Vzácne ocenenia získali špičkové kúsky domácej architektúry.
Nádherné dielo zapustené v prírode či netradične poňatý bytový dom, kam by si sa najradšej okamžite nasťahoval. Tohtoročné Ceny za architektúru CE∙ZA∙AR, ktoré každoročne vyhlasuje Slovenská komora architektov, už majú svojich víťazov.
Medzinárodná porota v zložení architektov z rôznych európskych krajín vyberala z 85 zapojených stavieb víťazov v kategóriách Rodinné domy, Bytové domy, Občianske a priemyselné budovy, Obnova a prestavba, Interiér a Exteriér. Ako každý rok, ani tentokrát nechýba hromada inšpiratívnych diel, ktoré súčasnú architektúru posúvajú na úplne
novú úroveň.
Rodinné domy
Niektoré domy sa chcú ukazovať, iné sa radšej skrývajú. DuboDom v kopci nad Svätým Jurom nájde len ten, kto pozná cestu. Mladý vinár, si chcel nad vlastným vinohradom vytvoriť miesto pre oddych, odstrihnuté od sveta. Na kopec tak v spolupráci s architektom zasadil domček, ktorý absolútne splýva s prírodou.
Pôdorys plánovanej drevostavby vopred neexistoval, určil ho až vybratý strom, slúžiaci ako nosný prvok. Detský sen o obývateľnom úkryte medzi konármi sa tak stal skutočnosťou. A to bez toho, aby bolo stromu akokoľvek ublížené. Nezvyčajný príbytok je obývateľný celoročne.
Bytové domy
Otázka bývania je jednou zo zásadných tém, ktorú architektúra rieši. Podľa poroty na Slovensku nie je súčasná situácia veľmi dobrá. Existujú výnimky, no aj nové projekty sú často len sídliská v modernom podaní. Z hľadiska urbanizmu sú nové sídliská oplotené a uzavreté do privátnych zón. Do tradičného sídla sa tieto komplexy zahrýzajú, pričom nepridávajú mestu žiadnu hodnotu a parazitujú na jeho službách.
Objekty so zmiešanou funkciou Trnava na známom trnavskom Nádvorí je však odlišný. Od mesta sa neodďeluje, a naopak, pridáva nové služby. Spracovaním remeselných detailov a použitím materiálov je dielo na vysokej úrovni. Funkčná náplň objektu je rozmanitá, od služieb reštaurácie, pekárne, kultúrnej sály, nájomných administratívnych priestorov až po bývanie. Práve vďaka tejto rôznorodosti vznikol jedinečný obytný súbor.
Občianske a priemyselné budovy
Pekné a dobré bývanie ovplyvní život jednej rodiny, ale školu navštívia celé generácie mladých ľudí. To, čo slúži verejnosti, čiastočne vypovedá aj o našej spoločnosti: Škôlky, školy, knižnice, univerzity, nemocnice, budovy pre verejnú správu, športove centrá, plavárne, divadlá, budovy pre vedu a výskum, kultúrne centrá a ďalšie.
Mlynica Bratislava od ateliéru GUT GUT je projekt, ktorý dokázal zachrániť pôvodnú priemyselnú stavbu a premeniť jej mohutnú štruktúru na plne užívateľný polyfunkčný objekt, využiteľný pre kultúrne podujatia, firemné prezentácie, administratívu, coworking a v malom rozsahu aj bývanie. Kontrast starého s novým je len podčiarknutý minimalistickým detailom, veľkorysým presvetlením a priestorom.
Obnova a prestavba
,Transformácia existujúcej stavby prináša pre architekta poriadnu výzvu. Ocitá sa pred niekoľkými vnútornými úvahami o autorstve, rolách a hraniciach. Od vzbúrenia sa voči súčasnému stavu až po jasné porozumenie úmyslom pôvodného zhotoviteľa.
Obnova žilinskej synagógy od Petra Behrensa, ktorú realizovalo štúdio Plural je jasným príkladom inteligentnej a premyslenej rekonštrukcie. Počas svojho vývoja od synagógy cez kino a auditórium až k multifunkčnému priestoru si budova vždy zachovala svoju verejný charakter. Posledná renovácia trvala až niekoľko rokov.
Interiér
Prízemný byt v blízkosti bratislavskej Kalvárie je prestavba, ktorá rešpektuje polohu, históriu stavby, lokalitu, funkciu aj rozpočet, pričom si zachováva svoju autentickosť. Byt priznaním betónového trámového stropu a protipožiarnych akustických dosiek získal nielen charakter loftového bytu, ale zvýšila sa aj jeho svetlá výška.
Do interiéru bol umiestnený aj nový bukový železničný podval, vyrobený za účelom interiérového prvku, ktorý odkazuje na pôvodnú bytovku pre pracovníkov železníc a slúži ako schod. Tento byt ukázal, že prízemie mestského bytu má svoje výhody, otvorenosť voči exteriéru navodzuje sociálnu dimenziu domu, podnecuje výmenu medzi vnútrajškom a vonkajškom, a vytvára priestor pre nový typ komunikácie.
Exteriér
Väčšina prihlásených verejných priestorov nebola zameraná na existujúce obytné štvrte a sídliská. Tiež chýbali úpravy verejných priestorov malých obcí a projekty reagujúce na zmenu klímy, zaoberajúce sa vodným manažmentom alebo reagujúce na problémy s prehrievaním našich miest a obcí.
Námestie Centrum na Sídlisku III v Prešove od kancelárie zerozero je výsledkom jednoduchého a jednoznačného rozhodnutia, ktoré reaguje na existujúcu situáciu, prináša prehľadnosť a zeleň. Na druhej strane, nepriepustná spevnená plocha neprispieva k prirodzenému vsakovaniu vody. Napriek tomu však vytvára príjemné a funkčné miesto a ako jediné z prihlásených projektov reaguje na tému sídlisk, v ktorých u nás žije viac ako polovica obyvateľov.