Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 20. 1. 2022 meniny má Dalibor

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
TOP 3 v stredu: Omikron začína valcovať Slovensko, Anglicko ruší opatrenia a k Zemi sa rúti asteroid TOP 3 v stredu: Omikron začína valcovať Slovensko, Anglicko ruší…
Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení hajloval Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení…
K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol zasiahnuť už v roku 2023. Môže spôsobiť škody ako tunguská udalosť K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol…
Anglicko ruší všetky koronavírusové opatrenia. Pozitívni nepôjdu do karantény, netreba rúška ani covid certifikáty Anglicko ruší všetky koronavírusové opatrenia. Pozitívni nepôjdu…
Útok kanibala v uliciach mesta a generácie detí s vrodenými chybami. 10 fotografií, ktoré naháňajú hrôzu Útok kanibala v uliciach mesta a generácie detí s vrodenými…
Rihanna odhaľuje modely z valentínskej kolekcie Savage X Fenty Rihanna odhaľuje modely z valentínskej kolekcie Savage X Fenty
Zaujímavosti - Krimi

5 šokujúcich informácií, ktoré vyplývajú z nahrávky rozhovoru Mariana Kočnera a bývalého generálneho prokurátora Trnku

Na svetlo sveta vyplávali ďalšie informácie, ktoré naznačujú, do akých hlbokých základov je Slovensko prehnité korupciou.

Viktor Kniš
14. október 2019, 19:17 Čas čítania: 0:00
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Zaujímavosti - Krimi
15
Viktor Kniš
14. október 2019, 19:17

5 šokujúcich informácií, ktoré vyplývajú z nahrávky rozhovoru Mariana Kočnera a bývalého generálneho prokurátora Trnku

Na svetlo sveta vyplávali ďalšie informácie, ktoré naznačujú, do akých hlbokých základov je Slovensko prehnité korupciou.

Viktor Kniš
14. október 2019, 19:17
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.

Marian Kočner je obvinený z objednávky vraždy Jána Kuciaka aj jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a daňových podvodov. Doteraz sa na verejnosť dostali časti jeho komunikácie  s vplyvnými osobami cez aplikáciu Threema, ktorá poukazuje na korupčné správanie viacerých predstaviteľov štátu, súdnictva, prokuratúry aj polície. Dozvedáme sa konkrétne mená zodpovedných osôb, ktoré vraj rozhodovali v prospech Mariana Kočnera a zakrývali jeho miliónove kauzy za úplatky. 

 

 

Denník N zverejnil ďalší kľúčový dôkaz, nielen o korupcii, ale doslova o ovládnutí štátnych orgánov, ktoré mali bojovať za spravodlivosť a právo. Ide o takmer 74-minútovú nahrávku rozhovoru medzi Marianom Kočnerom a niekdajším generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom z roku 2014.

 

Z neznámych dôvodov ju pred rokmi zhotovil práve Kočner a znalecký posudok už podľa Denníka N potvrdil, že hlasy z audiozáznamu patria práve týmto dvom. Rozprávajú sa o údajnom vydieraní Jaroslava Haščáka z Penty, kvôli kauze Gorila, ktorá otriasla slovenskou politickou scénou.

 

Čo je Gorila? Zverejnené prepisy odpočúvania bytu na Vazovovej ulici známe pod názvom Gorila hovoria o rozsiahlych podzreniach z korupcie. V rokoch 2005 a 2006 nahrávala Slovenská informačná služba stretnutia Jaroslava Haščáka z Penty, ktorý sa tu vraj stretával s politikmi a významnými osobami, a hovorili o obchodoch, do ktorých boli zapletené aj politické strany.  
Súd však prikázal nahrávky vymazať kvôli byrokratickým nezrovnalostiam. To sa pravdepodobne nestalo a jedna kópia sa dostala ku Kočnerovi. Keďže ide o kompromitujúci materiál, Haščák bol údajne ochotný zaplatiť za kópiu milión eur. Do dnešného dňa nie je jasné, koľko kópií Marian Kočner urobil, jednu z nich však našla polícia aj počas prehliadky jeho domu pred niekoľkými mesiacmi. Znalci už potvrdili, že hlasy na nej sú autentické.

 

Na snímke Marian Kočner počas hlavného pojednávania v kauze falšovania zmeniek TV Markíza

5 dôležitých informácií, ktoré vyplývajú z nahrávky telefonátu medzi Marianom Kočnerom a generálnym prokurátorom Trnkom
5 dôležitých informácií, ktoré vyplývajú z nahrávky telefonátu medzi Marianom Kočnerom a generálnym prokurátorom Trnkom Zdroj: TASR - Michal Svítok

 

Jednu kópiu si Kočner uložil v trezore generálneho prokurátora Dobroslava Trnku a na niekoľko rokov na ňu zabudol. Podľa dnes zverejnenej nahrávky vraj Trnka dostal na rybačke s dvoma kamarátmi nápad, že ňou bude šéfa Penty vydierať.  

