Ochrancovia zvierat zaznamenali obrovský úspech.
O sprísnení zákona rozhodol Dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi (CITES) po 12 dňovom rokovaní v Ženeve.
V severnej, východnej, či západnej Afrike už dlhšie platí ohrozenie slonov s najväčšou ochranou. Rovnako sú na tom slony v Ázii, kde pozorne kontrolujú kedy a kam ich slony vyvážajú. V južnej Afrike, kde sú slony podľa BBC zdravšie ako kdekoľvek inde tento zákon neplatil. Zimbabwe, ako hlavný vývozca slonov z Afriky, od roku 2012 vyviezlo viac než stovku slonov len do čínskych zoo. Tieto čísla donútili CITES bojovať.
CITES vzniklo práve preto, že určité druhy zvierat sa dostali na pokraj vyhubenia práve kvôli neustálemu medzinárodnému obchodovaniu s nimi.
Výsledok rokovania bol jasný aj napriek tomu, že Európska únia najprv avizovala, že bude hlasovať proti sprísneniu zákona. Nakoniec sa dohodli, pod podmienkou, že ak pôjde o presun zvieraťa niekde, kde bude mať lepšie podmienky, tak export môže byť schválený. Proti hlasovali napríklad Spojené štáty alebo Zimbabwe a Botswana, ktorých sa zákon ako hlavných vývozcov dotýka najviac.
Za sprísnenie zákona bolo nakoniec 87 hlasov, a proti 29, zatiaľ čo 25 ľudí sa hlasovania zdržalo. Keďže hlasovala dvojtretinová väčšina za návrh, tak prešiel. To znamená, že slony bude možné zajať len za špeciálnych podmienok a iba po tom, čo to CITES schváli.