Pekne sa nám to rozbieha.
O nadzvukové cestovanie prostredníctvom levitujúceho dopravného prostriedku v nízkotlakovom prepravnom potrubí nemá záujem iba Elon Musk, americké a európske spoločnosti či start-upy. Svoj vlastný Hyperloop buduje aj veľká ázijská krajina. Čína však chce posunúť latku ešte vyššie, pretože jej výtvor by mal byť schopný nabrať doslova dychberúcu rýchlosť. Zabudnite na 1 200 kilometrov za hodinu, tentokrát bude reč o podstatne väčšom čísle.
China aims to build a supersonic “flying train” that would put Elon Musk’s Hyperloop to shame https://t.co/fvkfUYLPbs
— Quartz (@qz) August 31, 2017
Ako podľa informácií z webu Quartz tvrdí štátom riadená spoločnosť China Aerospace Science and Industry Corporation, alebo aj CASIC, čínsky "lietajúci vlak" vraj zvládne prejsť za jednu jedinú hodinu až okolo 4 000 kilometrov. Samozrejme, nie hneď, ale postupom času, pretože majú pred sebou poriadne náročný vývoj, ktorý bez problémov potrvá i niekoľko rokov. Ich prvý cieľ spočíva v dosiahnutí rýchlosti 1 000 km/h a ich technologické kapacity momentálne tvorí okolo 200 pridelených patentov.
Zatiaľ to teda môžeme považovať iba za akési oznámenie ambicióznych zámerov, a nie niečo, z čoho sa už čoskoro stane realita.
Magnetická levitácia v prepravnom potrubí
Vlak z budúcnosti, na ktorom pracuje CASIC, má po funkčnej stránke pripomínať koncept, s akým dávnejšie vyrukoval aj spomínaný vizionár. Ázijské riešenie však ponúkne podstatne vyššiu rýchlosť, než o akej v týchto dňoch hovorí Elon.
Pohyb takzvanej prepravnej kapsule s cestujúcimi prebehne niekoľko milimetrov nad špeciálnymi koľajnicami v takmer vzduchoprázdnom potrubí, čiže bez priameho fyzického kontaktu, čo znamená, že sa bude doslova vznášať vo vzduchu. Levitáciu zabezpečí vytvorenie magnetického poľa a jeho vankúša pomocou zabudovaných supravodivých magnetov.
CASIC's proposed "flying train" would be 10 times faster than the world’s fastest bullet train. https://t.co/cATL5ykkHZ
— MIT Tech Review (@techreview) September 1, 2017