Už to nie sú len vojny počítačových hráčov proti konzolám. Vďaka službám navyše prišli hry dostupné iba za pár eur.
Kto by nemal rád hry? Začali sa objavovať už v úplných začiatkoch počítačov, na mnohých kultových tituloch sme vyrastali a bez preháňania môžeme povedať, že práve ony ťahali vývoj rýchlejšieho hardvéru, výkonnejších grafických kariet a jemnejších monitorov.
Dnes sa trh s hrami sa výrazne mení. Pokiaľ trváš na čo najlepšej vizuálnej kvalite, stále potrebuješ desktopový počítač s čo najvyššou konfiguráciou. Musíš počítať s tým, že takýto stroj ťa bude stáť minimálne 1 000 eur a cenový strop vlastne takmer neexistuje.
Lenže v prípade, že neplánuješ budovať svoju kariéru profesionálneho hráča a získavať trofeje z e-sport turnajov, hrať sa môžeš aj za oveľa menej. Nenáročné odreagovanie na pár hodín týždenne je dostupné za vstupnú investíciu hlboko pod 200 eur aj s najnovšími hrami, za ktoré takisto nemusíš vyhadzovať horibilné sumy.
Náš prehľad ti poradí, ako k nim dostať a skrátiť si nudné večery doma alebo intráku aj bez toho, aby si rozhádzal celé svoje mesačné vreckové alebo výplatu. Tiež si zahráš najnovšiu FIFU 20, Call of Duty alebo aktuálne multiplayerovky, no dotkneme hernej budúcnosti a služieb ako Google Stadia alebo Apple Arcade, o ktorých sa hovorí čoraz intenzívnejšie. Sú však už naozaj použiteľné?
- Odpoveď na otázku, či je pre teba vhodnejší PC alebo niektorá z herných konzol
- Ako hrať najnovšie hry aj bez toho, aby si za každú platil 40 alebo 50 eur
- Či je Nintendo Switch dostupné aj na Slovensku
- Či má nová služba Apple Arcade zmysel, alebo ide o úplnú hlúposť
- Ako funguje Origin, Xbox Game Pass a v čom zaostáva Playstation Now
- Hodnotenie služby Google Stadia a jej konkurentov xCloud, GeForce Now atď.
Zástancovia PC hier sa upokoja...
Obdobie internetových vojen medzi fanúšikmi PC a konzol je už zrejme preč, no aj tak treba každému, kto preferuje hranie na klasických počítačoch, priznať niekoľko nezanedbateľných výhod.
Windows a klasická myš s klávesnicou budú navždy domovom akčných strieľačiek. Legendárny Counter-Strike, tohtoročný multiplayer v Call of Duty: Modern Warfare a prakticky čokoľvek, kde zábava vyplýva hlavne z presného mierenia zbraňou, je až na veľmi malé výnimky naozaj zábavná prakticky len na počítači. To isté platí pre RPG, stratégie a budovateľské hry.
Xbox s podporou klávesnice a myši experimentuje tiež, no je stále v plienkach a možno sa nikdy neuchytí. Pri konzolách teda môžeš na určitý typ hier zabudnúť, prípadne sa musíš uspokojiť s pomocou samotnej hry (auto-aim), čo pravoverných hráčov zrejme úplne neuspokojí.
Počítače tiež vyhrávajú v rôznorodosti a úpravách. Do hier na PC si môžeš často doinštalovať nové rozšírenia, ďalšie autá, módy a úpravy textúr. Dokonca aj tie, ktoré vyvíjajú sami fanúšikovia namiesto oficiálneho vydavateľa tvojho obľúbeného titulu.
Výhodou je tiež viac možností pri multiplayeri, jednoduchšie nahrávanie alebo streamovanie na Twitch a samozrejme, výrazne lepšia grafika a širšie portfólio klávesníc, myší, joystickov, volantov či inej výbavy presne podľa tvojich preferencií a potrieb.
Hrať môžeš na plynulejších 144 a 240 Hz monitoroch, ktoré mnohí profíci označujú za tú najväčšiu zmenu, ktorú môžeš zažiť, o lepšej grafike a stovkách fps ani nehovoriac. V poslednom čase tiež platí, že hry na Xbox môžeš hrať aj na PC, už teda budeš plakať len za exkluzivitami pre PlayStation.
Výhody a nevýhody hrania na PC
+ stále výrazne lepšia grafika v hrách |
- vysoké ceny PC zostáv |
+ možnosť hrať s vyšším FPS |
- nutnosť častejšieho upgradu HW |
+ 144 a 240 Hz monitory, oveľa viac príslušenstva |
- PC je veľké a často škaredé |
+ viac zábavy pri strieľačkách, RPG a stratégiách (myš a klávesnica) | - spotreba elektriny |
+ jednoduchšie streamovanie, chat cez multiplayer, modovanie hier | - zložitejšie ovládanie a inštalácia |
+ PC zvládne oveľa viac než hranie hier |
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Aké sú výhody a nevýhody hrania na Xboxe a koľko to stojí
- V čom je lepšia konzola Playstation a čo je dostupné na Slovensku
- Prečo u nás nie je Nintendo Switch populárna a v čom je lepšia od konkurencie
- V čom sú výhody Apple Arcade
- Prečo vidíme budúcnosť aj v cloudovom hraní a ako ohrozuje konzoly