Viceprezident lekárnickej komory na Slovensku opisuje situáciu, ktorej teraz lekárne v krajine čelia.
Rúška v Bratislave nezoženieš, krátia sa však aj zásoby bežných liekov na bolesť či vitamínov. Lekárnici sú nervózni a pred lekárňami sa zväčša tvoria rady. Tak dnes vyzerá situácia v hlavnom meste.
Oslovili sme preto najväčšiu sieť lekární Dr. Max, ako aj Slovenskú lekárnickú komoru, aby sme zistili, či máme stále dostatok liekov a či sú lekárne na takýto nápor pripravené. Zaujímalo nás aj to, či sa lekárnici, ktorí chtiac-nechtiac denne prichádzajú do kontaktu s množstvom, často aj chorých, ľudí, chránia a vieme, čo máš robiť, keď ti akurát došlo céčko a ty si ho chceš silou mocou doplniť.
Pre aktuálne informácie o koronavíruse na Slovensku aj vo svete sleduj náš LIVE článok.

- Či je pravda, že už na Slovensku nie sú rúška
- Prečo by bolo pre lekárne jednoduchšie zavrieť a nepracovať
- Ako to vyzerá v bratislavských lekárňach a drogériách
- Prečo si odborník myslí, že kupujeme zbytočne veľa liekov
Aktuálna situácia: Ľudia kupujú lieky hlava-nehlava, lekárnici sú pod extrémnym tlakom a nie všetci sa pred vírusom chránia
Ľudia sa pre obavy z koronavírusu rozhodli využiť zatvorené školy, úrady či povolený home office a chcú si doplniť zásoby liekov. Do lekární zvyčajne púšťajú len po jednom, prípadne v malých skupinkách, preto rátaj s tým, že budeš musieť čakať vonku. „Počet návštev sa zvýšil plošne na celom Slovensku o približne 15 %,“ potvrdil PR manažér sieti lekární Dr. Max, Peter Sedláček.
Podľa lekárnikov si do veľkej miery zbytočne robíme zásoby, akoby sa malo mesto ocitnúť v karanténe; pritom podľa nariadenia krízového štábu, ktoré platí, budú drogérie, potraviny a lekárne naďalej otvorené a fungovať. Vo viacerých bratislavských lekárňach sú poličky už teraz poloprázdne, ľudia bez rozmyslu kupujú nielen lieky, ale aj doplnky výživy.

V Univerzitnej lekárni v Ružinove sa nám podarilo vystihnúť chvíľu, keď bola prázdna miestnosť. Len krátko pred nami tam vraj boli rady, prezradila nám lekárnička, ktorá vydáva lieky bez predpisu. V miestnosti s liekmi na predpis stálo niekoľko ľudí. Najčastejšie si ľudia dokupujú lieky na bolesť, no potvrdila nám, že aj vitamíny a iné doplnky idú na dračku. Pri každom okienku visí veľký oznam: rúška ani antibakteriálne gély nemajú, ani nevedia, kedy sa zásoby doplnia.
Zákazník pred nami sa to isté pokúšal zistiť tiež.
Je málo pravdepodobné, že celá republika zrazu ochorie.
S otázkami sme sa preto obrátili na Slovenskú lekárnickú komoru (SLeK). Norbert Chano, 1. viceprezident SLeK pre Refresher priblížil, že najrýchlejšie dochádzajú lieky proti bolesti a teplotám. Paradoxne rúška, ktoré dnes mnohí v panike zháňajú, no sú vypredané, k dispozícii v skutočnosti sú. Stoja však 50-násobne viac než bežne a aj preto si lekárne musia rozmyslieť, či sa do takej investície vôbec pustia.

„Balíček rúšok s 50 kusmi v balení stál pre „krízou“ v lekárni približne štyri eurá. Teraz nám ponúkajú jedno rúško za štyri eurá,“ vysvetlil Chano. Teoreticky sa teda rúška stále zohnať dajú, ale za balíček dnes lekáreň zaplatí 200 €. Prestrelené ceny si mnohé ani nemôžu dovoliť, navyše je to z pohľadu SLeK aj neetické.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Aké opatrenia prijali, aby chránili teba aj svojich zamestnancov
- Nedostatok ktorých liekov nám hrozí
- Aké veľké zásoby by si si mal podľa lekárnika prichystať
- Prečo možno lekárne pristúpia k predaju len cez okienko