V našich končinách sme na tom s cenami pomerne dobre.
Ako sme na tom s cenami v jednotlivých odvetviach ekonomiky? Porovnanie cenových hladín členských štátov EÚ a krajín Európskeho hospodárskeho priestoru opäť priniesol Európsky štatistický úrad a jeho výsledky sú skutočne zaujímavé.
Slovensko sa väčšinou nachádza na nižších priečkach, a preto sa môže zdať, že sme na tom pomerne dobre. To by sme však nemohli brať do úvahy našu mesačnú minimálnu mzdu, ktorá je oproti ostatným štátom stále jedna z najnižších a predstavuje 520 €. Priemerná mesačná mzda našťastie od roku 2011 výrazne stúpla. Momentálne ide o sumu 1 013 €.
Vývoj priemernej mesačnej mzdy (2011 - 2018)
V našich tabuľkách je zaznamenaných všetkých 28 členských štátov EÚ plus ďalšie 3 krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru. Všetky, okrem Slovenska, ktoré je červené, sú uvedené v šedej farbe. Taktiež sa tam nachádza aj priemer EÚ v modrej farbe. Hodnoty vo vodorovnom stĺpci sú percentuálne veličiny odvodené od priemeru únie, ktorý je vždy 100.
Jedlo
Potraviny sú nevyhnutnou súčasťou života každého človeka a väčšina ľudí si jedlo kupuje na dennej báze. Najviac za mliečne výrobky, mäso, vajcia, pečivo, ryby, ovocie či zeleninu v rámci EÚ zaplatia Švajčiari. Na vrchných priečkach sú najmä severné krajiny.
Slovensko je na tom výrazne lepšie. Jedlo je u nás o dosť lacnejšie ako je priemer Európskej únie. Úplne najlacnejšie je však v Rumunsku či v Poľsku a aj z toho dôvodu chodí mnoho Slovákov k nášmu severnému susedovi tak často nakupovať práve potraviny.
Autá, motorky, bicykle
Autá, motorky či bicykle sú v našich končinách najlacnejšie spomedzi všetkých krajín EÚ. Nezahŕňa to však ich údržbu, opravy, náhradné diely či palivo.
Najdrahšie dopravné prostriedky na osobný transport sú opäť najmä v severných krajinách ako Dánsko, Nórsko, Holandsko, Island či Fínsko. Dokonca aj naši bratia Česi majú o niečo drahšie autá ako my. Stále však zaplatia približne o 15 % menej, ako je priemer v EÚ.
Alkohol a tabak
Alkoholické nápoje, tabakové výrobky či narkotiká sa užívajú aj napriek zákazom a obmedzeniam. Tieto položky vyjdú Slovákov dokonca o vyše 25 percent lacnejšie ako je priemer Európskej únie. Za pivo, víno či tvrdý alkohol platia najviac Nóri, Islanďania či obyvatelia britských ostrovov. Piatok večer si naopak najviac užívajú v Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku či v susednom Poľsku, kde sú alkoholické a tabakové výrobky suverénne najlacnejšie.
Oblečenie
Na oblečenie a topánky míňame najviac. Dokonca ide o jedinú kategóriu, v ktorej sme predčili ešte aj priemer Európskej únie, a to konkrétne o 1,7 percenta. Tesne za nami sa umiestnilo aj susedné Česko. Ak sa chceš preto v našich končinách dobre obliecť, musíš si za outfit priplatiť o čosi viac ako v Španielsku, Nemecku či vo Veľkej Británii.
Úplne najlacnejšie oblečenie je v Bulharsku, Rumunsku alebo v Maďarsku. Naopak, najdrahšie šatníky majú opäť Škandinávci, Švajčiari a taktiež aj Francúzi. Rovnako to platí aj na samotné látky a materiály či módne doplnky.
Vo väčšine prípadov sa nachádzame na chvoste Európskej únie, čo sa týka cenovej hladiny. Rovnako je to aj s odvetviami ako kultúra, umenie, šport, zábava, telekomunikácie, hotely, reštaurácie, dopravné služby či náklady na bývanie. Ak sa chceš pozrieť, ako sme na tom aj v iných kategóriách v porovnaní s ďalšími krajinami, pozri si údaje Európskeho štatistického úradu na oficiálnej stránke.