Ľudia žiadali trest smrti a mučenie, popáleným chlapcom z osady zas smrť.
Mnohí Slováci si stále neuvedomujú, že to, čo napíšu internete, ich môže dobehnúť v reálnom živote. Polícia si po rokoch začala nenávistné a vulgárne vyjadrenia všímať a reaguje.
„Upáliť všetkých cigánov. Ženy obesiť a stiahnuť z kože. Deti sa na to nechať dívať a potom utopiť. Ich pozostatky roztrhať na kúsky, nechať zhniť na slnku a potom hodiť pri lese, nech sa zverina nažerie. Toto je moje riešenie rómskej problematiky a nie dávky a byty!“ takýto rasistický komentár napísal muž na Facebooku. Polícia si ho našla a za status dostal trest 200 eur.
Muži zákona sa zaoberajú rasizmom vo všetkých jeho formách a podobách, napríklad aj statusom mladej ženy, ktorá sa vyjadrila k výbuchu paneláku v Prešove. Vraj ešte šťastie, že v paneláku nebýval žiadny Róm, len gádže. „Môžeme potvrdiť, že špecialisti na extrémizmus a nenávistné prejavy z NAKA sa týmto príspevkom zaoberajú. Evidujeme každú osobu, ktorá nás na tento status upozornila a v prípade potreby budú nahlasovatelia predvolaní na NAKA ako svedkovia,“ napísala polícia na sociálnej sieti.
Nenávistné prejavy a osočovanie na internete dobehli aj youtuberov Martina Daňa a Rudolfa Vaského. Zatiaľ sú vo vyšetrovacej väzbe, do ktorej ich zobral Okresný súd Bratislava I za opakovaný trestný čin výtržníctva, vo videách sa podľa vyšetrovateľa vyhrážali.
Dôvodom väzby je obava, že budú pokračovať v trestnej činnosti. Aby netočili ďalšie agresívne videá, v ktorých slovne napádajú politikov, novinárov aj prezidentku Zuzanu Čaputovú. „Obvinení aj prokurátor podali sťažnosť, o ktorej bude po doručení rozhodovať Krajský súd v Bratislave,“ povedal hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.
Prípad Violy v ľuďoch prebudil nevídanú zlosť
Nenávistné komentáre nie sú na sociálnych sieťach ničím nezvyčajným a mnohé potrestané nie sú. Za zmienku stojí reakcia mnohých ľudí po medializovaní prípadu úmrtia Violy. 18. novembra TV Joj informovala, že polícia v Bratislave vyšetruje prípad zbitej ženy, ktorá podľahla vážnym zraneniam po prevoze do nemocnice. Muži zákona na správu televízie reagovali o dva dni neskôr a v statuse vysvetlili, prečo o úmrtí neinformovali verejnosť skôr.
„Častokrát je pre vyšetrovanie vhodná taktika utajenosti, keď sa napríklad páchateľ trestného činu nedozvie z médií postup polície vo vyšetrovaní. Vďaka tomu môže vyšetrovateľ dobehnúť náskok páchateľa a získať významné informácie,“ tvrdili policajti na Facebooku.
Status má vyše 1 500 lajkov, takmer 500 komentárov a vyše 110 zdieľaní. Reakcie boli rôzne. Niektorí krok policajtov obhajovali, iní zas zastávali názor, že muži zákona mali žiadať verejnosť o pomoc. No a nejeden diskutujúci napísal, aby sa obnovil trest smrti či fyzické mučenie.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Aké nenávistné komentáre písali ľudia po vražde Violy
- Prečo za to môžu byť postihnutí
- Aké hoaxy sa po vražde objavili a ako s nimi bojovať
- Čo nesedelo na informáciách o upálenom chlapcovi v Smižanoch a aké nenávistné komentáre vzbudil
- Kto šíri hoaxy a falošné informácie, čo na ich šírenie hovorí psychológ a ako s nimi bojovať