Pondelok 21. 5. 2018 meniny má Zina

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
zdroj: Jericho

Vďaka prezidentovi sa z bankoviek stal bezcenný papier. Politická reklama zo Zimbabwe pripomína časy, keď stál rožok viac ako bilión dolárov

Obrovská hyperinflácia bola pre Zimbabwe ťažkým ekonomickým obdobím.

17. máj 2018, 1:19

Obrovská hyperinflácia bola pre Zimbabwe ťažkým ekonomickým obdobím.

Je pomerne známou informáciou, že zimbabwejský dolár zažil jednu z najväčších hyperinflácií v histórii ľudstva. Znamená to, že mena neustále strácala na hodnote a dokonca musela byť niekoľkokrát vymenená. V jednej z generácií zimbabwejského dolára sa dokonca vyskytla bankovka nominujúca hodnotu 100 biliónov  dolárov (v angličine 100 trillion), v prepočte na eurá však bola hodná len asi šesťdesiatich centov.

 

Za obrovskou infláciou zimbabwejskej meny stojí bývalý prezident Robert Mugabe, ktorému sa krajinu darilo vykorisťovať 30 rokov. Jeho hospodárenie a ekonomické reformy priviedli africký štát na hranicu krachu a Zimbabwe neprospela ani Mugabeho nenávisť voči belošskému obyvateľstvu.

 

Mugabe zoštátnil všetok majetok bielych obyvateľov a sľúbil, že ho rozdá černochom, po rokoch sa však zistilo, že spolu s inými štátnymi predstaviteľmi všetko vytuneloval. Krajina je však závislá najmä na poľnohospodárstve a živočíšnej produkcii, k ekonomickým problémom sa tak pridal aj hladomor.

 

Krajinou Zimbabwe už niekoľko mesiacov otriasa nástup nového prezidenta Emmersona Mnangagwa, miestny denník The Zimbabwean tak na jednom z rušných námestí v krajine vytvoril zaujímavú politickú reklamu. Z už neplatných bankoviek s vtedy minimálnou hodnotou vytvorili akúsi napodobneninu bilboardu s kritickým nápisom: "Vďaka Mugabemu je z týchto peňazí tapeta." čím sa snažia zabezpečiť, aby sa na Mugabeho vyčíňanie tak skoro nezabudlo.

 

Vďaka prezidentovi sa z bankoviek stal bezcenný papier. Politická reklama zo Zimbabwe pripomína časy, keď stál rožok viac ako bilión dolárov

 

Dnes Zimbabwe používa niečo, čo sa oficiálne ani nenazýva peniazmi, no akousi zvláštnou kvázi-menou odvodenou z amerických dolárov, ktorých hodnota je pevne viazaná. Existujú len ako dvojdolárové a päťdolárové bankovky.

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Diskusia4 komentáre
Diskusia je len pre prihlásených
4 komentáre
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
budovi17. máj 2018, 10:32

ono to tak je ze peniaze sa vytvaraju z nicoho.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Birghoff Alex17. máj 2018, 19:09

Pro rudy noky: jejich mena je vazana na americky dolar ne na rubl ale AMERICKY US dollar muhehe

-2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
budovi18. máj 2018, 15:58

odkial to mas?

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Paul Vojník18. máj 2018, 15:16

A?

1 Odpovedať · Nahlásiť
Najčítanejšie