Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 24. 5. 2019 meniny má Ela

hľadaj na refresheri

Odteraz si môžeš článok
uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Refresher - Rozhovory
1
Richard Balog
12. marec 2019, 11:20

Adam popri práci vo Viedni stíha trénovať 8-ročných chlapcov v FC Petržalka, ktorým vštepuje lásku k hre (Rozhovor)

Práca s deťmi Adama napĺňa a venuje jej takmer všetok svoj voľný čas.

Richard Balog
12. marec 2019, 11:20
Adam popri práci vo Viedni stíha trénovať 8-ročných chlapcov v FC Petržalka, ktorým vštepuje lásku k hre (Rozhovor)
Zdroj: Martin Tomečko
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Má 28 rokov a popri práci v telekomunikačnej spoločnosti stíha vychovávať nastupujúcu generáciu futbalistov v klube, ktorý nás v sezóne 2005/2006 výborne reprezentoval v Lige Majstrov, teda FC Petržalka.

 

Adam Klanica si svoj sen o profesionálnej kariére vinou početných zranení nikdy nesplnil, avšak na futbal nezanevrel a snaží sa rozvíjať talenty chlapcov, ktorí len nedávno začali navštevovať základnú školu. Napriek mladému veku si získava priazeň samotných detí, ale taktiež ich rodičov, a to vďaka tomu, že si vie nastoliť jasné pravidlá aj mimo ihriska.

 

Viac o bývalom študentovi manažmentu na bratislavskej UK či  viedenskej Wirtschaftsuniversität sa už ale dozvieš  v rozhovore skrz nasledujúce riadky.

 

Tréner 8-ročných chlapcov v FC Petržalka stanovil jasné pravidlá, ktoré musia rešpektovať aj rodičia (Rozhovor)

 

Adam, hneď na úvod nám prosím povedz, ako si sa dostal k pozícii trénera kategórie U-9 v FC Petržalka? 

 

Nazval by som to zhodou okolností. Na jednej strane som kvôli neustálym zraneniam dospel do štádia, že hrávať futbal už nie je tou správnou cestou a na druhej strane sa v rovnakom čase vyskytla príležitosť, a to miesto asistenta trénera pri mojom kamarátovi, ktorý pôsobil práve v FC Petržalka. Vždy som vedel, že jedného dňa sa chcem uberať touto cestou a po nie príliš dlhom premýšlaní bolo rozhodnutie  na svete.

 

Trénovať a svojím spôsobom taktiež vychovávať deti je veľkou zodpovednosťou, ktorá nie je pre každého. Vedel si od prvého momentu, že to zvládneš a dokážeš skĺbiť s prácou v zahraničí?

 

Nie je to určite pre každého, ale je to rozhodne pre mňa, a to som vedel hneď od začiatku. Pre mňa to totiž nie je práca, ale zábava. Ide o niečo, čo ma nabíja výhradne iba pozitívnou energiou.

 

Čo sa týka skĺbenia práce a trénovania, to už je o niečom inom. Keď som začínal, študoval som ešte vysokú školu vo Viedni a časovo to bolo bezproblémové napriek dennodennému cestovaniu. Práca je však o niečom inom, ale v hlave som mal jasno. Na každom pracovnom pohovore som mal jednu a tú istú podmienku, nebudem kvôli práci zanedbávať trénovanie, je to pre mňa extrémne dôležité a ak mi neviete vyhovieť, nemám o danú prácu záujem. Bez ohľadu na financie či čokoľvek iné, čo mi vedeli ponúknuť. Časová flexibilita bola pre mňa tým najdôležitejším a vlastne jediným faktorom na základe ktorého som sa rozhodoval.

 

Veľa ľudí tvrdilo, že takto si nič nenájdem. Podarilo sa a hneď na prvom pohovore. Zároveň aj v klube mám vytvorené také podmienky, že to jednoducho skĺbiť ide a všetkému sa môžem venovať naplno.

 

Ide u teba aj o povedzme formu relaxu, kedy vypneš z bežných povinností a môžeš sa vrátiť k milovanému športu? 

 

Práca ma živí a futbal ma robí šťastným. Nedávno som počul jednu krásnu reč Arnolda Schwarzeneggera o jeho životnom pribehu, kde  povedal, že v USA je 74% ľudí, ktorí neznášajú svojú prácu. Jednoducho to nemajú radi, chodia tam len preto, lebo potrebujú z niečoho žiť. Následne povedal:"But then when you work, it's a chore. It's work. It's not fun." 

 

Ide o svätú pravdu a nielen na území Spojených štátov.  Preto pracujem na tom, aby jedného dňa tento „chore“ už v mojom živote neexistoval a mohol som sa živiť tým, čo ma v skutočnosti baví a napĺňa, čiže futbal. Ten nikdy nebudem nazývať svojou prácou.

