Kamoška sa pýta.
Pamätáme si ešte vôbec „staromódne randenie“? Lístočky v škole (zakrúžkuj, či sa ti páčim), smsky len do 160 znakov, prezváňanie, inzeráty v časopisoch (pamätáš si, že Kamarát mal zoznamku?) a odkazy v rádiu či dokonca v televízii. Áno, aj v televízii si ľudia začiatkom tohto storočia hľadali partnerov, a to nielen cez teletext, ale aj cez rôzne relácie (prevažne hudobné).
Pravdou je, že na toto obdobie si mileniáli už nemusia poriadne pamätať. Veľká časť z nich mala na prelome tisícročia sotva 10-15 rokov, a teda randenie vôbec nemuseli riešiť. Ak aj áno, boli to skôr nevinné zaľúbenia sa.
Za posledných dvadsať rokov sa toho veľmi veľa zmenilo. Dovoľ nám sprevádzať ťa evolúciou randenia v tomto storočí.
- Čo bolo prvou skutočnou zoznamkou pre Slovákov
- Ako sa vyvíjali offline zoznamovacie eventy na Slovensku
- Prečo je používanie aplikácií na zoznamovanie zvyčajne strata času
- Aký má vplyv „priateľstvo s výhodami“ na vzťah
- V čom dokázal seriál Black Mirror poukázať na najdôležitejší problém v randení v tomto storočí
Prvá skutočná online zoznamka pre Slovákov (1999)
Pokec vznikol v roku 1999. Dodnes ho používajú desiatky tisíc používateľov a hoci v roku 2004 vznikol Facebook, pre Slovákov bol Pokec dlhodobo najobľúbenejšou sociálnou sieťou. Je to komunitný portál, na ktorom sa ľudia zoznamujú.
V čase písania článku bolo online neustále viac ako 45-tisíc ľudí, ktorí si denne prehodia viac ako 70-tisíc správ. V minulosti boli tieto čísla ešte vyššie, mnohí používatelia sa však v rokoch 2006-2009 presunuli na Facebook.
Pokec bol v skutočnosti našou prvou skúsenosťou s online zoznamovaním. A ako pri všetkom, čo robíme prvýkrát, aj na Pokeci sme poslali nejednu správu, za ktorú sa hanbíme. Sexzoznamka vždy praskala vo švíkoch a najmä ženské profily mali neustále preplnený inbox fotkami, ktoré fakt nepotrebovali vidieť. „Popísmenkujeme?“ patrilo medzi bežné pozdravy na Pokeci a mnohí tam spoznali svojich partnerov či partnerky.
Vznik Pokecu a Facebooku (2004) znamenal veľmi rýchly posun v spôsobe, akým spoznávame nových ľudí. Nie všetci sa však adaptovali tak rýchlo.
Rýchle rande offline
Rýchle rande, alebo speed dating, je jednoduchý koncept osobných stretnutí. Zvyčajne sa organizujú v rozličných podnikoch, je potrebné sa vopred prihlásiť a postupne spoznáš každého potenciálneho partnera v miestnosti. Napokon si môžeš vymeniť kontakty s tými, s ktorými ste si padli do oka. Na rozhovor je limitovaný čas, preto je vhodné na rýchle rande prísť pripravený.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Či na speed datingy niekto aj v tomto roku chodí
- Aká je nevýhoda aplikácií na zoznamovanie
- V čom robíme podľa dohadzovačky najväčšiu chybu pri randení
- Čo si myslí psychológ o vzťahoch mileniálov
- Ako sa na používanie zoznamiek pozerá profesionálna dohadzovačka
- Aké technologické inovácie v oblasti randenia nám sľubujú médiá a seriály