 

Na audiozázname zverejnenom Denníkom N máme možnosť počuť, ako obvinený Marián Kočner nevyberaným spôsobom a slovníkom čistí bývalému generálnemu prokurátorovi žalúdok za tento nápad. Kočner bol dlhodobo označovaný za Trnkovho kamaráta a snažil sa o jeho znovuzvolenie. Trnka vo viacerých prípadoch konal v prospech Kočnera.

 

Na nahrávke sa rozprávajú o tom, že Trnku „zabijú,“ ako môže Haščák obrať Kočnera o celý majetok, ale aj o tom, ako sa vraj pri voľbe generálneho prokurátora v roku 2011 šéf Penty a údajný objednávateľ vraždy novinára poskladali po milióne eur pre poslancov, aby hlasovali za Trnku. Trnka nakoniec vo voľbe neuspel o jeden hlas.

 

Najšokujúcejšie momenty nahrávky Kočner – Trnka (výber Denníka N, ktorý záznam získal)

 

Generálny prokurátor má na Slovensku takmer neobmedzenú moc. Môže kontrolovať a riadiť všetky trestné konania, vyhlasuje pokyny, ktoré sú pre všetkých prokurátorov záväzné a má dohľad nad všetkým, čo sa stane alebo nestane pred podaním obžaloby. Dobroslav Trnka vo funkcii skončil v roku 2011, prokurátorom je však naďalej. 

 

Jaroslav Haščák v stanovisku tvrdí, že ho nikto žiadnymi nahrávkami nikdy nevydieral a že sa nikdy nepodieľal na kupovaní nahrávok Gorila. Celé jeho stanovisko si môžeš prečítať na konci článku.

 

V nasledujúcich bodoch sme zhrnuli šokujúce momenty zo zverejnenej nahrávky, ktorá poukazuje na úzke vzťahy medzi Kočnerom a Trnkom aj Kočnerom a Haščákom. 

 

1. Kočner sa správal ako Trnkov nadriadený

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2902 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Útok kanibala v uliciach mesta a generácie detí s vrodenými chybami. 10 fotografií, ktoré naháňajú hrôzuÚtok kanibala v uliciach mesta a generácie detí s vrodenými chybami. 10 fotografií, ktoré naháňajú hrôzu
Povolené boli len konkrétne sexuálne polohy, homosexualitu trestali smrťou. Takýto bol život šľachty na území SlovenskaPovolené boli len konkrétne sexuálne polohy, homosexualitu trestali smrťou. Takýto bol život šľachty na území Slovenska
Ak Rusi napadnú Ukrajinu, čo to bude znamenať pre Slovensko? Život v pohraničí nikdy nebude ako predtým, tvrdí šéf Infosecurity.skAk Rusi napadnú Ukrajinu, čo to bude znamenať pre Slovensko? Život v pohraničí nikdy nebude ako predtým, tvrdí šéf Infosecurity.sk
VIAC

Z nahrávky vyplýva, že Dobroslav Trnka robil to, čo mu Marian Kočner povedal. Počas celého rozhovoru si Trnka nechá vulgárne nadávať a priznáva, že to, čo s kamarátmi vymyslel, bola hlúposť. Kočner mu čistí žalúdok, žiada vysvetlenia a diktuje ďalší postup. Tón jeho hlasu je arogantný, Trnka reaguje odovzdane, akoby hovoril so svojím šéfom.

 

Kočner dokonca na nahrávke tvrdí, že spravuje peniaze, ktoré vyberal pre generálneho prokurátora ako úplatky: „Veď peniaze máš u mňa uložené. Všetky, do p..i, za všetky kauzy, kde som ja niečo ustál, sú u mňa a tam máš aj svoj diel...,“ konštatuje nahnevane.  

