Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 20. 10. 2020 meniny má Vendelín

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti - Krimi
15
Viktor Kniš
14. október 2019, 19:17
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

5 šokujúcich informácií, ktoré vyplývajú z nahrávky rozhovoru Mariana Kočnera a bývalého generálneho prokurátora Trnku

Na svetlo sveta vyplávali ďalšie informácie, ktoré naznačujú, do akých hlbokých základov je Slovensko prehnité korupciou.

Viktor Kniš
14. október 2019, 19:17
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
15
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Marian Kočner je obvinený z objednávky vraždy Jána Kuciaka aj jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a daňových podvodov. Doteraz sa na verejnosť dostali časti jeho komunikácie  s vplyvnými osobami cez aplikáciu Threema, ktorá poukazuje na korupčné správanie viacerých predstaviteľov štátu, súdnictva, prokuratúry aj polície. Dozvedáme sa konkrétne mená zodpovedných osôb, ktoré vraj rozhodovali v prospech Mariana Kočnera a zakrývali jeho miliónove kauzy za úplatky. 

 

 

Denník N zverejnil ďalší kľúčový dôkaz, nielen o korupcii, ale doslova o ovládnutí štátnych orgánov, ktoré mali bojovať za spravodlivosť a právo. Ide o takmer 74-minútovú nahrávku rozhovoru medzi Marianom Kočnerom a niekdajším generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom z roku 2014.

 

Z neznámych dôvodov ju pred rokmi zhotovil práve Kočner a znalecký posudok už podľa Denníka N potvrdil, že hlasy z audiozáznamu patria práve týmto dvom. Rozprávajú sa o údajnom vydieraní Jaroslava Haščáka z Penty, kvôli kauze Gorila, ktorá otriasla slovenskou politickou scénou.

 

Čo je Gorila? Zverejnené prepisy odpočúvania bytu na Vazovovej ulici známe pod názvom Gorila hovoria o rozsiahlych podzreniach z korupcie. V rokoch 2005 a 2006 nahrávala Slovenská informačná služba stretnutia Jaroslava Haščáka z Penty, ktorý sa tu vraj stretával s politikmi a významnými osobami, a hovorili o obchodoch, do ktorých boli zapletené aj politické strany.  
Súd však prikázal nahrávky vymazať kvôli byrokratickým nezrovnalostiam. To sa pravdepodobne nestalo a jedna kópia sa dostala ku Kočnerovi. Keďže ide o kompromitujúci materiál, Haščák bol údajne ochotný zaplatiť za kópiu milión eur. Do dnešného dňa nie je jasné, koľko kópií Marian Kočner urobil, jednu z nich však našla polícia aj počas prehliadky jeho domu pred niekoľkými mesiacmi. Znalci už potvrdili, že hlasy na nej sú autentické.

 

Na snímke Marian Kočner počas hlavného pojednávania v kauze falšovania zmeniek TV Markíza

5 dôležitých informácií, ktoré vyplývajú z nahrávky telefonátu medzi Marianom Kočnerom a generálnym prokurátorom Trnkom

 

Jednu kópiu si Kočner uložil v trezore generálneho prokurátora Dobroslava Trnku a na niekoľko rokov na ňu zabudol. Podľa dnes zverejnenej nahrávky vraj Trnka dostal na rybačke s dvoma kamarátmi nápad, že ňou bude šéfa Penty vydierať.  

 

Na audiozázname zverejnenom Denníkom N máme možnosť počuť, ako obvinený Marián Kočner nevyberaným spôsobom a slovníkom čistí bývalému generálnemu prokurátorovi žalúdok za tento nápad. Kočner bol dlhodobo označovaný za Trnkovho kamaráta a snažil sa o jeho znovuzvolenie. Trnka vo viacerých prípadoch konal v prospech Kočnera.

 

Na nahrávke sa rozprávajú o tom, že Trnku „zabijú,“ ako môže Haščák obrať Kočnera o celý majetok, ale aj o tom, ako sa vraj pri voľbe generálneho prokurátora v roku 2011 šéf Penty a údajný objednávateľ vraždy novinára poskladali po milióne eur pre poslancov, aby hlasovali za Trnku. Trnka nakoniec vo voľbe neuspel o jeden hlas.

 

Najšokujúcejšie momenty nahrávky Kočner – Trnka (výber Denníka N, ktorý záznam získal)

 

Generálny prokurátor má na Slovensku takmer neobmedzenú moc. Môže kontrolovať a riadiť všetky trestné konania, vyhlasuje pokyny, ktoré sú pre všetkých prokurátorov záväzné a má dohľad nad všetkým, čo sa stane alebo nestane pred podaním obžaloby. Dobroslav Trnka vo funkcii skončil v roku 2011, prokurátorom je však naďalej. 

