Zisťovali sme, ako Apple Pay funguje, aké boli reakcie predavačiek po tom, čo sme službu otestovali a kto ju vôbec využíva.
Včera na Slovensko prišla služba Apple Pay. Ide o funkciu mobilnej platby prostredníctvom aplikácie Peňaženka (Wallet) nachádzajúcej sa v iPhone a Apple Watch.
Doposiaľ bola platba smartfónom a hodinkami od Apple dostupná len v susednom Česku, no od dnešného dňa ju môžeš plne využívať konečne aj u nás. Slovensko navyše disponuje približne 45-tisíc miestami, na ktorých v súčasnosti s Apple Pay môžeš platiť. Službu môžeš využiť na všetkých miestach označených týmito symbolmi.
Ako Apple Pay aktivovať?
V prvom rade by si sa mal uistiť, či službu podporuje tvoja banka, keďže aj niekoľko veľkých a významných finančných inštitúcii ako VÚB, ČSOB, UniCredit, Poštová banka, 365.bank, Prima Banka alebo Fio doposiaľ Apple Pay nespustilo. Ak však máš účet založený v Slovenskej sporiteľni, Tatra banke, mBank či J&T Bank, patríš medzi tých šťastnejších.
Funkcionalita mala byť spustená hneď po polnoci, avšak pár hodín nato ešte nebola vôbec aktívna. V nastaveniach iPhonu sme skúšali prepnúť lokalizáciu zo Slovenska na Českú republiku, čo nám v aplikácii Peňaženka (Wallet) umožnilo pridať si kreditnú, debetnú či zákaznícku kartu.
Po oskenovaní debetnej karty a vypísaní všetkých potrebných informácii však nastal problém, keďže funkcionalita nebola stále ani po polnoci u všetkých slovenských bánk aktivovaná. Pri dokončení procesu pridania karty nám totiž vyskočilo upozornenie, že sa kartu nepodarilo pridať a mali by sme sa preto obrátiť na vydavateľa karty alebo to skúsiť neskôr.
Aktuálne však už všetko funguje tak, ako má. Stačí, keď v aplikácii Peňaženka klikneš na malé plus v pravom hornom rohu a následne sa objaví medzikrok, v rámci ktorého je možné prečítať si všetky všeobecné podmienky spojené so súkromím. Po kliknutí na Pokračovať už nasleduje fáza pridania karty.
Kartu môžeš pridať manuálne alebo ju len odfotiť. Aplikácia ju oskenuje a následne vypíše všetky údaje. Bezpečnostný kód z druhej strany karty však zadávaš ručne. Banka by mala okamžite kartu a jej údaje potvrdiť, na čo ti spätne odošle potvrdzovaciu SMS, ktorú iPhone dokáže načítať aj sám.
Ako službu používať?
Samotné používane Apple Pay je skutočne jednoduché a intuitívne. Ako sme už spomenuli v úvode, musíš byť majiteľom smartfónu iPhone 6 a vyššie alebo hodiniek Apple Watch. Platba prebieha bezkontaktne cez službu NFC (Near Field Communication).
NFC je podstatne rýchlejšie ako taký Bluetooth, keďže rýchlosť spárovania trvá menej ako desatinu sekundy a vyžaduje bližšiu vzdialenosť, približne 4-10 cm. Pri platbe stačí kliknúť na aplikáciu Peňaženka, vybrať kartu, s ktorou chceš zaplatiť, odomknúť ju pomocou Face ID alebo Touch ID a nakoniec už len priložiť k terminálu.
Je však dôležité podotknúť, že podobne ako pri bezkontaktnom platení má služba limit do 20 €. Nad túto sumu už budeš musieť zaplatiť použitím PIN kódu na termináli alebo telefón autorizovať (odomknúť).
Využívajú Slováci túto službu?
Okrem prieskumu na našom webe, do ktorého sa zapojilo viac ako 500 ľudí, sme sa pýtali aj ľudí na ulici či samotných predavačiek. Online prieskum dopadol nasledovne: Z 565 respondentov odpovedalo 515, že skutočne majú v pláne Apple Pay využívať a zvyšných 50 odpovedalo záporne.
Pri opýtaní náhodných ľudí sme sa dozvedeli, že mnohí podobnú službu už dávno využívajú, a to vďaka konkurenčnému Google Pay, ktorý v našich končinách funguje už viac ako rok. Naopak, niektorí používatelia iPhonu dokonca ani nevedeli, čo Apple Pay vôbec je.
Mnoho ďalších uviedlo, že sa z novinky tešia a rozhodne ju budú využívať. Údajne najmä v piatok večer, aby si nemuseli brať do barov peňaženky. Našlo sa však aj pár takých, ktorým je Apple Pay úplne ukradnutý a nemajú v pláne platiť prostredníctvom mobilných zariadení.
Aj predavačiek sme sa pýtali, či sa po dnešku niečo zmenilo a či ľudia vo veľkom začali platiť telefónmi. „Ľudia platia telefónmi už dávno a pomerne často. Je však pravda, že dnes ich je o trochu viac ako inokedy. Zákazníci však platbu telefónmi využívajú pomerne často, nie je to žiadna novinka,“ tvrdí jeden z predávajúcich.
Priebeh platby a reakcia predavačiek na zaplatenie hodinkami
Ako prvé sme vyskúšali platbu za obed mobilom. Všetko prebehlo bez akýchkoľvek komplikácií. Proces platenia vyzerá v praxi tak, že ak vlastníš iPhone s home buttonom, dvakrát na neho klikneš a bez odomykania telefónu sa otvorí aplikácia Peňaženka, kde už len vyberieš kartu, odomkneš ju odtlačkom prsta a následne mobil priložíš k terminálu a zaplatíš.
Ak však vlastníš iPhone X a vyššie, stačí keď dvojklikom tlačidla zamykania obrazovky otvoríš Peňaženku, vyberieš kartu a odomkneš platbu pomocou tváre. Predavačka navyše nebola vôbec prekvapená, dokonca nám sama povedala, že u nej často platia zákazníci telefónom. Neskôr sme však vyskúšali aj Apple Watch.
V nastaveniach iPhonu sa však dá nastaviť aj funkcia, kedy nemusíš klikať na žiadne tlačidlo, ale len odomkneš vykonanie platby prostredníctvom Touch ID alebo Face ID, priložíš telefón k terminálu a zaplatíš.
Tentokrát sme zastihli postaršieho predavača, ktorý pravdepodobne na podobné vymoženosti nie je zvyknutý. Hodinky boli však omnoho rýchlejšie ako iPhone 8 z predošlého testovania. Stačilo ich len odomknúť, dvakrát kliknúť na bočné tlačidlo a priložiť k terminálu.
Predavač však zostal dosť prekvapený po tom, čo som začal k terminálu prikladať ruku s hodinkami. Údajne u neho ešte hodinkami nikto neplatil. Prišlo mu to vtipné a predovšetkým nechápal, prečo si to fotím.