Možno už v roku 2025 budeme čerpať energiu z termonukleárneho reaktora akoby nič.
Energetické zdroje sú jeden z viacerých problémov prežitia. Ľudstvo je totiž závislé na elektrine a používaní rôznych zariadení pre pohodlnejší život. Zdroje však dochádzajú a väčšina z nich je buď škodlivá pre našu planétu alebo nedokáže vyprodukovať dostatočné množstvo elektrickej energie.
V Anglicku však prišli na riešenie, o ktorom síce vieme už pár desiatok rokov, no po prvýkrát sa podarilo dosiahnuť prototypu fúzneho reaktoru teplotu vyššiu ako v jadre nášho Slnka. Termonukleárny reaktor označovaný ako ST40 vyrobila firma Tokamak Energy. Je to ich tretí pokus o čistú fúznu energiu, v ktorom dosiahli teplotu až 15 miliónov stupňov Celzia. Na komerčné používanie si však počkáme do roku 2025 až 2030, čo je v podstate za rohom a práve vďaka novému a hlavne výkonnému zdroju energie by sa mohol vyriešiť aj problém s rýchlo nabíjaním elektromobilov, pričom by sme sa nemuseli obávať výkyvov energie.
Ale keď už sme pri termonukleárnom reaktore, ako vlastne funguje? Ak si spomínaš na akčnú marvelovku Spider-Man 2, práve fúznou energiou bol posadnutý záporák Otto Octavius. Neboj sa, podobný scenár by sa nemal opakovať a testy by mali byť bezpečné.
Energia vzniká spájaním atómov pri vysokých teplotách a najväčšou výhodou je, že výroba energie nezanecháva za sebou žiadny rádioaktívny odpad či iné vedľajšie produkty. Jedným z hlavných faktorov pre fungovanie reaktora je stabilné magnetické pole pre udržanie plazmy. Druhým je zasa dostatočne zohriať plazmu, čo sa firme skutočne podarilo.