 

„A hovor teraz len pravdu. Lebo len pravda ťa zachráni a možno zachráni aj tvojho syna, ktorý si to takisto odserie. Lebo si to odserieš ty, prehráš súd, odj..ú ťa, pôjdeš do basy a tvojmu synovi zničia život. Tak rozprávaj a prestaň ma klamať, lebo keď ma budeš klamať, tak uvidíš, čo potom spravím s tebou,“ hovorí Marian Kočner v komunikácii, ktorú získal Denník N

 

Dobroslav Trnka na tlačovej konferencii v roku 2011 

5 dôležitých informácií, ktoré vyplývajú z nahrávky telefonátu medzi Marianom Kočnerom a generálnym prokurátorom Trnkom
5 dôležitých informácií, ktoré vyplývajú z nahrávky telefonátu medzi Marianom Kočnerom a generálnym prokurátorom Trnkom Zdroj: TASR - Martin Baumann

2. Trnka vraj chcel nahrávkou Gorily vydierať šéfa Penty

„Prečo ste išli vydierať toho Haščáka? Čo si od toho očakával? Do p..e, vieš, že je to môj kamarát. Vieš, k…a, že je to človek, ktorý okrem iného pomáhal, do p..e, a kupoval poslancov, keď si sa mal stať generálnym prokurátorom...,“ pýta sa Marian Kočner na nahrávke bývalého generálneho prokurátora, ktorý prezrádza, že mu s nápadom pomáhali aj komunálny politiky Oskár Bereczk a právnik Loránt Kósa. Vymysleli ho vraj počas rybárčenia.

 

Jaroslav Haščák bol vraj znepokojený, že za ním niekto prišiel a vydieral ho po tom, čo ho Marian Kočner uistil, že mu za milión eur predal poslednú kópiu zvukovej nahrávky Gorily a žiadna ďalšia už neexistuje. 

 

 

Kočner na nahrávke tvrdí, že šéf Penty mu to zrátal: „Jeden milión euro mi strhol Haščák z jedného kšeftu, čo sme spolu zarobili. A ešte sme asi neskončili,“ hovorí Trnkovi Kočner. „Ja mám v ich banke urobené také úložky a nejaké penťácke zmenky a chcem ti povedať jednu vec: je možné, že prídem o celý majetok, vieš?,“ sťažoval sa. 

 

Kočner sa obával, že to môže narušiť biznisový aj kamarátsky vzťah medzi ním a šéfom Penty: „Čo tebe j…e? Ten Slavo je môj kamarát, do p..i. Mám s ním rozbehnuté nejaké veci. Ten človek ma odpísal, vieš, ako ma to serie?“  

 

Lorant Kósa sa ku zverejnenej nahrávke zatiaľ nevyjadril. Oszkár Bereck pre týždenník Trend, okrem iného, o údajnom vydieraní Haščáka povedal: „To sú také veľké slová a myslím si, že túto vec treba riešiť medzi pánom Trnkom a pánom Haščákom. Zatiaľ to obaja popierajú, takže k tomuto sa staviam rovnako.” 

 

Na snímke partner investičnej skupiny Penta Jaroslav Haščák

5 dôležitých informácií, ktoré vyplývajú z nahrávky telefonátu medzi Marianom Kočnerom a generálnym prokurátorom Trnkom
5 dôležitých informácií, ktoré vyplývajú z nahrávky telefonátu medzi Marianom Kočnerom a generálnym prokurátorom Trnkom

3. Vražda a samovražda 

Bývalý generálny prokurátor je podľa nahrávky zmierený s tým, že svoje rozhodnutie vydierať  nepremyslel a môže to mať vážne dôsledky. S Marianom Kočnerom sa o zabíjaní, kupovaní „guliek do hlavy“ a podrezávaní rozprávajú ako o bežnej praxi. 

 

„Ešte raz, prestaň klamať. Zabijú ťa,“ upozorňuje Kočner Trnku. „Ja viem, že ma zabijú. Ja som mŕtvy,“ odpovedá súhlasne. 

 

„A nechcel by som byť v tvojej koži, ale chcem ti povedať jednu vec, že ty si k…t a že si si to spôsobil sám, za to si môžeš sám, lebo keby si bol za mnou prišiel a povedal, čo sa stalo, tak to z tých dvoch ch…ov do p..i vymlátim, alebo ich prisahám bohu nechám podrezať,“ vyhráža sa Marian Kočner, ktorý je v súčasnosti obvinený z objednávky vraždy novinára, ktorý sa intenzívne venoval jeho kauzám a poukazoval na jeho daňové podvody.

 

4. Údajné 2 milióny pre poslancov za hlasovanie v parlamente

Viac ako 70-minútová nahrávka poukazuje aj na údajnú korupciu v parlamente. Marian Kočner na nahrávke tvrdí, že on aj Haščák zaplatili po milióne poslancom za to, že budú hlasovať pri voľbe generálneho prokurátora v roku 2011 v prospech Dobroslava Trnku. „...aj on bol ten, ktorý zložil peniaze a dal tam za teba milión eur. Presne takisto, ako som dal milión eur za to ja.