 

Jaroslav Haščák v stanovisku tvrdí, že ho nikto žiadnymi nahrávkami nikdy nevydieral a že sa nikdy nepodieľal na kupovaní nahrávok Gorila. Celé jeho stanovisko si môžeš prečítať na konci článku.

 

V nasledujúcich bodoch sme zhrnuli šokujúce momenty zo zverejnenej nahrávky, ktorá poukazuje na úzke vzťahy medzi Kočnerom a Trnkom aj Kočnerom a Haščákom. 

 

1. Kočner sa správal ako Trnkov nadriadený

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1324 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Z nahrávky vyplýva, že Dobroslav Trnka robil to, čo mu Marian Kočner povedal. Počas celého rozhovoru si Trnka nechá vulgárne nadávať a priznáva, že to, čo s kamarátmi vymyslel, bola hlúposť. Kočner mu čistí žalúdok, žiada vysvetlenia a diktuje ďalší postup. Tón jeho hlasu je arogantný, Trnka reaguje odovzdane, akoby hovoril so svojím šéfom.

 

Kočner dokonca na nahrávke tvrdí, že spravuje peniaze, ktoré vyberal pre generálneho prokurátora ako úplatky: „Veď peniaze máš u mňa uložené. Všetky, do p..i, za všetky kauzy, kde som ja niečo ustál, sú u mňa a tam máš aj svoj diel...,“ konštatuje nahnevane.  

 

„A hovor teraz len pravdu. Lebo len pravda ťa zachráni a možno zachráni aj tvojho syna, ktorý si to takisto odserie. Lebo si to odserieš ty, prehráš súd, odj..ú ťa, pôjdeš do basy a tvojmu synovi zničia život. Tak rozprávaj a prestaň ma klamať, lebo keď ma budeš klamať, tak uvidíš, čo potom spravím s tebou,“ hovorí Marian Kočner v komunikácii, ktorú získal Denník N

 

Dobroslav Trnka na tlačovej konferencii v roku 2011 

5 dôležitých informácií, ktoré vyplývajú z nahrávky telefonátu medzi Marianom Kočnerom a generálnym prokurátorom Trnkom

2. Trnka vraj chcel nahrávkou Gorily vydierať šéfa Penty

„Prečo ste išli vydierať toho Haščáka? Čo si od toho očakával? Do p..e, vieš, že je to môj kamarát. Vieš, k…a, že je to človek, ktorý okrem iného pomáhal, do p..e, a kupoval poslancov, keď si sa mal stať generálnym prokurátorom...,“ pýta sa Marian Kočner na nahrávke bývalého generálneho prokurátora, ktorý prezrádza, že mu s nápadom pomáhali aj komunálny politiky Oskár Bereczk a právnik Loránt Kósa. Vymysleli ho vraj počas rybárčenia.

 

Jaroslav Haščák bol vraj znepokojený, že za ním niekto prišiel a vydieral ho po tom, čo ho Marian Kočner uistil, že mu za milión eur predal poslednú kópiu zvukovej nahrávky Gorily a žiadna ďalšia už neexistuje. 

 

 

Kočner na nahrávke tvrdí, že šéf Penty mu to zrátal: „Jeden milión euro mi strhol Haščák z jedného kšeftu, čo sme spolu zarobili. A ešte sme asi neskončili,“ hovorí Trnkovi Kočner. „Ja mám v ich banke urobené také úložky a nejaké penťácke zmenky a chcem ti povedať jednu vec: je možné, že prídem o celý majetok, vieš?,“ sťažoval sa. 

 

Kočner sa obával, že to môže narušiť biznisový aj kamarátsky vzťah medzi ním a šéfom Penty: „Čo tebe j…e? Ten Slavo je môj kamarát, do p..i. Mám s ním rozbehnuté nejaké veci. Ten človek ma odpísal, vieš, ako ma to serie?“  

 

Lorant Kósa sa ku zverejnenej nahrávke zatiaľ nevyjadril. Oszkár Bereck pre týždenník Trend, okrem iného, o údajnom vydieraní Haščáka povedal: „To sú také veľké slová a myslím si, že túto vec treba riešiť medzi pánom Trnkom a pánom Haščákom. Zatiaľ to obaja popierajú, takže k tomuto sa staviam rovnako.” 

 

Na snímke partner investičnej skupiny Penta Jaroslav Haščák

5 dôležitých informácií, ktoré vyplývajú z nahrávky telefonátu medzi Marianom Kočnerom a generálnym prokurátorom Trnkom

3. Vražda a samovražda 

Bývalý generálny prokurátor je podľa nahrávky zmierený s tým, že svoje rozhodnutie vydierať  nepremyslel a môže to mať vážne dôsledky. S Marianom Kočnerom sa o zabíjaní, kupovaní „guliek do hlavy“ a podrezávaní rozprávajú ako o bežnej praxi. 

