Cesta k nášmu prirodzenému satelitu potrvá 3 dni.
Zo všetkých väčších vesmírnych objektov je k nám najbližšie, no zdá sa, akoby sme o neho nemali veľký záujem. Vraví sa, že je nezaujímavý, a preto sa plánujú a v médiách častejšie objavujú najmä misie na Mars a iné telesá. Tento trend však aktuálne naruší Čína.
Najľudnatejšia krajina sveta sa chystá začať novú misiu. Sonda s pomenovaním po mytologickom bohovi - Chang'e-4, odštartuje svoju vesmírnu púť už v piatok. Ide o významný krok, pretože ide o prvú misiu, ktorej cieľom bude pristátie na povrchu odvrátenej strany Mesiaca. Konkrétne v kráteri Aitken. Len v krátkosti, má priemer okolo 2 500 kilometrov a do hĺbky siaha do 13 kilometrov. Je starý a veľký.
Odvrátená strana Mesiaca bývala veľmi dlho pre ľudí neznámou. Nemali ju možnosť nijako vidieť a prvé zábery a informácie o nej sa k nám začali dostáva až v posledných dekádach
Chang'e-4 je vybavená vyspelými technológiami - moderné kamery či kvalitné radary (aj európskej výroby). Čo je však pozoruhodné je fakt, že so sebou zoberie aj semiačka zemiakov a maličkého kvetu, resp. rastliny. Bude sa ich pokúsiť zasadiť a vedci zo Zeme budú pozorovať ich vývoj na mesačnej pôde. Nič podobné ešte nikto nikdy neurobil. Pôjde preto o prvý krok podobného druhu vôbec.
Číňania ešte museli vyriešiť jeden nepríjemný problém. Keď sa ich zariadenie bude nachádzať na odvrátenej strane Mesiaca, nemalo by samostatne ako priamo komunikovať so Zemou. Signálom by totižto bránil samotný Mesiac. Prípadná strata spojenia by bola fatálna. A preto so vesmíru poletí ešte pomocný satelit Queqiao, ktorý bude preposielať signály na domovskú planétu počas toho, ako bude od Mesiaca vzdialený 80 000 kilometrov.
Štart z Číny je naplánovaný na najbližší piatok:
O všetkých výsledkoch bude verejnosť samozrejme informovaná. Už teraz sa vedci nemôžu dočkať prvých dát a štatistík. Verejnosť je zvedavá najmä na sadenie zemiakov.