 

Neviem si predstaviť život, kde sa celý týždeň budem tešiť na to, kedy už bude piatok, to je v mojich očiach celkom smutný život. Ja sa chcem tešiť na pondelok a na každý ďalší deň.

 

Tréner 8-ročných chlapcov v FC Petržalka stanovil jasné pravidlá, ktoré musia rešpektovať aj rodičia (Rozhovor)

 

V rozhovore pre Dennik N si prezradil, že od prvého stretnutia s rodičmi ste si nastavili jasné pravidlá pre všetkých. Môžeš nám ich aj priblížiť?

 

Pri tréningu detí je dôležité, aby ten pomyselný trojuholník - tréner - dieťa - rodič fungoval, nech sú jednoducho všetci na jednej vlne. Keď sa vopred stanovia pravidlá a každý vie, čo jeden od druhého môže očakávať, je všetko jednoduchšie a bezproblémovejšie.

 

V prvom rade musia rodičia trénerovi dôverovať a vidieť, že to, čo robí má zmysel a funguje to. Deti sa na tréningy musia tešiť, potrebujú vidieť, že sa zlepšujú a taktiež musia vidieť, že na všetky pozerám rovnako a som spravodlivý.

 

Je tam veľa vecí, ktoré musí tréner riešiť a preto ak dopredu rodičia vedia, ako ich budem riešiť, neprichádza k zbytočným nepríjemným prekvapeniam a negatívnym reakciám z ich strany. Sú tam veci ako nominácie na zápasy, kde jednoducho nie vždy môžu ísť všetky deti a preto tie, čo nominované na daný turnaj/zápas nie sú, musia vedieť, prečo tomu tak je. Vysvetlím to však iba im a nie rodičom, trénujem predsa hráča a nie rodiča. Každý takýto hráč sa aj dozvie, čo by mohol urobiť pre to, aby nabudúce nominovaný bol.

 

V mojom záujme je, aby každý hrával čo najviac, ale je dobré, keď chlapci niekedy nejdú a dostanú motiváciu pre prácu navyše.   Nejde tam však o výkony, ale skôr o plnenie si svojích povinností na tréningoch či mimo nich, kde mávajú rôzne domáce úlohy. Takisto sa berie do úvahy správanie.

 

Tréner 8-ročných chlapcov v FC Petržalka stanovil jasné pravidlá, ktoré musia rešpektovať aj rodičia (Rozhovor)

 

Ďalšia vec je napríklad chovanie počas zápasov, kde rodičia často nedokážu zabrániť svojim emóciam a chcú svoje dieťa ovládať z tribúny a rozprávať mu, čo má robiť. To nerobím ani ja a jednoducho nemôžu to robiť ani oni. Deti sa majú učiť na vlastných chybách, majú rozmýšlať vlastným rozumom, a preto v zápase je neprípustné, aby niekto rozhodoval za nich. Ak sa to deje, tak dieťa, ktorého rodič niečo takéto robí, je stiahnuté z ihriska a musí vysvetliť svojmu rodičovi, že pokým neprestane, tak nebude hrať.

 

Musím však povedať, že rodičia to pochopili a nemám s týmto najmenší problém. Dôležité je, aby vedeli, prečo to tak chcem a prečo som toto pravidlo zaviedol. Vysvetlenie je ako som vyššie spomenul, že samotné dieťa sa má rozhodovať samo, chceme podporovať jeho kreativitu. Zároveň rodičia nemajú poňatia, čo ja od detí na ihrisku chcem a preto, ak dieťa vie, že tréner od neho chce niečo a rodič kričí niečo úplne iné, aj keď to môže myslieť dobre, tak dieťa následne absolútne netuší, čo má vlastne urobiť a hlavne sa nerozhoduje vlastným rozumom a ja nechcem vychovávať robotov, ktorí budú reagovať len na príkazy. Práve naopak, deti, ktoré ma prekvapia tým, čo urobia, kreatívnych hráčov plných sebavedomia. Nech ich rodičia povzbudzujú, to je najlepšie, čo môžu urobiť.

 

Na množstve turnajov sa stretávam s mužstvami, kde celá tribúna pokrikuje po svojich alebo aj cudzích deťoch, nebodaj po rozhodcoch, tréneroch a úprimne povedané je to veľmi smutné a pre mňa absolútne nepochopiteľné a kontraproduktívne.

 

Čo je úplne prvá vec, ktorú sa snažíš vštiepiť chlapcom do hláv na svojich tréningoch? 

