Našli sme niečo čo by sa hodilo každému, kto svoj život trávi pred obrazovkou a je jedno či tou od telefónu alebo aj počítača.
V kalendári sa písal júl 2011, keď sa z vedeckých kruhov ozvala prvá lastovička o vplyve modrého svetla na ľudské zdravie. Zverejnil ju vedecký plátok Arvo Journals a jej obsah tvorí dlhodobé pozorovanie efektu tohto fenoménu na ľudskú populáciu.
Tento negatívny efekt je už dnes všeobecne známy a tak si teda poďme v rýchlosti zhrnúť o čo ide.
Svetlo vyžarujú “skoro” všetky moderné obrazovky, ktoré to, čo vidíme vytvárajú z troch farieb: červenej, zelenej a modrej (RGB). Tá posledná má podľa výskumov viacero negatívnych účinkov. Keď do toho pripočítame osvetlenie z LED žiaroviek tak sa naozaj zdá, že je už skoro všade.
Najčastejšie sa ako príznaky spomínajú bolesti hlavy a poruchy spánku. Objavujú sa tiež podozrenia na stavy porúch sústredenia. O poslednom spomenutom sa vie od rodičov a pedagógov už dlhšie.
Vystavení sme mu dokonca aj v prírode a to zo slnečného žiarenia. Matka príroda to vymyslela tak, že nás toto svetlo má “zobudiť” a prinútiť byť produktívny.
Ak ťa informácia o existencií “blue light” prekvapila a rozhodol si sa voči nemu aspoň trochu chrániť, riešení je niekoľko.
1. Netráv svoje posledné minúty pred spaním na telefóne alebo notebooku
Zdá sa to drastické, ale je to najúčinnejšie riešenie, ktoré sa ale nedá aplikovať ak tvoja práca vyžaduje prácu za počítačom.
2. Aktivuj si “Night light”
Funguje na Win 10 aj Mac OS.
Riešenie, ktoré je tiež zdarma a dokáže tvoj monitor upraviť do teplejších farieb.
3. Vybav sa okuliarmi
Toto riešenie síce nie je zdarma, ale môžeš ho používať prakticky kdekoľvek. Certifikované okuliare na počítač sú voľba, ktorá ti pomôže chrániť sa od vyššie spomenutých príznakov zmenou imidžu v kancelárii, ktorá ťa finančne nezruinuje. Kvalitné okuliare si v akcii schopný kúpiť online do 40eur. Pozor však na čínske napodobeniny za pár drobných.
Nech sa už rozhodneš chrániť ktorýmkoľvek spôsobom, ver, že na zdraví sa šetriť rozhodne neoplatí.