Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 1. 6. 2020 meniny má Žaneta

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher - Rozhovory
0
Vladimír Mičuda
20. august 2019, 10:06
Čas čítania: 14:32
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Marcel Merčiak: Sagan má na to, aby zelený dres získal aj 10-krát za sebou. Vypadnutie Slovana z LM je historická blamáž

Vypadnutie s majstrom Čiernej Hory bola pre Slovan historická blamáž, na okolnosti a inkasované góly z nadstaveného času sa nikto pýtať nebude, hovorí športový komentátor Marcel Merčiak.

Vladimír Mičuda
20. august 2019, 10:06
Čas čítania: 14:32
Marcel Merčiak: Sagan má na to, aby zelený dres získal aj 10-krát za sebou. Vypadnutie Slovana z LM je historická blamáž
Zdroj: Martin Baumann/TASR
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Hlas Marcela Merčiaka počul už azda každý Slovák. Okrem komentovania športu ho vídavame aj v televíznej vedomostnej relácii Čo je viem, kde ukázal, že je aj výborný moderátor. Svoj prvý športový prenos komentoval už v roku 1995. „Viem, na ktorej kazete je ten prenos nahratý, ale od konca mája 1995 som ho nevidel. Nenašiel som vnútornú silu si to ísť znovu pozrieť (smiech). Teraz je to už hlboký archív, z minulého storočia,“ spomína s úsmevom.

 

Čo sa v rozhovore s Marcelom Merčiakom dozvieš:
 • Ako si spomína na svoje začiatky
 • Koľko športových prenosov už odkomentoval
 • Ako zvládla RTVS MS v hokeji na Slovensku
 • Kto je budúcnosť slovenskej futbalovej reprezentácie
 • Či je pre športovca vek naozaj len číslo
 • Čo by mal začínajúci športový novinár vedieť, ovládať
 • Ktorý športový zážitok v rámci žurnalistickej praxe je pre neho najcennejší

 

Marcel Merčiak:

 

Detí sa dospelí pýtajú, čím chcú byť, keď budú veľké. Čím ste chceli byť? 

Ak si dobre spomínam, tak požiarnikom. 

Prečo?

Tetin manžel, inak bývalý vynikajúci brankár, pracoval na požiarnom útvare v Rožňave. Počas prázdnin som tam ako malý chlapec párkrát bol a páčili sa mi požiarne tatrovky. 

 

Nakoniec ste športový komentátor. Prečo ste sa rozhodli zasvätiť svoj život športu a nie ste požiarník?

Nikdy som si túto otázku nekládol, pretože je absolútne nepodstatná. Športovali sme všetci, trávili sme veľa času na sídliskových a školských dvoroch, hrali sme vo voľnom čase celý rok futbal, aj na snehu, venovali sme sa všetkému, čo neminulo deti vtedajšej generácie.

 

V minulosti ste sa vyjadrili, že by ste svoju robotu nikdy nevymenili, v médiách ste už 25 rokov. Dokáže byť aj dnešná generácia mladých žurnalistov tak verná svojmu remeslu?

To neviem presne posúdiť, ale keďže mám mladších kolegov, ktorí sú v športovej redakcii RTVS už druhé desaťročie, vidím na nich, že ich naša práca baví, že ich tým najsprávnejším spôsobom pohlcuje a necítim, že by ju chceli meniť, tak odpoveď môže byť kladná. 

 

Príprava je základ, bez ktorého si neviem predstaviť adekvátny výkon.


Prvýkrát ste  komentovali v roku 1995, bol to futbalový prenos. Mali ste strach?

Trému možno trošku áno, ale strach určite nie. Nie je to let do vesmíru, ani sfáranie hlboko dole do nejakej bane (smiech)

Ako hodnotili vaše prvé komentovanie nadriadení?

Spomínam si už len matne. Dodnes som povďačný za vtedajšiu spätnú väzbu od Mira Michalecha či od režiséra Fera Trutza. Zhrnul by som to asi tak, že je potrebné hovoriť oveľa, oveľa menej. Mne pripadala každá hluchá sekunda ako večnosť. 

 


A ako ste svoje komentovanie videli vy?

Viem, na ktorej kazete je ten prenos nahratý, ale od konca mája 1995 som ho nevidel. Nenašiel som vnútornú silu si to ísť znovu pozrieť (smiech). Teraz je to už hlboký archív z minulého storočia. 

