Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
20. decembra 2017, 11:23
Čas čítania 0:00
Tibor P.

Súmrak bossov je dôstojným nasledovníkom obľúbených Mafiánov, ktorý dokáže stále zaujať aj náročného diváka (Recenzia)

FILMY A SERIÁLY RTVS
Uložiť Uložené

RTVS nám doručila ďalší kvalitný seriálový počin.

Verejnoprávna RTVS už niekoľko rokov dokazuje, že na poli slovenskej dokumentárnej tvorby zastáva významnú pozíciu. Osobne by som za začiatok mapovania pre mnohých nie až tak známych kriminálnych dejín na Slovensku považoval dokumentárny cyklus Najväčšie kriminálne prípady Slovenska, ktorému sa budeme v najbližšom období venovať podrobnejšie v samostatnom článku. No to, čo spôsobilo mimoriadny divácky ohlas, bol 13-dielny seriál Mafiáni. Ten veľmi pútavým spôsobom predstavil životné príbehy najvýznamnejších osôb nášho podsvetia. Nebolo preto žiadnym prekvapením, keď televízia ohlásila prípravu voľného pokračovania s názvom Súmrak bossov, ktoré sa nemalo zameriavať iba na samotných mafiánov, ale aj na ľudí v pozadí a podrobnejšie súvislosti s nimi spojené.

Režisérsku taktovku obsadil, rovnako ako pri Mafiánoch, Tibor Szilvási, no a o scenár sa postaral známy analytik Milan Žitný, ktorý spoločne s Gustavom Murínom (autorom kníh o slovenskej mafii) a Szilvásim stoja aj za predchádzajúcou sériou. Koncept tak pochopiteľne ostal rovnaký, no drobným rozdielom sa tvorcovia nevyhli. Kým Mafiáni si držali úroveň rozprávania jednotlivých príbehov naprieč jednotlivými časťami, v prípade Súmraku bossov sa neviem zbaviť pocitu, že úroveň série, zvlášť v úvodných častiach, mierne kolísala.

Odporúčané
Popoluška ovládla Štedrý deň v slovenských televíziách. Týmto filmom sa darilo najviac Popoluška ovládla Štedrý deň v slovenských televíziách. Týmto filmom sa darilo najviac 25. decembra 2022, 17:04

Zrejme tomu prispel fakt, že okrem špičiek slovenského podsvetia sme sa mohli niečo viac dozvedieť aj o ľuďoch, ktorí sa okrem zbraní vedeli dobre pohybovať v prostredí ekonomickej kriminality, alebo vykonávali to, k čomu sa kmeňoví členovia mafiánskych skupín nechceli, prípadne nemohli odhodlať. Uvedomujem si však, že tento názor so mnou nemusí zdieľať každý a niekomu sa pestrosť, s ktorou sú jednotlivé príbehy podané, môže páčiť oveľa viac. A proti gustu žiaden dišputát.

Záujem slovenského diváka ukazuje, že nie sme iba náruživými fanúšikmi tureckých telenoviel či reality show, pri ktorých si neraz musí normálne zmýšľajúci divák pomyslieť, že buď sú ich protagonisti nešikovní amatérski herci, alebo je naša spoločnosť vo väčších problémoch, než si chce priznať. Preto by sme si projekty, medzi ktoré patrí aj Súmrak bossov, mali vysoko vážiť a ako divácka verejnosť sa ich dožadovať vo väčšej miere. Hoci je celosvetovým trendom byť viac konzumentom než pôžitkárom, raketový nástup internetu a súčasný trend už neraz nastavili zrkadlo zbesilej komercii. Bohužiaľ, nie každý si to za tú dobu dokázal uvedomiť.

Slovo záverom? Súmrak bossov si v celkovom meradle udržal vysokú latku nastavenú svojím predchodcom - Mafiánmi. Na rozdiel od prvej série prináša okrem profilu najznámejších mafiánov aj osudy iných ľudí, ktorí sa svojím konaním ocitli na šikmej ploche. Hoci sa niekomu môže zdať, že séria najmä v úvode kolísala, som toho názoru, že ide o vec vkusu, nie o objektívny parameter. Z tohto dôvodu jednoducho nemôžem inak a udeľujem seriálu krásnych a zaslúžených 9/10 s dodatkom, že dúfam v čoskoro ohlásenú tretiu sériu.   

Priemerné hodnotenie čitateľov
Tvoje hodnotenie
Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Domov
Zdieľať
Diskusia