 

NAČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK BEZPLATNE
Podpor tvorbu kvalitného obsahu
Roky tvoríme kvalitné autorské články, ktoré nikde inde nenájdeš. Ak chceš viac takýchto článkov, predplať si REFRESHER+ a dostaneš ďalšie výhody.
CHCEM PODPORIŤ

Pre mňa je úplne najdôležitejšie, aby tie deti milovali tento šport, potom ide všetko ľahko. Nech ním žijú 24 hodín denne,  na tréningy chodili s úsmevom a odchádzali s ešte väčším, ale zároveň sa niekam posunuli a niečo nové naučili.

 

To znamená, že jednotlivé tréningy pripravuješ tak, aby chlapci mali radosť z hry, ale zároveň vyžaduješ disciplínu, ktorú budú od nich čoraz viac požadovať tréneri aj vo vyšších vekových kategóriách?

 

Ide to jedno s druhým. V prvom rade tam musí byť element zábavy, už od rozcvičky či príhovoru v šatni pred tréningom. Časy behania kolečiek okolo jazera sú dávno preč. Zároveň však chlapci musia pochopiť, že ak sa chcú zlepšiť, tak musia makať.

 

Najjednoduchšia forma toho je veľa súťažiť. Chlapci tak robia cvičenia, pri ktorých sa zabávajú, lebo súperia, ale zároveň to robia naplno. Nechcú predsa prehrať proti svojím kamarátom a tam to potom ide samo.

 

Samozrejme, nedá sa robiť súťažnou formou úplne všetko, a preto im treba vštepovať, že treba vykonávať všetko naplno, lebo iba tak sa môžu niekam posunúť. Dôležité však je, aby ich tie cvičenia naozaj bavili, potom to robia stopercentne automaticky a nabádať ich treba minimálne.

 

Tréner 8-ročných chlapcov v FC Petržalka stanovil jasné pravidlá, ktoré musia rešpektovať aj rodičia (Rozhovor)

 

Futbal si aj sám hrával, avšak v úplne inom období. V čom hlavnom sa líšia dnešné deti napríklad od nás narodených v 90. rokoch? 

 

V súčasnosti človek stále počúva, ako sa dnešné deti radšej hrajú na iPadoch a podobne namiesto toho, aby išli von a športovali. S tým ja absolútne nesúhlasím.

 

Ak sa deti majú kde hrať a rodičia im venujú čas, tak pôjdu von a zoberú si loptu. Keď však na nich nemajú čas, tak si zoberú ten iPad a budú sa s ním hrať, pretože ten je pripravený stále. Je to veľmi jednoduché.

 

Dnešné deti sú take isté, ako boli všetky predtým, len majú oveľa viac možností, dôležité je ich správne nasmerovať.

 

Respektíve, čo robiť preto, aby bol u deti šport na prvom mieste a nerobili ho len kvôli rodičom alebo tomu, že sa tým môžu pochváliť pred ostatnými spolužiakmi či kamarátmi? 

 

Keď rodičia neinklinujú k športu, je to ťažšie, hlavnú úlohu bude mať tréner, ak dané dieťa bude navštevovať nejaký krúžok alebo robiť šport. Aj takí rodičia sa však s dieťaťom o športe musia rozprávať a riešiť ho, lebo tá podpora z domu je podľa mňa obrovsky dôležitá. Je pritom úplne jedno, či daný rodič športovec je alebo nie je, hlavne sa musí zaujímať...

 

Keďže pracovne dochádzaš do Rakúska, tak nám nedá neopýtať sa. Podarilo sa ti vidieť tamojšiu prácu s mládežou a ak áno, kde vidíš najväčšie rozdiely?

 

Nemyslím si, že Rakúsko ako také je v tomto niekde inde ako my. Stretávame sa s mužstvami od našich západnych susedov často. Samozrejme, sú výnimky ako akadémia Red Bullu Salzburg, ktorá je z úplne inej dimenzie, čo dokazujú aj výsledky ich mládežníckych mužstiev. Napríklad víťazstvo v U-19 UEFA Youth Champions League, ale momentálne už aj výsledky A-mužstva.

 

Tréner 8-ročných chlapcov v FC Petržalka stanovil jasné pravidlá, ktoré musia rešpektovať aj rodičia (Rozhovor)

 

Ja som absolvoval krátku návštevu v Rapide Viedeň, kde mi šéf mládeže predstavil model práce, akým smerujú, a zároveň som mal možnosť vidieť tréningový proces ich mužstiev. Realita je taká, že v tomto klube už od úplne maličkých detí idú vyslovene do kvality a chcú pracovať s tým najlepším, čo v meste je. Majú tam v každej prípravkárskej kategórii iba 10 chlapcov na 2 trénerov a tým pádom môže tréner až takmer individuálne pracovať a oveľa viac sa venovať jednotlivým chlapcom. Tréning ako taký však nebol v ničom odlišný od toho, ako pracujeme my.  Myslím si, že u nás v klube pracujeme na veľmi vysokej úrovni.

