Kontroverzný výskum tvrdí, že s ich ex sa priatelia najmä ľudia s temnými osobnosťami.
Si jedna z tých, ktorá sa po rozchode snaží na všetko zabudnúť? Odstraňuješ si bývalého zo všetkých sociálnych sietí a už sa naňho pokúsiš nikdy nespomenúť? V tom prípade robíš podľa výskumníkov z Oakland University dobre. Práca publikovaná v magazíne Science Direct sa totiž pokúsila zistiť, či existuje nejaký vzťah medzi osobnosťou človeka a tým, ako sa vysporiadáva so situáciou po tom, čo sa mu rozpadne vzťah.
Výskumníci Lisa Welling a Justin Mogilski si pozvali 860 respondentov, aby im odpovedali na niekoľko otázok. Ľudia mali popísať benefity plynúce z predchádzajúceho vzťahu a čo očakávajú od priateľstva. Následne boli pomocou dotazníkov skúmané temné stránky ich osobnosti. Výsledok je pomerne prekvapivý. Ľudia s temnejšími osobnosťami si z bývalých radšej robia známych a kamarátov, než aby sa s nimi už nikdy neskontaktovali. Špeciálne ide o ľudí s narcizmom a tiež ľudí s psychickými chorobami.
Narcistickí ľudia podľa dvojice výskumníkov môžu často hrať s ich priateľmi dvojitú hru a po rozchode chcú z ich bývalého vzťahu profitovať ďalej. Ich bývalí často ovplývajú niečím cenným - stačí len, ak vrhajú dobré svetlo. Špecifickým problémom sú tajomstvá a intímne informácie či fotky, ktoré by nikto nechcel, aby sa dostali na verejnosť.
Ak vzťah ukončíš brutálnou hádkou a dvomi fackami, šanca, že citlivé informácie vyjdú na povrch, je výrazne vyššia. Ak však fotky a nepríjemné informácie vlastní ten, kto z priateľstva benefituje, ten druhý môže byť podvedome nútený udržiavať dobré vzťahy. Ľudia s narcizmom vraj preferujú predovšetkým krátkodobé vzťahy, ktoré udržiavajú z mnohých praktických a sexuálnych dôvodov. To však, samozrejme, neznamená, že každý človek s narcizmom je zločinec a štúdiu treba rozhodne brať s nadhľadom.