Lov vráskavca obrovského je už desaťročia zakázaný.
Lov veľrýb je dnes vo väčšine krajín úplným tabu. Nájdu sa však niektoré, čo s týmito zákonmi nesúhlasia a v spracovaní veľrybieho mäsa na potravu pokračujú aj naďalej. Medzi tieto štáty patrí Nórsko, Japonsko, Island, ale aj oblasť na Sibíri, Aljaška a Grónsko.
Aj pre nich však existujú určité normy, ktoré by nemali prekračovať a platí, že lov ohrozených druhov je ilegálny. Medzi ne bez pochýb patrí aj vzácny vráskavec obrovský. Na pokraj vyhynutia sa dostal ešte v 60. rokoch a ulovený nebol od roku 1978.
Rybári na Islande však spravili veľkú chybu, keď tento zákaz porušili. V islandskom prístave boli zhotovené fotografie, ktoré ukazujú, ako mŕtve zviera ulovili aj naporcovali. Odborníci tvrdia, že na snímkach sa nachádza vráskavec obrovský, i keď rybári sa bránia. „Má všetky jeho charakteristické znaky, najmä sfarbenie. Je takmer nemožné, aby si ho mohol skúsený pozorovateľ na mori zmýliť s niečím iným,“ uviedol Phillip Clapham z amerického Národného úradu pre oceán a atmosféru.
Islanďania však hovoria, že ide o kríženca dvoch druhov, a to vráskavca myšoka a vráskavca obrovského. Prvý druh nepodlieha prísnym zákonom a rybári ho teda môžu loviť. Keďže by sa jednalo o kríženca, nevzťahoval by sa naňho zákaz lovu. „Ak ide o vráskavca obrovského, bolo by to ilegálne a príslušná spoločnosť by mohla dostať pokutu a prísť o licenciu na lov veľrýb,“ uviedol Arne Feuerhahn z ochranárskeho združenia Hard to Port, ktoré dokumentuje tento prípad.
Aby sa definitívne potvrdila indentita veľryby, je potrebné najprv vykonať testy DNA. Väčšinu veľrybieho mäsa Island exportuje do Japonska, kam chcel vyviesť aj túto veľrybu.