Prečo môže byť nájdenie a udržanie priateľstva v dnešnej dobe náročnejšie? Ako si nájsť skutočných kamarátov a nestratiť ich?
Veľa ľudí o sebe povie, že má mnoho priateľov a rušný sociálny život. Je to však naozaj tak? To, že máš na Facebooku 1000 kamarátov, ktorí ti dajú like na každú fotku, čo postneš, ešte nič neznamená. Ľudí, s ktorými sme v kontakte iba cez sociálne siete, totiž nemôžeme považovať za skutočných priateľov. To, že ti niekto napíše pod status "som s tebou" alebo "chápem tvoje problémy", ešte vôbec neznamená, že to tak je, ani to že ho reálne zaujíma tvoja životná situácia. Je smutné, že veľa z nás to tak vníma.
Skutoční priatelia sú ľudia, s ktorými trávime čas aj v osobnom živote, nielen na sociálnych sieťach. Poznajú nás a my poznáme ich, zároveň vieme, že sa im môžeme zdôveriť s našimi problémami a podajú nám pomocnú ruku, keď to budeme najviac potrebovať.
Jedným z hlavných dôvodov, prečo môže byť dnes ťažšie nájsť si kamarátov, sú práve sociálne médiá. Ľudia na ne jednoducho kladú až príliš veľký dôraz. Keď komunikujú s ostatnými online, majú menšiu potrebu ísť do ulíc a reálne sa s niekým stretnúť. Na jednej strane môžu médiá znižovať pocit osamelosti, no na druhej strane nás samé izolujú. Psychológ František Skokan si však myslí, že majú aj svoje výhody: "Niekedy dokážu aj pomáhať udržiavať priateľstvo. Kedysi sme nemali takú možnosť kontaktovať našich blízkych, teraz je to oveľa jednoduchšie. Môžeme im hocikedy zavolať, či napísať. V minulosti sme si mohli napríklad posielať listy a čakať kým dostaneme odpoveď. Dnes je to oveľa jednoduchšie," povedal pre Refresher. Zároveň ale dodáva, že v minulosti boli vzťahy hlbšie.
Ďalším problém je vysoká miera individualizmu. Kedysi sa ľudia viac stretávali v rámci svojej štvrte, udržiavali blízke vzťahy so susedmi, organizovali rôzne lokálne párty či bazáre. Dnes je takýchto akcií oveľa menej a robia sa skôr vo veľkom, čím pôsobia oveľa neosobnejšie. Každý je sám za seba a musí sa aj sám na seba spoľahnúť.
Dospievanie nie je len problémom doby, týka sa všetkých generácií. Mnoho mladých ľudí zostane po škole osamelých, pretože stratia kontakty so spolužiakmi. Niekedy je to preto, lebo sa odsťahujú, nájdu si prácu či si založia rodinu a už viac nemajú čas tráviť toľko dní s kamarátmi. Niektoré známosti zo študentských čias skrátka nie sú dosť silné na to, aby vydržali a prirodzene sa rozpadnú. Iné zase vydržia celý život a to sú tie najvzácnejšie. Po škole sa ti bude určite zdať, že je ťažšie s niekým si utvoriť skutočne osobné puto a budeš do takýchto pokusov musieť investovať oveľa viac času a energie.
Chýba tu tiež edukácia, ktorá by ľudí učila, ako efektívne fungovať v rámci kolektívu. Niektorí sú prirodzení extroverti, ktorým nerobí problém skamarátiť sa s hocikým, iní sú však hanblivejší a môžu mať väčší problém s chápaním spoločenských kontextov. Či už patríš do tej alebo onej skupiny, určité vedenie v tejto oblasti by sa zišlo každému z nás.
Ako si teda môžeš nájsť a udržať priateľov? V prvom rade sa nespoliehaj iba na sociálne siete, ale ži skutočný život, s reálnymi ľuďmi.
Nebuď sebec, jednostranné kamarátstva väčšinou nemajú dlhú výdrž. "Ak si chcem nájsť priateľa, musím aj niečo ponúknuť. Človek, ktorý čaká, že mu všetci splnia všetko, čo chce bez toho, aby sa sám nejako odvďačil, si priateľov nájde iba ťažko," hovorí psychológ. Do priateľstva musíš byť ochotný investovať čas, byť empatický, vedieť kamaráta pochopiť a pomôcť, keď to potrebuje.
Mal by si byť tiež otvorený, neodsudzovať ľudí predtým, ako ich reálne spoznáš a byť ochotný stretávať sa s rôznymi typmi. Možno ti príde, že má niekto hrozný štýl, ktorý by si ty nikdy nevyskúšal, no v konverzácii je to vlastne celkom zaujímavý človek. "Niekedy to ani nemusíme čakať a ocitneme sa v úprimnom kamarátstve," hovorí psychológ. Na druhej strane, niekto môže na prvý pohľad vyzerať cool s milión tetovaniami, piercingom a vtipnými poznámkami, no ak potrebuješ nejakú skutočnú radu alebo pomoc, zistíš, že ti nemá čo ponúknuť.
Pri vzťahoch je tiež dôležité rozlíšiť, ktorí ľudia sa o teba naozaj zaujímajú od tých, čo ťa iba využívajú. "Ak vidíme, že vzťah je nerovnocenný, že iba dávame a nič nedostávame späť, asi nejde o ozajstné priateľstvo," tvrdí odborník. "Ak ľudia nemajú dobrý vzťah k samým sebe, potom sú aj viac ochotní tolerovať takéto nezdravé kamarátstva," dodáva. Títo ľudia sa totiž obávajú, že by nemali nikoho.
Aby sme sa vyhli zbytočným zraneniam a nepodareným kamarátstvam, najdôležitejšia je úprimnosť. "Každý za život aspoň raz stretne nejakého manipulátora, ktorý ich bude vykorisťovať. Dôležité je sa z tejto situácie poučiť a viac ju nezopakovať," povedal psychológ. Smutné je, že takéhoto človeka rozpoznáme iba ťažko, pretože často požívajú sofistikované metódy. Skokan však povedal, že by sme takúto skúsenosť nemali vnímať iba negatívne a snažili sa z nej vyťažiť, čo najviac. Keď pochopíme, ako sa títo ľudia správajú, hrozí nám nižšia pravdepodobnosť, že sa nimi necháme zmanipulovať znova.
Je kľúčové, aby sme dokázali rozoznávať, kedy ide o priateľa a kedy o kamaráta či známeho. Priateľov máme väčšinou menej, podľa odborníka sú to 2 - 3 ľudia, ktorí sú nám skutočne veľmi blízki.