V košickom Ústave lekárskej a klinickej mikrobiológie otestovali od začiatku epidémie 2700 vzoriek. Pozitívnych na koronavírus bolo 81. Aká je podstata laboratórnych analýz a na akých prístrojoch sa testuje?
7. augusta 2019 vo svojom dome v meste Newport Beach v Kalifornii zomiera na zlyhanie srdca 74-ročný americký biochemik Kary Mullis.
Nekonvenčný, výrečný a nepokojný muž, neskrotený génius, surfer a špičkový vedec dostane ako 48-ročný v roku 1993 Nobelovu cenu za chémiu. Konkrétne za objav a zdokonalenie techniky PCR – z anglického „Polymerase Chain Reaction“, teda polymerázovej reťazovej reakcie.
V medicíne a molekulárnej biológii sa táto technika dnes bežne používa na diagnostiku mnohých dedičných ochorení a na detekciu infekčných chorôb. V kriminalistike na identifikáciu podozrivých podľa DNA, v lekárskej genetike na určovanie otcovstva.
Jednoducho povedané PCR umožňuje nájsť ihlu v kope sena, a potom z tej ihly urobiť novú kopu a hľadať v nej to, čo potrebujeme zistiť. Šesť mesiacov po Mullisovej smrti zasiahne svet pandémia koronavírusu, a technika PCR patrí k tomu najspoľahlivejšiemu, čo máme.
- Vďaka čomu a komu dnes môžeme úspešne a rýchlo testovať koronavírus.
- Ako a na čom prebieha analýza vzoriek podozrivých na koronavírus
- Aké sú jednotlivé fázy testovania vzoriek v košickom nemocničnom laboratóriu
- Čo je na práci laboranta najnáročnejšie a akému riziku je vystavený
- Ako sa separuje, izoluje a množí vírusová nukleová kyselina
Ako PCR testovanie vzoriek na prítomnosť koronavírusu vyzerá v praxi sa ideme pozrieť do špeciálneho laboratória Ústavu lekárskej a klinickej mikrobiológie Univerzitnej nemocnice Luisa Pasteura v Košiciach.
V priebehu dvoch posledných mesiacov tu otestovali 2700 vzoriek z východného Slovenska, z toho 81 bolo pozitívnych.
Blok číslo 7
Nájsť v obrovskom areáli košickej nemocnice plnom parkov, budov, ľudí a áut mikrobiologické laboratórium je tak trochu ako hľadať koronavírus obyčajnou lupou. Nehovoriac o tom, že oficiálna adresa mikrobiologického ústavu je Trieda SNP 1.
Takže ak sa neopýtate presne na laboratórium, môže sa stať, že zablúdite v nekonečných chodbách fakultnej nemocnice v úplne inej časti metropoly východu.
Tomuto scenáru sa šťastne vyhnem a pár minút pred pol desiatou dopoludnia prejdem vrátnicou univerzitnej nemocnice na Rastislavovej ulici.
Obrovská informačná tabuľa ma nasmeruje k bloku číslo 7, kde okrem štvrtej internej kliniky, oddelenia patológie, kliniky dermatovenerológie a psychiatrie sídlia aj laboratóriá lekárskeho mikrobiologického ústavu.
Trochu meškám a keď zistím, že hlavný vchod storočnej historickej budovy je zamknutý, nepatrne znervózniem.
O niekoľko metrov ďalej je bočný vchod s otvorenými železnými dverami. Vedú k dvom starým výťahom. Fajčia pri nich dve zdravotníčky. Pýtam sa na laboratóriá, dievčatá ma výťahom posielajú na prvé poschodie.
Po sekundovej jazde ma výťah vypľuje do spleti chodieb. Tam ešte pre istotu zablúdim na psychiatriu (chvíľu uvažujem, či by som tu dnes radšej nemal ostať), ale na tretí pokus to dám.
Na druhom konci chodby identifikujem nápis Ustav lekárskej a klinickej mikrobiológie – laboratórna časť. Vypínam psycho-selfie-navigáciu a klopem na malé vysvietené okienko.
„Pán prednosta vás už čaká, ideme hneď za ním,“ preberá ma primárka Lýdia Pastvová. Bežíme po schodoch za prednostom. „Tu prosím počkajte,“ ukazuje na rad červených čakacích kresiel pred vstupom do laboratórnej časti ústavu.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Vďaka čomu a komu dnes môžeme úspešne a rýchlo testovať koronavírus.
- Ako a na čom prebieha analýza vzoriek podozrivých na koronavírus
- Aké sú jednotlivé fázy testovania vzoriek v košickom nemocničnom laboratóriu
- Čo je na práci laboranta najnáročnejšie a akému riziku je vystavený
- Ako sa separuje, izoluje a množí vírusová nukleová kyselina