 

Mali ste vtedy len 19 rokov. Čo bolo pre vás ako začínajúceho mladíka najťažšie?

Nájsť vyváženie medzi hovoreným slovom a dejom na obrazovke. Ale to je zápasenie, ktorým si musí prejsť každý komentátor, kým sa „nájde“

 

Na svoj prvý priamy prenos z bratislavského štúdia ste sa chystali 3 týždne a prípravu ste mali na 27 papieroch. Ako sa pripravujú komentátori dnes?

Dnes mám prípravu pri futbalovom zápase na štyroch stranách. Dbám na to, aby to tak bolo vždy. Príprava je základ, bez ktorého si neviem predstaviť adekvátny výkon. Preto si trúfam povedať, že pri počúvaní športového komentátora viem odhadnúť, odkiaľ načerpal informácie a koľko času im venoval. Ako sa však kolegovia, resp. ostatní komentátori pripravujú, po tom nepátram.  

 

Od roku 1995 ste odkomentovali stovky prenosov. Viete odhadom spresniť, koľko ich už mohlo byť?

Určite cez tisíc. 

 

Čaro športu sa nedá zo srdca a z duše len tak odhodiť.

 

To je obrovské číslo. Nie ste „z toho unavený“? Predsa len, 25 rokov nie je málo.

Neviem, prečo by som mal byť unavený. Práca je mojím koníčkom a vice versa, čiže viac si azda ani nemôžem želať. 

 

Čoho ste odkomentovali najviac?

Futbalu a biatlonu. 

 

Mali ste už chuť so svojím povolaním seknúť?
Nikdy. 

 

Nepremýšľali ste nad tým, že sa začnete venovať niečomu inému?

Nie, naozaj. 

 

Máte ešte ciele, čo by ste chceli v športovej žurnalistike dokázať?

Chcel som ísť na olympiádu. Išiel som, keď som mal dvadsať. Dnes ich mám za sebou tucet, ale nepoznám športového novinára, ktorý by sa pod päť kruhov nechcel vrátiť, nepoznám nikoho, kto by nechcel znovu zažiť fantastickú atmosféru a jedinečnosť tohto podujatia. Úplne rovnaké je to s futbalovými šampionátmi, s medzištátnymi zápasmi. Čaro športu sa nedá zo srdca a z duše len tak odhodiť. 

 

Marcel Merčiak:

 

V čom sú najväčšie rozdiely medzi komentovaním a moderovaním športového podujatia?

Pri priamom prenose ako moderátor uvádzate diváka do problematiky, s hosťom (hosťami) rozoberáte prognózy, možnosti, ponúkate porovnania, v prestávkach a po zápase sa snažíte pridať niečo, čo ešte nebolo povedané, hľadáte hlavné myšlienky toho, čo sa práve odohralo, snažíte sa to rýchlo vsunúť do súvislostí, upozorňujete na rozdiely, hľadáte príčiny, jednoducho, mali by ste robiť to, na čo nemá čas komentátor. Je, samozrejme, obrovský rozdiel v komentovaní športového prenosu, či je to zápas, alebo sú to preteky, a pri moderovaní nejakej akcie. Sú to dve celkom odlišné kategórie. 

 

Prišla relácia Čo ja viem, kde ste naplno ukázali, že viete moderovať aj mimo športu. Baví vás to?

Keďže je to vedomostná súťaž, baví ma to veľmi. Rád sledujem aj Duel s Gregorom Marešom alebo vedomostnú súťaž s Ivetou Malachovskou. Vždy sa dozviem veľmi veľa nového. 

 

Mal som šťastie, že som komentoval všetky tri zlaté olympijské medaily Anastasie Kuzminovej. Boli to krásne chvíle, úchvatné momenty.

 

Prečo ste sa dali na vedomostnú súťaž?

Dostal som ponuku. Prišla nečakane, vo chvíli, keď bolo potrebné nájsť rýchlo moderátora pre nový formát, ale zároveň v období, keď sa blížil svetový šampionát v Brazílii. Upieklo sa to rýchlo, v apríli a máji 2014 sme nahrali dvanásť relácií a dnes máme za sebou šesť sérií, v športovej žurnalistike by sme povedali šesť ročníkov. 

