Produkcia elektroniky v ázijských krajinách je nikdy nekončiaci cyklus.
Ak si sa nenarodil včera, potom si už zrejme počul o tom, že Čínu často označujú za továrňu sveta a milióny ľudí tam pracujú v mizerných podmienkach a za mizernú výplatu, zatiaľ čo ty si potom môžeš kúpiť drahú elektroniku.
Najčastejšie sa pri týchto obvineniach spomína spoločnosť Apple, ale samozrejme aj mnohé ďalšie svetové giganty využívajú lacnú pracovnú silu v ázijských krajinách, a tak sa do skúmania pustila organizácia China Labor Watch a opäť raz prišla na verejnosť s nepríjemnými zisteniami. Po návšteve továrne, ktorá produkuje súčiastky práve pre Apple, museli jej inšpektori skonštatovať, že pracovné podmienky sú vo fabrike na bode mrazu.
Zamestnanci musia pracovať na 10 hodinové zmeny, nie sú riadne odmeňovaní za nadčasy a o bezpečnosti pri práci nemôže byť ani reč. Mesačne si vďaka tvrdej drine zarobia približne 250 eur, ale v rámci svojej práce sa dostávajú do kontaktu s nebezpečnými chemikáliami. Ani ubytovanie nie je žiadna sláva, pretože pracovníci spávajú v miestnostiach pre osem ľudí, a tak nikto nemá akékoľvek súkromie ani komfort.
China Labor Watch again cites #Apple for poor Chinese factory working conditions https://t.co/Xm9zjdCyX2 pic.twitter.com/HByGR112vI
— AppleInsider (@appleinsider) 16. ledna 2018
Spoločnosť vlastniaca fabriku už síce obvinenia odmietla a tvrdí, že po preskúmaní pracovných podmienok nenašla žiadne problémy ani pochybenia, organizácia sa obraňuje so slovami, že do továrne poslala inšpektora v utajení, ktorý mohol vidieť všetko bez toho, aby mu niekto pomyselne zakrýval oči pred skutočnosťou.
Vo fabrike pracoval od októbra minulého roku do tohto januára a svoju správu potom vydal pred pár dňami, pričom musel upozorňovať na samozrejmosti ako zabezpečenie únikových východov v prípade požiaru či dokonca používanie rukavíc pri narábaní s látkami, ktoré dokážu človeku poškodiť aj kožu.
Pracovné podmienky v týchto továrňach sa tak skoro pravdepodobne nezlepšia, a tak sa z času na čas objavia na titulkách novín aj informácie o tom, ako niekto spáchal samovraždu, pretože život v ubytovniach poskytovaných továrňou je stereotypný a človek sa môže rýchlo dostať do nikdy nekončiaceho víru depresie.