Na svetlo sveta vyplávali ďalšie informácie, ktoré naznačujú, do akých hlbokých základov je Slovensko prehnité korupciou.
Marian Kočner je obvinený z objednávky vraždy Jána Kuciaka aj jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a daňových podvodov. Doteraz sa na verejnosť dostali časti jeho komunikácie s vplyvnými osobami cez aplikáciu Threema, ktorá poukazuje na korupčné správanie viacerých predstaviteľov štátu, súdnictva, prokuratúry aj polície. Dozvedáme sa konkrétne mená zodpovedných osôb, ktoré vraj rozhodovali v prospech Mariana Kočnera a zakrývali jeho miliónove kauzy za úplatky.
Denník N zverejnil ďalší kľúčový dôkaz, nielen o korupcii, ale doslova o ovládnutí štátnych orgánov, ktoré mali bojovať za spravodlivosť a právo. Ide o takmer 74-minútovú nahrávku rozhovoru medzi Marianom Kočnerom a niekdajším generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom z roku 2014.
Z neznámych dôvodov ju pred rokmi zhotovil práve Kočner a znalecký posudok už podľa Denníka N potvrdil, že hlasy z audiozáznamu patria práve týmto dvom. Rozprávajú sa o údajnom vydieraní Jaroslava Haščáka z Penty, kvôli kauze Gorila, ktorá otriasla slovenskou politickou scénou.
Na snímke Marian Kočner počas hlavného pojednávania v kauze falšovania zmeniek TV Markíza
Jednu kópiu si Kočner uložil v trezore generálneho prokurátora Dobroslava Trnku a na niekoľko rokov na ňu zabudol. Podľa dnes zverejnenej nahrávky vraj Trnka dostal na rybačke s dvoma kamarátmi nápad, že ňou bude šéfa Penty vydierať.
Na audiozázname zverejnenom Denníkom N máme možnosť počuť, ako obvinený Marián Kočner nevyberaným spôsobom a slovníkom čistí bývalému generálnemu prokurátorovi žalúdok za tento nápad. Kočner bol dlhodobo označovaný za Trnkovho kamaráta a snažil sa o jeho znovuzvolenie. Trnka vo viacerých prípadoch konal v prospech Kočnera.
Na nahrávke sa rozprávajú o tom, že Trnku „zabijú,“ ako môže Haščák obrať Kočnera o celý majetok, ale aj o tom, ako sa vraj pri voľbe generálneho prokurátora v roku 2011 šéf Penty a údajný objednávateľ vraždy novinára poskladali po milióne eur pre poslancov, aby hlasovali za Trnku. Trnka nakoniec vo voľbe neuspel o jeden hlas.
Najšokujúcejšie momenty nahrávky Kočner – Trnka (výber Denníka N, ktorý záznam získal)
Generálny prokurátor má na Slovensku takmer neobmedzenú moc. Môže kontrolovať a riadiť všetky trestné konania, vyhlasuje pokyny, ktoré sú pre všetkých prokurátorov záväzné a má dohľad nad všetkým, čo sa stane alebo nestane pred podaním obžaloby. Dobroslav Trnka vo funkcii skončil v roku 2011, prokurátorom je však naďalej.
Jaroslav Haščák v stanovisku tvrdí, že ho nikto žiadnymi nahrávkami nikdy nevydieral a že sa nikdy nepodieľal na kupovaní nahrávok Gorila. Celé jeho stanovisko si môžeš prečítať na konci článku.
V nasledujúcich bodoch sme zhrnuli šokujúce momenty zo zverejnenej nahrávky, ktorá poukazuje na úzke vzťahy medzi Kočnerom a Trnkom aj Kočnerom a Haščákom.