 

Voláte si zaujímavých hostí, no niektorí sa nepredvedú v najlepšom svetle. Kto bol doposiaľ najlepší?

Rekord v počte bodov dosiahol v tomto roku bývalý televízny hlásateľ Miloš Bubán. Mal 45 správnych odpovedí z 50, teda dosiahol magických 90 bodov. Vo finále drží finančný rekord športový komentátor Ján Žgravčák, ako jediný nahral päťcifernú sumu – 10 000 eur, čo znamenalo 30 správnych odpovedí v priebehu štyroch minút. Bolo to pre dvoma rokmi. O jednu správnu odpoveď menej a teda 9 600 eur mala Wanda Hrycová. 

 

Skúšali ste si otázky Čo ja viem spraviť ešte pred vysielaním? Koľko ste mali bodov?Samozrejme, že som si to skúšal. Niečo cez 60, ale pri viacerých odpovediach som tipoval. Je tam na môj vkus málo dejepisu, zemepisu a veľmi málo športu (smiech)

Máte ciele, ktoré by ste chceli v moderovaní dosiahnuť?

Nikdy som nad tým neuvažoval. Ako každý športový moderátor či komentátor chcem byť pri veľkých športových momentoch, teda pri tých chvíľach, ktoré fanúšikovi či divákovi utkvejú v pamäti. 

 

 

Športom žijete v podstate celý život. Ktorý športový zážitok v rámci žurnalistickej praxe je pre vás najcennejší?

Mal som šťastie, že som komentoval všetky tri zlaté olympijské medaily Anastasie Kuzminovej. Boli to krásne chvíle, úchvatné momenty, podobne pri víťazstvách národného tímu futbalistov, pri postupe na svetový a európsky šampionát. Určite nikdy nezabudnem na deň, keď sme vyhrali v Južnej Afrike 2010 nad Talianskom, tak ako nezabudnem na množstvo ďalších nádherných okamihov, ktorými sa písala športová história. 

 

Máte aj taký, ktorý by ste najradšej nezažili?

Ani nie. Šport prináša víťazstvá i prehry, vzostupy a pády, v tom je jeho zákonitosť i krása zároveň. 

 

Marcel Merčiak:

 

Na internete sa nájdu rôzne úsmevné príhody z vášho komentovania. Napríklad, aby tam v Bratislave držali hubu. O čo šlo?

Technicky niečo nesedelo. V priebehu prvého polčasu zápasu Slovensko – Írsko (bolo to v októbri 2010) som viackrát vyzýval technikov, nech nám dajú do poriadku odposluch, pretože som počas komentovania počul komunikáciu ľudí v štúdiu v Mlynskej doline, teda niečo, čo do slúchadiel nepatrí a čo komentátora ruší. No a keď som to hovoril do štúdia už asi šiestkyrát, zhruba päť minút pred koncom prvého polčasu, tak som to povedal prudšie. Hovoril som na „komando“, teda cez tlačidlo, ktorým si vypínate mikrofón tak, aby vás nebolo počuť v prenose, lenže všetko zachytil mikrofón spolukomentátora Mariána Zemana, ktorý som zabudol vypnúť. 

 

 

Je komentátor za podobné incidenty pokutovaný?

Ak by odzneli vulgárne slová, tak áno. 

 

Aká vysoká je pokuta?

Netuším. Nikdy som žiadnu nedostal.

Sledujete, čo sa o vás píše na internete?

Radšej nie. 

Komentujúci za počítačom zväčša nechvália, skôr kritizujú. Beriete si niektoré „rady“ aj k srdcu?

Ako vravím, radšej nie (smiech)

 

Jedna z najčastejších výčitiek je, že miesto komentovania futbalu rozprávate priveľa encyklopedických vedomostí. Čo si o podobných rečiach myslíte?

Článok môžeš dočítať len s aktívnym REFRESHER+
VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Čo by mal začínajúci športový novinár vedieť, ovládať
 • Aký je rozdiel medzi komentovaním zo štúdia a keď je komentátor priamo na mieste
 • Aký veľký je tím, ktorý sa o prenos stará
 • Čo si myslí o Borisovi Valábikovi
 • Kto je budúcnosť slovenskej futbalovej reprezentácie
 • Či je pre športovca vek naozaj len číslo

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
8
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.