluru v Austrálii
- Ktorý prírodný úkaz sa objavil v niekoľkých filmoch, ale už ho viac neuvidíš
- Ktorý ostrov je z polovice tvorený ľudskými telami
- Aké významné pamiatky zničili teroristi z ISIS
- Na ktorom ostrove je veľmi pravdepodobné, že ťa zabijú domorodci
1. Uluru, Austrália
Výstup na ikonickú skalu, ktorá leží uprostred červenej púšte v srdci Austrálie, bol lákadlom pre turistov desiatky rokov. No dávno predtým, ako ho objavili prisťahovalci z Európy a následne turisti, okolie skaly obývali kmene pôvodných austrálskych obyvateľov.
Pre kmeň Anangu je Uluru posvätná hora, s výstupmi na ňu nikdy nesúhlasili a proti vyhlásenej turistickej atrakcii dlho bojovali. Tak, ako bojovali s potláčaním ich vlastných práv vo svojej domovskej zemi. Národný park Uluru-Kata Tjuta bol odovzdaný tradičným majiteľom Anangu až v roku 1985. Zákaz výstupov na posvätnú horu schválila rada národného parku v roku 2017.
"It's closing down so I wanna be the last one to be up there"
— BBC News (World) (@BBCWorld) October 24, 2019
Huge crowds are expected to scramble up Australia's Uluru on Friday before a ban on the climb takes effect
[Tap to expand] https://t.co/U6FsmvNNeQ pic.twitter.com/zUUlAiIpLq
Okrem náboženských dôvodov sú však za uzatvorením Uluru aj environmentálne a bezpečnostné obavy. Od začiatku zaznamenávania incidentov prišlo na Uluru o život najmenej 37 ľudí. Naposledy sa tak stalo v roku 2018, keď pri výstupe na jednu z najstrmších častí zomrel japonský turista.
„Krajina má zákony, ale aj kultúrne dedičstvo. Vítame tu turistov. Zákaz lezenia nie je niečo, z čoho by sme mali byť smutní, ale naopak, je to dôvod na oslavu,“ vyhlásil bývalý predseda správnej rady Uluru-Kata Tjuta Sammy Wilson. Za porušenie zákazu lezenia na skalu aktuálne hrozia pokuty vo výške niekoľkých tisíc austrálskych dolárov.
2. Azúrové okno, Malta
Prírodný oblúk na maltskom ostrove Gozo známy ako Azúrové okno lákal turistov od nepamäti. Samotní Malťania ho označovali za jeden zo symbolov krajiny, objavil sa dokonca vo filme Súboj titanov z roku 1981 a tiež v prvej sérii seriálu Game of thrones ako miesto svadby Daenerys a Khal Droga.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Na aké ostrovy sa určite nedostaneš
- Čo všetko je ešte prístupné v okolí vybuchnutej elektrárne Černobyľ
- Čo všetko zničili teroristi z ISIS
- Či sa niekto z konšpirátorov dostal minulý rok do vojenskej základne Area 51
- Polovica ktorého ostrova obsahuje ľudské pozostatky