Proti autonómnym zbraniam už začínajú prvé protesty.
Turecko je síce obľúbenou destináciou slovenských dovolenkárov, no rozhodne nepatrí k tým najstabilnejším krajinám na svete. Susedí totiž so Sýriou, kde aktuálne vedie výraznú vojenskú ofenzívu.
Web Biometric Update informuje, že v roku 2020 by mala miestna armáda do svojej výzbroje zaradiť nové bojové drony.
Na tom by nebolo nič netradičné, no viac pozornosti rozpútali správy, že pojde o tzv. kamikadze stroje vybavené výbušninami a biometrickým rozpoznávaním tváre a umelou inteligenciou. To znamená, že dron by si mal ciele, na ktoré zaútočí, vyberať automaticky.
Vybavený pritom bude tak, aby vedel vyhodiť do vzduchu a zlikvidovať celé pozemné jednotky alebo dokonca bojovú loď.
#Turkey could become the first nation to use DRONE SWARMS during the #Syria invasion able to find, track and KILL people WITHOUT ANY HUMAN INTERVENTION
— Brett Velicovich (@TheDroneWarrior) October 11, 2019
Video below shows Turkish defense company STMs "Kargu" suicide drones being deployed that could be used against #Kurdish forces pic.twitter.com/TCx7jC5D7R
Štúdia holandskej organizácie PAX nazvaná príznačne „Šikmá plocha“ pritom varuje, že automatický výber cieľov bez kontroly ľudským faktorom by v prípade omylov mohol mať katastrofálne následky a nevedno, kto by vlastne za ne bol zodpovedný.
Jeden z jej autorov Frank Slijper upozorňuje: „Zbrojárske spoločnosti verejne vyhlasujú, že nikdy nebudú vyvíjať zbrane schopné fungovať bez ľudskej kontroly v prípade smrtiacich úderov, no presne takúto technológiu bez poistiek a zapojenia ľudí pripravujú.“
V súčasnosti má byť na svete minimálne 50 firiem, ktoré na nejakej forme autonómnych zbraní pracujú. PAX tvrdí, že Čína, Rusko, Poľsko a práve Turecko do nich významne investujú.
Organizácia tiež vyzýva na sformovanie medzinárodných dohôd, ktoré by takúto autonómnu armádnu výbavu zakázali.