Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 29. 5. 2020 meniny má Vilma

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher - Rozhovory
0
Karin Filkaszova
Denisa Bodková
19. február 2019, 14:45
Čas čítania: 15:13
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Slováci lovili duchov v nacistickej pôrodnici aj na Čachtickom hrade. Ich hlasy majú nahraté na videu (Rozhovor)

Vyzbrojení kamerami a diktafónom sa každý mesiac vydávajú na lov paranormálnych javov, aby uspokojili chuť po dobrodružstve.

Karin Filkaszova
Denisa Bodková
19. február 2019, 14:45
Čas čítania: 15:13
Slováci lovili duchov v nacistickej pôrodnici aj na Čachtickom hrade. Ich hlasy majú nahraté na videu (Rozhovor)
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Možno si o tom doteraz nevedel, ale na Slovensku máme vlastnú verziu lovcov duchov. Títo ľudia sa vo svojom voľnom čase venujú nahrávaniu paranormálnych aktivít na Slovensku a v blízkom okolí. Napriek tomu, že každý z nich má rozličné povolanie, všetkých ich spája túžba po dobrodružstve

 

Počas svojej štvorročnej existencie si dokonca stihli vybudovať slušnú základňu verných  fanúšikov. Zhotovujú pre nich záznamy zo svojich výjazdov, ktoré zdieľajú v skupine na Facebooku a kanáli na Youtube. Skupina sa momentálne skladá zo štyroch členov, z čoho jeden z nich sa stará prevažne o technické veci a ostáva v úzadí kvôli ochrane súkromia. 

 

Nám sa však podarilo stretnúť s kompletnou partiou a zisťovali sme, čo všetko sa im podarilo zachytiť, do akých situácií sa dostali a tiež to, ako sa vyrovnávajú so skeptikmi, ktorí neveria ich svedectvám. V článku sa teraz aj ty môžeš dozvedieť viac o ich nezvyčajnom, paranormálnom koníčku. 

 

V rozhovore sa dozvieš:
 • Ako a prečo skupina Slovak Ghost Hunters (SGH) vznikla 
 • Aké sú skutočné povolania členov SGH
 • Aké prístroje používajú na záznam paranormálnych entít
 • Či už niekedy videli naživo nejaké zjavenia
 • Aké miesta navštívili a čo najstrašidelnejšie zažili
 • Čo sa im stalo v Hitlerovom sanatóriu v Rakúsku
 • Čo si myslia o skeptikoch a ako sa vyrovnávajú s ľuďmi, ktorí im neveria
 • Záznamy a nahrávky z odlišných výjazdov

  

Lovci duchov

 

Asi by na úvod každého zaujímalo, ako vznikli Slovak Ghost Hunters.

 

Matej: Ja som pôvodne chcel pozorovať tornáda, ale na Slovensku žiadne nie sú (smiech). Kedysi som chodieval po záhadných miestach s kamarátom, ale to nikam neviedlo, a tak som rozmýšľal, že by mohlo na Slovensku existovať niečo ako Ghost Hunters. V Amerike aj v Anglicku to funguje bežne.

 

Ľudia majú radi strach a o to viac, ak je reálny. Mal som známu, ktorá vlastnila jeden časopis a uverejnila inzerát, v ktorom som hľadal ďalších členov do skupiny. V podstate som spravil také malé výberové konanie. To bolo štyri roky dozadu a fungujeme dodnes.

 

Baška: Ja som mala doma spomínaný časopis a videla som tam Mateja. Vtedy som bývala v dome, ktorý bol postavený na bývalom cintoríne pri Dunajskej Strede a diali sa tam zvláštne veci. Napríklad sa mi zapol vysávač, ktorý nebol v elektrine, začali padať obrazy a často som mala pocit, že na mňa niekto kričí z poschodia. Tiež som počula kroky, ale nikto v dome nebol. Preto som aj Mateja oslovila a stala som sa členkou Slovak Ghost Hunters. 

