Opäť vám prinášame tipy na pozoruhodné filmy či seriály.
Aj tento týždeň sme pre vás v našej rubrike Tipy na filmy pripravili trojicu zaujímavých kúskov, ktoré by ste rozhodne nemali vynechať. Ponúkneme vám silnú drámu, pozoruhodný dokument, ale aj seriálové anime. Nech sa páči.
Jakub P. – This Is Congo (réžia: Daniel McCabe, 2017)
Väčšina Slovákov pozná Kongo ako africkú krajinu, ktorá je našej kultúre na míle vzdialená, a tak sa o bližšie dianie v tomto štáte nezaujímajú. Mnohí práve preto netušia o dlhoročných vojenských konfliktoch, ktoré nerozdeľujú obyvateľov len medzi dve barikády, ale medzi množstvo od seba oddelených povstaleckých skupín.
Prostredníctvom výpovedí obyčajných civilistov, ale taktiež anonymného dôstojníka miestnej armády či veliteľa jednej povstaleckej skupiny, sa dozvedáme o celom pozadí nekončiacich bojov.
Po zhliadnutí dokumentu ale nebudeš mať pocit, že ide o boj odvážnych povstaleckých skupín proti skorumpovanej vláde. Pretože tak ako miestni obyvatelia budeš dávkovaný informáciami, z ktorých môžu byť niektoré pravdivé, no iné úplne zavádzajúce.
Dokument ti teda predkladá množstvo „právd“ a je len na tebe, ktorej z nich nakoniec uveríš. This Is Congo je natočený veľmi pútavým štýlom a divák je pri jeho sledovaní vtiahnutý priamo do stredu diania. 9,5/10
Dominik V. – Attack on Titan (réžia: rôzni, 2013)
Anime musíš milovať. Alebo si budeš trochu ťažšie zvykať. V každom prípade si Attack on Titan užiješ. Alebo sa budeš musieť sústrediť odvážny príbeh s množstvami príbehových prekvapení, alebo budeš hľadať chyby.
Chyby tu rozhodne nájdeš. Je teda na tebe, či sa zameriaš na ne, alebo si užiješ postupné budovanie postáv, sveta a jeho zákonov. Dej plynie prirodzene. Nič neubieha pomaly, nič nepôsobí urýchlene.
V centre diania stoja tínedžeri, ktorí sú súčasťou spoločnosti 100 rokov žijúcej v mieri. Čo sa však stane, keď sa táto spoločnosť ocitne na pokraji zúfalstva? Attack on Titan je plné megalomanských scén, ale nezabúda ani na budovanie charakterov postáv či rozširovania mytológie. Čo sa stane, keď hradby prerazí 60 metrový titán bažiaci po ľudskej krvi?
Na všetkom však pracuje prirodzene a nenúti diváka umelo pokračovať v odhaľovaní deja. Cieľ je jasný. Ak vás zaujme príbeh a postavy, nemáte o čom rozmýšľať. Dejové linky sa neignorujú, rozširujú sa a postavy sa vám dostávajú viac a viac pod kožu. A vôbec pritom netreba, aby na nich útočili 120 metrové hovädá hroziace zánik ľudskej populácie... A pritom sa to deje... 8,5/10
Dušan Š. – Lady Macbeth (réžia: William Oldroyd, 2016)
Výborná dráma na motívy románu Nikolaja Leskova rozpráva príbeh mladej Katherine (Florence Pugh). Píše sa rok 1865 a ona je nútená vziať si muža, ktorého nemiluje. Ten ju navyše krátko na to zanechá v rozľahlom dome, keď pracovne odíde do Londýna. Katherine nadväzuje vášnivý vzťah so sluhom Sebastianom. Toho sa Katherine nemieni vzdať a je ochotná použiť aj tie najdrastickejšie metódy.
Film Williama Oldroyda je režijne precíznou, prepracovanou a nezriedka poriadne mrazivou drámou s fantastickou Florence Pugh v hlavnej úlohe. Jej prerod v nešťastnej manželky, s ktorou súcitíme, v krutú pani domu je majstrovský a samotný záver poriadne desivý a svojim spôsobom aj poriadne smutný.
Z hercov sa nedali zahanbiť ani Cosmo Jarvis, Paul Hilton či Christopher Fairbank. Lady Macbeth je vyrozprávaný pomaly, avšak ani sekundu nenudí a každá jeho scéna posúva príbeh vpred. Pokiaľ teda obľubuješ kvalitné drámy a nedesia ťa pomalšie rozprávané filmy, nemáš nad čím váhať. 8,5/10