 

Že tam chýbal jeden hlas, do p..e, za to ja nemôžem, lebo to ty si si vybavoval SDKÚ a v SDKÚ nedali ani jeden hlas,“ spomína Kočner. Korupciu v súvislosti s jeho menom nepotvrdzuje len táto nahrávka, ale aj zatiaľ zverejnené prepisy komunikácie z Threemy. 

 

Do dnešného dňa polícia neúspešne vyšetruje kupovanie poslancov z čias, keď bola na čele vlády Iveta Radičová – tá sa dokonca nechala v tom čase počuť, že ak by bol Trnka zvolený, okamžite by podala demisiu. 

 

5. Vulgárny a ponižujúci spôsob komunikácie

Kočner bol naozaj nahnevaný, s Trnkom sa bavil ponižujúco a vulgárne. Zo spôsobu komunikácie vyplýva, že na vzťahu s Jaroslavom Haščákom mu veľmi záležalo. 

 

Už prepisy komunikácie z Threemy naznačujú, že Kočner je vulgárny nielen keď sa mu niečo nepodarí, rád uráža ľudí a používa expresívny slovník. Počas viac ako hodinového rozhovoru použil približne 50-krát urážku „ko*ot“, približne 14-krát „ku*va“ a 24-krát „je*ať.“ 11-krát použil vulgarizmus p*ča a 2-krát ch*j.

 

5 dôležitých informácií, ktoré vyplývajú z nahrávky telefonátu medzi Marianom Kočnerom a generálnym prokurátorom Trnkom
5 dôležitých informácií, ktoré vyplývajú z nahrávky telefonátu medzi Marianom Kočnerom a generálnym prokurátorom Trnkom Zdroj: TASR - Jakub Kotian

 

Stanovisko Jaroslava Haščáka

Hovorca Penta Investments Gabriel Tóth podľa TASR uviedol, že Jaroslava Haščáka nikdy nikto žiadnymi nahrávkami nevydieral ani na neho nebol nikdy v tejto súvislosti vyvíjaný žiadny protiprávny nátlak. “Rovnako sa pán Haščák a ani žiadna jemu blízka osoba či spolupracovník nikdy nepodieľali na ‘kupovaní’ utajovaných skutočností – nahrávok z takzvanej kauzy Gorila,” uvádza v stanovisku.


Haščák zásadne odmieta, že by sa niekedy podieľal aj na iných aktivitách, ktoré sú mu pripisované v uvedenom rozhovore medzi Trnkom a Kočnerom. V stanovisku sa ďalej uvádza, že nikto nemôže niesť zodpovednosť za to, ako sa iní ľudia rozprávajú o ňom v komunikácii, na ktorej sa nijako osobne nezúčastňoval a ani o nej nemal vedomosť.


Ak je táto komunikácia pravdivá, je taktiež svedectvom o tom, že Marian K. podobne ako aj iné osoby (napríklad bývalý príslušník SIS Forisch alebo poslanec za stranu Smer-SD Blaha), rozširoval konšpiračné teórie a v tomto prípade ich mal používať ako formu nátlaku,” píše sa ďalej v stanovisku.


“To, že Denník N si dovoľuje bez akýchkoľvek dôkazov interpretovať tvrdenia Mariana K. v nahrávke ako fakty a skutky a zároveň ich prepájať s trestným činom vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, považujeme taktiež za šírenie konšpiračných teórií a za absolútne neprimeranú interpretáciu skutočností, ktoré z tejto nahrávky vyplývajú,” uvádza sa v stanovisku.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: dennikn.sk, dennikn.sk, TASRNáhľadový obrázok: TASR - Dušan Hein
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy zaujímavosti
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
včera o 21:02
Kórejský remake Money Heist uvidíme už tento rok. Pozri si prvé zábery s novými hercami a maskami zlodejov.
včera o 20:09
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
TOP 3 v stredu: Omikron začína valcovať Slovensko, Anglicko ruší opatrenia a k Zemi sa rúti asteroid TOP 3 v stredu: Omikron začína valcovať Slovensko, Anglicko ruší…
Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení hajloval Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení hajloval
K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol zasiahnuť už v roku 2023. Môže spôsobiť škody ako tunguská udalosť K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol zasiahnuť už…
Anglicko ruší všetky koronavírusové opatrenia. Pozitívni nepôjdu do karantény, netreba rúška ani covid certifikáty Anglicko ruší všetky koronavírusové opatrenia. Pozitívni nepôjdu do…
Útok kanibala v uliciach mesta a generácie detí s vrodenými chybami. 10 fotografií, ktoré naháňajú hrôzu Útok kanibala v uliciach mesta a generácie detí s vrodenými chybami.…
Rihanna odhaľuje modely z valentínskej kolekcie Savage X Fenty Rihanna odhaľuje modely z valentínskej kolekcie Savage X Fenty
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.