 

Ako fungujete v FC Petržalka? Má každá kategória vlastného trénera, ktorý sa mení každým rokom alebo deti rastú pri jednom počas povedzme celého druhého stupňa?

 

V klube sú tréneri prípraviek, žiakov, dorastencov, mužov a máme už aj 3 ženské mužstvá, prípravku, žiačky a ženy. Zároveň máme aj špecialistov na kondíciu a brankárov.

 

Každá kategória má vlastného trénera a asistenta. Pri jednom mužstve zvyčajne tréner zostáva 2 roky, samozrejme sú tam aj výnimky. Čo však platí vždy je, že tréneri prípraviek sú výhradne pre mužstvá U-6 až U-11, tréneri žiakov pre U-12 až U-15, tréneri dorastencov pre U-16 až U-19.

 

Čo je pre teba najväčším zadosťučinením pri práci s deťmi?

 

Najväčším zadosťučinením je jednoznačne to, keď dieťa na ihrisku urobí niečo, čo som ho na tréningu naučil a príde za mnou s otázkou, či som to videl a veľmi sa z toho teší. To mi úplne stačí.  

 

Môžu to avšak byť aj veci mimo futbal. Často sa stretávam s tým, že chlapci z mužstva súpera po prehratom zápase nevedia našim ani podať ruku, robia scény a podobne. To sú veci, ktoré sú v mojich očiach neprípustné a veľmi si cením, že moji chlapci po každom jednom zápase dokážu súperovi podať ruku a pozrieť sa mu do očí bez ohľadu na to, ako zápas dopadol. Naučiť sa prehrávať je veľmi dôležité.

 

Aké sú tvoje osobné plány, čo sa týka futbalu/trénerstvá? 

 

Nemyslím si, že sa tu môžeme rozprávať o plánovaní. Toto sa jednoducho naplánovať nedá. Keby som si vedel naplánovať, že o pár rokov budem trénerom Manchestru United, tak to tak urobím.

 

Robím všetko pre to, aby som sa posúval, aby som robil svoju prácu na 100% a viac a čo príde, to príde. Nie je pre mňa krajšia predstava, ako živiť sa tým, čo ma najviac baví a to je trénerstvo a robím všetko pre to, aby sa to jedného dňa splnilo.

 

Keď už sme pri trénerstve, ako to je prosím ťa so získavaním potrebného vzdelania a licencií u nás na Slovensku?

 

Trénerské licencie sú prakticky 4, a to UEFA C, UEFA B, UEFA A a UEFA A Pro.

 

Licenčné školenia C a B si tréner robí na svojich príslušných regionálnych zväzoch, v mojom prípade to bolo na BFZ (Bratislavský futbalový zväz). UEFA A a A Pro organizuje SFZ (Slovenský futbalový zväz). Na tieto licencie sú prijímačky a aj potrebná aktívna trénerská prax od nadobudnutia predošlej licencie.

 

Aktuálne sú v kurze mladší nemeckí tréneri ako Jurgen Klopp, Thomas Tuchel alebo Julian Nagelsmann. Sú to práve spomínaní páni, ktorí udávajú trendy v hre?

 

Myslím si, že celkovo prichádza k výmene generácií a šancu dostávajú mladší tréneri, ktorí pozerajú na futbal inak, čo je skvelé. Títo traja majú spoločné to, že nikdy neboli top hráčmi. Klopp raz povedal, že mal talent na 5. ligu a myseľ na Bundesligu, a to dokopy vyznelo v to, že hrával 2. ligu.

 

Ja však osobne preferujem inú trojicu, konkrétne: Sarri, Pochettino a Guardiola, ktorých futbal je oveľa viac possession based, čo ja môžem.

 

Je možné aplikovať herné ponímanie spomínaných trénerov aspoň sčasti aj pri vekových kategóriách U-9?

 

Určite sa isté veci aplikovať dajú, ale my v klube máme nastavený systém práce a taktiež to, ako sa jednotlivé mužstvá chcú na ihrisku prezentovať. Každopádne, v týchto kategóriách je to najmä o zdokonaľovaní jednotlivcov a nie o celkovej taktike tímu.

 

Adam, ďakujeme ti za rozsiahly rozhovor a prajeme veľa úspechov nielen na pracovnom poli.

Ďakujem aj ja a prajem Refresheru veľa chuti do ďalšej práce :)

 

Tréner 8-ročných chlapcov v FC Petržalka stanovil jasné pravidlá, ktoré musia rešpektovať aj rodičia (Rozhovor)

Foto: Martin Tomečko Tagy: Adam Klanica
Pridaj sa k tým, ktorí nas podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
36
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.