 

„Ešte raz, prestaň klamať. Zabijú ťa,“ upozorňuje Kočner Trnku. „Ja viem, že ma zabijú. Ja som mŕtvy,“ odpovedá súhlasne. 

 

„A nechcel by som byť v tvojej koži, ale chcem ti povedať jednu vec, že ty si k…t a že si si to spôsobil sám, za to si môžeš sám, lebo keby si bol za mnou prišiel a povedal, čo sa stalo, tak to z tých dvoch ch…ov do p..i vymlátim, alebo ich prisahám bohu nechám podrezať,“ vyhráža sa Marian Kočner, ktorý je v súčasnosti obvinený z objednávky vraždy novinára, ktorý sa intenzívne venoval jeho kauzám a poukazoval na jeho daňové podvody.

 

4. Údajné 2 milióny pre poslancov za hlasovanie v parlamente

Viac ako 70-minútová nahrávka poukazuje aj na údajnú korupciu v parlamente. Marian Kočner na nahrávke tvrdí, že on aj Haščák zaplatili po milióne poslancom za to, že budú hlasovať pri voľbe generálneho prokurátora v roku 2011 v prospech Dobroslava Trnku. „...aj on bol ten, ktorý zložil peniaze a dal tam za teba milión eur. Presne takisto, ako som dal milión eur za to ja.

 

Že tam chýbal jeden hlas, do p..e, za to ja nemôžem, lebo to ty si si vybavoval SDKÚ a v SDKÚ nedali ani jeden hlas,“ spomína Kočner. Korupciu v súvislosti s jeho menom nepotvrdzuje len táto nahrávka, ale aj zatiaľ zverejnené prepisy komunikácie z Threemy. 

 

Do dnešného dňa polícia neúspešne vyšetruje kupovanie poslancov z čias, keď bola na čele vlády Iveta Radičová – tá sa dokonca nechala v tom čase počuť, že ak by bol Trnka zvolený, okamžite by podala demisiu. 

 

5. Vulgárny a ponižujúci spôsob komunikácie

Kočner bol naozaj nahnevaný, s Trnkom sa bavil ponižujúco a vulgárne. Zo spôsobu komunikácie vyplýva, že na vzťahu s Jaroslavom Haščákom mu veľmi záležalo. 

 

Už prepisy komunikácie z Threemy naznačujú, že Kočner je vulgárny nielen keď sa mu niečo nepodarí, rád uráža ľudí a používa expresívny slovník. Počas viac ako hodinového rozhovoru použil približne 50-krát urážku „ko*ot“, približne 14-krát „ku*va“ a 24-krát „je*ať.“ 11-krát použil vulgarizmus p*ča a 2-krát ch*j.

 

5 dôležitých informácií, ktoré vyplývajú z nahrávky telefonátu medzi Marianom Kočnerom a generálnym prokurátorom Trnkom

 

Stanovisko Jaroslava Haščáka

Hovorca Penta Investments Gabriel Tóth podľa TASR uviedol, že Jaroslava Haščáka nikdy nikto žiadnymi nahrávkami nevydieral ani na neho nebol nikdy v tejto súvislosti vyvíjaný žiadny protiprávny nátlak. “Rovnako sa pán Haščák a ani žiadna jemu blízka osoba či spolupracovník nikdy nepodieľali na ‘kupovaní’ utajovaných skutočností – nahrávok z takzvanej kauzy Gorila,” uvádza v stanovisku.


Haščák zásadne odmieta, že by sa niekedy podieľal aj na iných aktivitách, ktoré sú mu pripisované v uvedenom rozhovore medzi Trnkom a Kočnerom. V stanovisku sa ďalej uvádza, že nikto nemôže niesť zodpovednosť za to, ako sa iní ľudia rozprávajú o ňom v komunikácii, na ktorej sa nijako osobne nezúčastňoval a ani o nej nemal vedomosť.


Ak je táto komunikácia pravdivá, je taktiež svedectvom o tom, že Marian K. podobne ako aj iné osoby (napríklad bývalý príslušník SIS Forisch alebo poslanec za stranu Smer-SD Blaha), rozširoval konšpiračné teórie a v tomto prípade ich mal používať ako formu nátlaku,” píše sa ďalej v stanovisku.


“To, že Denník N si dovoľuje bez akýchkoľvek dôkazov interpretovať tvrdenia Mariana K. v nahrávke ako fakty a skutky a zároveň ich prepájať s trestným činom vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, považujeme taktiež za šírenie konšpiračných teórií a za absolútne neprimeranú interpretáciu skutočností, ktoré z tejto nahrávky vyplývajú,” uvádza sa v stanovisku.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: dennikn.sk, dennikn.sk, TASRNáhľadový obrázok: TASR - Dušan Hein Tagy: jaroslav haščák, Marián Kočner, Dobroslav Trnka, Kočnerova Trheema
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
20
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.