Matúš ukazuje ľuďom svet z miest, na ktoré by sa inak nedostali. Jeho fotky nájdeš na profiloch všetkých najväčších raperov, aj napriek tomu pri niektorých koncertoch prerobí.
Jeho objektív je neodmysliteľnou súčasťou najväčších slovenských rapových udalostí na Slovensku, začínal však na hokeji v Steel Aréne. Fotografie Matúša Zeťáka dnes vidíš na profiloch všetkých zásadných interpretov, skrýva sa však za tým množstvo náročnej práce, prebdené noci a jasný cieľ.
Matúš tvrdí, že zarobiť sa touto prácou síce dá, na akciách občas aj prerobí a nikdy nevezme zakázku, ktorá by ho nebavila, pretože by sa to odrazilo na výsledku.
Veľa organizátorov volí radšej niekoho, kto si chce urobiť portfólio a príde zadarmo, namiesto toho, aby si zaplatili človeka, ktorý vie, čo robí. Potom sa na týchto fotografov sťažujú a čakajú na fotky.
V rozhovore sa dozvieš:
- Čo jeho práca obnáša a ako dlho trvá fotenie aj následná úprava
- Čo je na fotení rapových koncertov na Slovensku najťažšie
- Aké požiadavky majú slovenskí raperi
- Koľko sa dá touto prácou zarobiť
- Ako Matúš začínal a kto mu dal prvú príležitosť fotiť
- Či fotí aj niečo iné ako rapové akcie
Myslíš si, že vo svete fotografie si momentálne na Slovensku dosiahol najviac? Máš možnosť stáť na pódiách na najväčších eventoch, interpreti zdieľajú tvoju prácu.
Fotenie je umenie, stále je čo zlepšovať. Doba je rýchla a ako fotograf musíš držať tempo. To, že fotím tieto veľké eventy, dnes neznamená, že to tak bude aj o rok, takže sa musím stále posúvať dopredu. Keď dlho fotíš rovnako, ľudí to skôr či neskôr prestane baviť. To nie je o tom nafotiť stovky koncertov rovnako, lebo už vieš, ako na to. Ja sa skôr snažím, aby človek našiel v reporte stále niečo iné. Predsa len, ukazujem ľuďom svet z miest, na ktoré by sa inak nedostali.
Aké požiadavky majú organizátori?
Takmer všetci chcú čo najmenej starostí, fotky online čím skôr a čo najlepšiu vizibilitu partnerov. Občas treba do fotiek nahodiť nejaké logo, ale zväčša nič výnimočné. Keď je pred akciou dobrý briefing, nie je dôvod, aby sa vyskytol problém.
Koľko fotení si v minulom roku absolvoval?
Za minulý rok mam za sebou viac ako 100 fotení.
Vypredaná Refinery Gallery sa rozostúpila pred DMS počas nedávneho koncertu v rámci Prepáčte Tour
Rozlišuješ lepšie fotenie eventu od horšieho?
Akciu, pri ktorej je predpoklad, že si ju neužijem, ani nevezmem. Všetko sa to potom odzrkadlí vo fotkách. Ak by som bol na akcii znudený, report by určite nebol zaujímavý. Jediný rozdiel je v tom, či je to platené, alebo to idem fotiť len pre seba.
Ty si začínal tak, že si fotil hokejové zápasy v Košiciach.
S tatkom som často chodil na hokej, tak to bola prvá vec, čo som chcel fotiť. V 14-tich rokoch som volal vedeniu HC Košice. Povedali mi, aby som sa ozval, keď budem mať občiansky. Tak som sa ozval a odvtedy som pre nich fotil.
Ako si sa dostal od športu k hudbe?
V 17-tich som napísal do hip-hop.sk, či náhodou nepotrebujú fotografa. Potrebovali, a tak som pre nich nafotil prvý koncert a pomaly som sa začínal dostávať do týchto kruhov.
Fotografie často upravuješ hneď v noci, priamo na evente, prípadne cestou domov. Je to jednoducho zvyk, alebo si myslíš, že je to lepšia cesta k úspechu?
Report musí byť vonku rýchlo, v dnešnej dobe obzvlášť. Keby som fotky posielal o niekoľko dní, tak už nikoho nebude zaujímať. Takto je to výhodnejšie pre všetkých, interpreti majú hneď po akcii kvalitné posty na Instagram, promotéri majú fotky, s ktorými môžu pracovať, a ja môžem ísť pokojne spať bez toho, aby ma ráno niekto budil s tým, že potrebuje fotky.
Koncert Majka Spirita s novým albumom Nie som tu náhodou
Krst Zayovho albumu Navždy Mladý v Bratislave
Ako dlho ti trvá úprava fotiek z bežného koncertu?
Prvý výber je online tak do hodiny, ak nie je problém s internetom alebo technikou. Celý report z koncertu, čo je 800 až 1200 fotiek, upravím tak za 4 hodiny a online je tak do 24 hodín od akcie.
Koľko sa dá jedným eventom zarobiť?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako to na Slovensku vyzerá so zárobkami vo fotografovaní
- Aké požiadavky mávajú rapoví interpreti pre fotografa
- Prečo aj v roku 2019 niektorí organizátori eventov šetria na fotografoch
- Čo považuje za svoj najlepší pracovný zážitok
- Prečo je občas rád, keď fotí svoje kamošky
- Aký profesný cieľ si stanovil