 

Matúš: Ja pracujem v jednej nemenovanej bratislavskej nemocnici a tam človek tiež zažije rôzne veci. Napríklad je tam známy duch ženy, ktorý behá po chodbách. Na Slovak Ghost Hunters som narazil rok po tom, čo fungovali. Napísal som im na Facebooku a oni mi ponúkli, či sa nechcem pridať. 

 

Hanka: Ja som sa k nim pripojila asi pred rokom. S duchmi som mala zážitky od detstva, nakoľko mi zomrel otec aj brat, takže aj nám sa diali doma strašidelné veci. Čítala som si články a videá s podobnou tematikou a natrafila som na SGH (Slovak Ghost Hunters). Skupinu som sledovala od začiatku, potom som náhodne stretla Mateja v reštaurácii, oslovila som ho a vzal ma do skupiny.

 

Lovci duchov

 

Snažíme sa dokázať existenciu duchov na základe techniky.

 

Matej, spomínal si výberové konanie. Čo musí mať človek, aby ste ho vzali medzi seba? Stačia skúsenosti s duchmi?

 

Matej: Človek musí mať aj základné technické zdatnosti, musí vedieť používať počítač, kameru, pracovať so sociálnymi sieťami a musí aj nejako vyzerať. Čas hrá veľkú rolu a to je aj vec, prečo to nemôže robiť každý. Stojí nás to aj nejaké peniaze a jednoducho na to človek musí mať. To najlepšie zistíme, keď ho vezmeme na akciu.

 

SGH je stále iba vaše hobby. Aké máte skutočné povolania?

 

Matúš: Ja pracujem v nemocnici.

 

Hanka: Ja som skladníčka.

 

Baška: Momentálne som na materskej, ale pracovala som ako recepčná.

 

Matej: Pre nás to nie je len hobby, je to veda. Snažíme sa niečo dokázať. Ja som manažér. Nie sme žiadni psychopati (smiech).

 

Čo presne sa snažíte dokázať?

 

Matej: Existenciu duchov na základe techniky. Potom ich evidujeme.

 

Čachtickému hradu sa po našom videu zvýšila návštevnosť o 300 %.

 

Máte v tomto odbore aj nejaké vzdelanie? Študujete napríklad odbornú literatúru s podobnou tematikou?

 

Matej: Pár kníh som o tom prečítal, ale každá literatúra píše niečo iné. Základ je ten, že duchovia existujú, ale vyslovene manuál na túto prácu nikde nenájdete. Máme isté podklady, ktorých sa držíme, ale viac-menej ideme skôr podľa vlastných inštinktov.

 

Podľa čoho si vyberáte miesta, kam pôjdete?

 

Baška: Máme tipy od ľudí, kam by sme mohli ísť. Ak ide o opustenú budovu alebo hrad, vždy musíme mať oficiálne povolenie od majiteľa, starostu alebo samotného mesta, aby náhodou nevznikli nepríjemnosti.

 

Slováci lovili duchov v nacistickej pôrodnici aj na Čachtickom hrade. Ich hlasy majú nahraté na videu (Rozhovor)

 

Niekedy sme v podzemí a frekvencie rádia nemáme šancu na spirit boxy zachytiť. No duchov počujeme.

 

Dávajú vám povolenia bez problémov?

 

Matej: Na 90 % áno. Niekedy im zavolám a zložia mi telefón. Vždy sa im pokúšam seriózne vysvetliť, o čo nám ide a väčšinou na to pristúpia. Tie miesta z toho majú vlastne aj reklamu. Niečím, čím sa môžeme na Slovensku pochváliť, sú práve Čachtice. Pokiaľ sme tam my neboli, mali určitú návštevnosť. Po našej akcii sa im zvýšila o 300 %.

