Prevádzkovateľ nevylučuje, že Subclub bude znovu čoskoro fungovať.
Pred pár dňami Bratislavu znepokojil facebookový post legendárneho nočného klubu Subclub, ktorý ohlásil svoj koniec. Formulácia nasvedčovala tomu, že podnik musí navždy zatvoriť kvôli developerovi, čo však nie je pravda.
Developer má na zatvorení Subclubu nepriamu vinu, no väčšina ľudí tieto pomery nepozná. Fanúšikovia sa však do budovaného projektu aj napriek tomu obuli. Nie je to však také jednoduché.
- Prečo musí Subclub vlastne končiť
- Kedy sa Subclub definitívne zatvorí
- Z akého dôvodu nemôže byť klub otvorený počas výstavy
- Či môžu za koniec Subclubu problémy s políciou, financiami alebo drogami
- Či bude Subclub v budúcnosti fungovať ďalej
Colt Club však nevlastní pozemok, len nehnuteľnosť. Keďže ide o funkčný bunker, v katastrálnej mape je ako majiteľ zapísaný štát.
Nikto Subclub nevyháňa
V prvom rade – na mieste Subclubu nikdy nič nevyrastie. Bunker bude naďalej fungovať. Subclub z priestorov nikto nevyháňa a nikto mu nebráni ďalej prevádzkovať nočný podnik. Zrušenie klubu je ich slobodným rozhodnutím.
To ale z ich príspevku na Facebooku nevyplýva. Je pravdou, že sa zrušilo parkovisko pred klubom, no prístupová cesta je stále voľná a do bunkru sa dá dostať. Na mieste parkoviska vyrastie nová štvrť s názvom Vydrica, za ktorou stojí Lucron Development. Tí podľa ich slov však so Subclubom nič nemajú.
„Priestor Subclubu nie je v majetku developera. Rokujeme o sprístupnení tohto priestoru pre verejnosť, no vyjadrovať sa k nemu nemôžeme. Nie je to náš majetok.“
Samozrejme, pokiaľ sa na developera útočí, treba predvídať tendenčné a zaujaté odpovede pre médiá. Preto sme kontaktovali magistrát Bratislavy.
„Subclub nie je pod tlakom na zatvorenie klubu. Developer ani mesto nevyvíjajú žiadny tlak.“
Koniec je slobodné rozhodnutie
Z pohľadu prevádzkovateľa Roberta Korísteka je zatvorenie nevyhnutné: „Vznikne tam stavenisko a nie je šanca, aby sme boli otvorení. Do klubu sa nebude dať vojsť.“ Podľa zákona musí mať priestor prístup, no ten bude zabezpečený cez strelnicu, ktorá tvorí druhý vchod do Subclubu. „Tam sú zbrane a munícia. Je utópia, aby tade mohlo chodiť 300 ľudí do klubu.“
„A keď stavba skončí, vznikne tam obytná a kancelárska štvrť. Potom skončíme po dvoch týždňoch.“ Korístek si myslí, že Subclub bude v novej štvrti problémový.
Priznáva, že časť návštevníkov môže robiť hluk aj bordel a sťažnosti budú prichádzať z každej strany. „Subclub by bol v novej štvrti päsťou na oko. Len by sme skočili do problémov. Neverím, že novým obyvateľom nebudeme vadiť.“
Prevádzkovateľ Subclubu priznáva, že ich developer nevyháňa a koniec legendárneho podniku je skôr dôsledkom udalostí. Projekt Vydrica sa mal stavať už v roku 2006, vtedy Subclub zachránila ekonomická kríza.
„Koniec podniku pre mňa nie je žiadna novinka. Nikdy sme nemali nájom istý na viac ako rok dopredu. Aj preto sme do priestoru nikdy neinvestovali väčšie peniaze.“
Sú drogy v Subclube problémové?
Jeden zdroj tvrdí, že polícia v skutočnosti tlačí na majiteľa priestoru kvôli neustálym problémom s drogami. Ten údajne Subclubu nechcel predĺžiť zmluvu, no podľa prevádzkovateľa Roberta Korísteka to nie je pravda.
„Polícia je u nás často, no veľa toho s nami nerieši.“ Každý nočný podnik v Bratislave má podľa neho problém s drogami, vrátane Subclubu. Legendárny klub pod hradom však proti nim vraj aktívne bojuje: „Keď biletári vidia niekoho, kto niečo predáva, čo je trestné, vytiahnu ho von a už nepustia dnu. Ale my nemôžeme prehľadávať ľudí, to len polícia.“
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Kedy Subclub definítivne zavrie
- Či môžu za koniec Subclubu problémy s políciou, financiami alebo drogami
- Akým spôsobom Subclub chráni ľudí pred drogami
- Ako to bude so znovuotvorením Subclubom v budúcnosti
- Kde sa podľa prevádzkovateľa Subclubu dá teraz dobre zabaviť