Aerosóly rozprášené vo vzduchu nás majú zachrániť.
Globálne otepľovanie má na našu planétu závažné dôsledky a keďže sa emisie nedaria znižovať podľa plánu, je načase začať hľadať iné riešenia, ako našu planétu zachrániť. Vedci z Harvardu prišli so zaujímavou štúdiou o tom, že ak si problém nedokážeme vyriešiť na Zemi, musíme doňho zapojiť aj Slnko.
Samozrejme, slnečné žiarenie našu planétu neustále zohrieva a vedci vypočítali, že ak žiarenie trošku zatemníme, naša planéta nepatrne ochladne a globálne otepľovanie sa spomalí.
Pred Slnko však vedci nechcú budovať žiaden štít. Tvrdia, že postačí vypustenie aerosólov do atmosféry, konkrétne do stratosféry. Aerosóly sú plyny, ktoré v sebe obsahujú obrovské množstvo miniatúrnych kvapôčiek – najznámejším aerosólom, ktorý poznáš, je hmla.
Tieto kvapôčky by mali zvládnuť odraziť veľkú časť slnečného žiarenia smerom späť k Slnku a vytvoriť tak akési chemické slnečné okuliare. Svetla na Zemi by pritom neubudlo a správne množstvo aerosólov by globálne otepľovanie mohlo zastaviť. Predsa len však ide o umelý zásah do zemskej atmosféry, ktorý si už našiel aj svojich odporcov.