 

Matúš: Ten správca nám tam normálne ďakoval. Preto sme sa s ním dohodli, že tam zorganizujeme aj stretávky pre fanúšikov. Dokonca nám volali aj z Japonska, že chcú použiť naše zábery z Čachtického hradu do ich relácie. Tiež si to prišli odtiaľ osobne preveriť a dokonca aj z Austrálie prišli, len na základe toho, že sme tam boli my.

 

Ako prebieha príprava na samotnú akciu?

 

Matej: Najprv sa snažíme zistiť o danom mieste históriu a vyrátať si čas, koľko bude akcia trvať. Jedna epizóda, ktorú natočíme, má asi 40 minút, ale niekedy je to 9 a viac hodín práce. Prídeme tam cez deň, obehneme si terén, natočíme úvod s niekým, kto tam niečo zažil a o 10 večer sa začína vyšetrovanie cca do 3 ráno. Je to najlepší čas aj pre duchov a aj pre nás, lebo v noci je pokoj, nepočuť autá, ani zvuky z okolia.

 

Keď vám niekto dá tip na miesto, vždy nájdete ducha?

 

Matej: Nie vždy. Niekedy nám na stránku prichádzajú rôzne tipy od ľudí, ktorí vraj duchov videli, ale niekedy ide iba o fyzikálne zákony, alebo zazreli len odraz svetla a myslia si, že je to duch. Vždy sa na to snažíme pozerať z toho najracionálnejšieho hľadiska.

 

Keď sme boli v Rakúsku, duchovia hovorili iba po nemecky. Na slovenčinu nám nikto neodpovedal.

 

Volajú vás ľudia aj domov?

 

Matej: Áno, ale nie vždy ideme. Ak už prídeme k niekomu domov, tiež sa snažíme najprv dom obzrieť a ak ide o nejaké zvuky, zisťujeme, či nejde len o planý poplach. Predsa len nemusí ísť o duchov a môže to byť tým, že je dom starý. Ak si už ale niečo logicky vysvetliť nevieme, ideme ich skúsiť nahrávať.

 

Slováci lovili duchov v nacistickej pôrodnici aj na Čachtickom hrade. Ich hlasy majú nahraté na videu (Rozhovor)

 

Ako presne ich hľadáte?

 

Matej: S prístrojmi. Snažíme sa zistiť ich meno, pôvod a prečo sú tam. Potom skúmame históriu domu, či daný duch patrí k tomu miestu a prečo tam vôbec je.

 

Videla som siluetu bez tváre s čiernymi vlasmi. Vtedy sme mali so sebou fanúšičku, ktorá sa vydesila tiež, lebo videla to isté.

 

Čo sú to za prístroje?

 

Matúš: Diktafóny, nočné kamery, spirit boxy. Spirit boxy zaznamenávajú AM a FM vlny. Spirit box sníma rôzne frekvencie vo vysokých rýchlostiach. Občas započuješ hlas z rádia, ktorý prístroj zachytí, ale počuť len časť. Ak zaznie hlas ducha, vieš to podľa toho, že prejde cez viac frekvencií a to slovo počuješ celé. Niekedy hlas ducha počuť aj na diktafóne. Kladieme im otázky, ako sa volajú, prečo sú tam, či nám chcú niečo odkázať. Po otázke sa vždy odmlčíme, aby sme im nechali priestor na odpoveď a následne si to prehrávame.

 

Baška: Niekedy sme v podzemí a frekvencie rádia nemáme šancu zachytiť. Ale duchov počujeme.

 

Dá sa im vždy rozumieť? Akým jazykom sa k vám prihovárajú? Po slovensky?

 

Článok môžeš dočítať len s aktívnym REFRESHER+
VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Či už videli ducha aj na vlastné oči
 • Čo najstrašidelnejšie zažili

 • Akým spôsobom ich duchovia fyzicky napadli
 • Čo sa im stalo v Hitlerovom sanatóriu v Rakúsku

 • Či sa spájajú s cirkvou, exorcistami alebo médiami
 • Čo si myslia o skeptikoch

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
6
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.