
Vedci objavili bunku, ktorá by mohla liečiť všetky druhy rakoviny, testovať na ľuďoch by chceli už koncom roka 2020
Svoj objav označili za prelomový.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Vedci z univerzity v Cardiffe objavili bunku, ktorá dokáže zabiť rakovinové bunky bez toho, aby narušila zdravé bunky v okolí. Podľa doterajších laboratórnych testov si myslia, že by mohla liečiť všetky druhy rakoviny u ľudí. Výskum je len v začiatkoch, ale jeho autori dúfajú, že budú môcť začať s testovaním na ľuďoch už koncom tohto roka. O objave píše BBC.
Bunky, ktoré rozoznajú rakovinu
Tzv. T-lymfocyty sú druhy bielych krviniek, ktoré zodpovedajú za špecifickú imunitu v ľudskom tele. Keď sa vedci začali zaoberať liečbou rakoviny, hľadali nové uhly pohľadu na ľudský obranný mechanizmus. Vďaka tomu objavili T-lymfocyty, ktoré nielenže vedia identifikovať choré bunky, ale vedia na ne aj zaútočiť. Podľa profesora Andrewa Sewella to lekárom dáva šancu na liečbu každého onkologického pacienta.
Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1621 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOMV laboratórnych testoch úspešne našli a zlikvidovali rakovinové bunky bez ohľadu na druh ochorenia: zničilo to rakovinu pľúc, kože, krvi, hrubého čreva, prsníka, kostí, prostaty, vaječníkov, obličiek aj rakovinu krčka maternice. To najpodstatnejšie na tom však je, že zdravé bunky v okolí zostali neporušené. Vedci stále skúmajú, ako presne tento mechanizmus funguje.

Výskum je podľa vedcov prelomový a nikto pred nimi neopísal taký T-lymfocyt, ktorý nájde rakovinové bunky. Lymfocyty pritom reagujú na molekulu MR1, ktorá rozozná narušený metabolizmus v rakovinových bunkách a „oznámi to“ imunitnému systému.
Hoci liečba pomocou T-buniek už existuje, je veľmi limitovaná. Nie je vhodná pre každý druh rakoviny a je veľmi špecifická. Narozdiel od toho by táto nový metóda mohla byť univerzálnym liekom na rakovinu, o ktorom dlhodobo vedci pochybovali a mysleli si, že ho nie je možné vynájsť.
V praxi by to fungovalo tak, že zo vzorky krvi onkologického pacienta by vytiahli T-bunky a geneticky ich modifikovali tak, aby rozoznávali rakovinové bunky a zaútočili na ne. Potom by sa bunky vpichli späť do krvi pacienta.
Zatiaľ však objav testovali len v laboratóriu a na zvieratách. Podľa expertov, ktorí sa vyjadrili pre britskú stanicu BBC, je potrebné ešte urobiť veľa testov, než bude metóda v experimentálnej forme vhodná pre ľudí. Zatiaľ sú len na začiatku cesty, neskrývajú však svoje nadšenie.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.

