Slušne vybavený a cenovo dostupný fešák z Ázie.
V druhej polovici minulého roka sa na pulty obchodov dostal ďalší zaujímavý inteligentný mobilný telefón z ďalekej Ázie. A nie, ani tentokrát nebude reč o niektorom zo známych výrobcov. Za modelom Z11 stojí značka nubia a za tou zase čínsky gigant ZTE, no jeho logo na konštrukcii Android smartfónu nenájdete.
Opäť teda máme čo dočinenia so vzťahom, aký je medzi značkami Huawei a Honor, ale tiež s modernými dizajnom, pokročilým hardvérom a so špičkovým softvérom. Áno, aj Nubia Z11 ponúka všetko podstatné, čo náročný používateľ od high-end modelu aj vyžaduje. Teraz si však chvíľku nebudem všímať technické špecifikácie a miesto nich zameriam pozornosť na praktické skúsenosti, ktoré som nadobudol po pár dňoch testovania. Poďme sa teda pozrieť na detaily.
Matný hliník a moderný dizajn
Prémiové prevedenie konštrukcie je dnes bežnou súčasťou výbavy nielen strednej triedy, ale už aj tej najnižšej, kde sa cenovky pohybujú okolo úrovne 100 eur. Výrobcovia smartfónov musia preto hľadať čo najlákavejší spôsob, akým by tú najvyššiu triedu odlíšili od tých nižších. Niektorí to skúšajú prostredníctvom kombinácie keramiky a 18-karátového zlata, niektorí zase elimináciou rámikov okolo zobrazovacieho panelu, čo si všimnete hneď, ako Z11 chytíte do dlaní.
Smartfónu totiž chýba rámik ako na ľavej, tak aj na pravej strane kovového tela, vďaka čomu ponúka celkom slušný pomer medzi plochou displeja a prednou plochou konštrukcie. Hovoríme tu o viac ako 75 percentách. A aj keď v porovnaní s Galaxy S8 ide takmer až o 10-percentný rozdiel v neprospech nubie, v súboji s minuloročnými modelmi vyhráva na plnej čiare, pričom strach nemá dokonca ani pred tohtoročným LG G6 so 78,6-percentným pomerom.
Rozmery: 151.8 x 72.3 x 7.5 mm
Váha: 162 gramov
Materiál: 2,5D sklo Gorilla Glass 3, hliník
Pomer medzi telom a displejom: 75,2 %
Vizuálne prevedenie konštrukcie vám po prvom pohľade môže pripomínať tuctový smartfón z Číny. Ak sa ale na telo Z11 chvíľku zapozeráte, všimnete si hneď niekoľko drobných detailov a unikátnych charakteristických čŕt, ktoré ho odlišujú od lacných ázijských modelov. Zlaté prevedenie má, napríklad, na zadnej strane zlatý lem okolo blesku či okolo pohotového biometrického senzoru na odtlačky prstov a červený zase okolo netrčiaceho objektívu hlavného fotoaparátu. Červené je ale aj hlavné kapacitné (domovské) tlačidlo na prednej strane, ktoré nesie tvar kruhu a zároveň slúži ako náhrada za bežnú notifikačnú diódu.
Zadná strana tela nepozostáva zo skla, ale z hliníku s matným povrchom. Po rozbalení mi však zostalo chvíľu zle, pretože som si spočiatku myslel, že výrobca v snahe čo-to ušetriť siahol po obyčajnom plaste. Kombinácia čiernej farby a matného hliníku môže byť občas trošku zradná. A čo sa týka bokov, tak tie tvorí podobne kvalitne opracovaný kov. Celú prednú stranu zase pokrýva odolné sklo Gorilla Glass 3 v známom 2,5D tvare, takže sú k dispozícii zaoblené hrany. High-end trieda je už ale tento rok vybavená piatou generáciou, takže treba počítať s mierne slabšou odolnosťou voči fyzickému poškodeniu skla, než ponúka pokročilejšia Gorilla Glass 5.
Ergonómia je viac ako výborná a prsty v tom má najmä menšia šírka konštrukcie, vďaka ktorej nebudú mať s držaním nadštandardne veľkého smartfónu problém ani používatelia s menšími dlaňami či menšími prstami. Rovnako vás nebude pri dlhšom používaní nič rezať a ani tlačiť, pričom za zmienku stojí aj to, že v podstate nepotrebujete ani dodatočne ochranné puzdro. Smartfón sa v rukách vôbec nešmýka, má ideálne veľké plochy na uchopenie a keďže je vybavený i matným povrchom, škrabance z bežného používania nevzniknú tak rýchlo, ako keby vlastníte nejakú alternatívu zo skla.
Kvalitné LCDčko s bohatým nastavením
Jemný obraz, veľká uhlopriečka, dostatočne vysoký aj nízky jas či boky bez staromódnych rámikov - zobrazovací panel v Z11 je presne to, čo by mal mať každý moderný smartfón. A hoci ide o klasickú IPS LCD technológiu, s podanými farbami budete nadmieru spokojní, pretože sú, ako sme si pri LCDčkách už viac-menej zvykli, presvedčivo blízko k realite. Samozrejme, až na tu čiernu.
Uhlopriečka: 5,5-palca
Rozlíšenie: Full HD
Technológia: IPS LCD
Hustota pixelov: 403 pixelov na palec
Nastavenia obrazovky navyše ponúkajú dodatočnú kalibráciu podľa našich preferencií. Môžete tak, napríklad, zmeniť odtieň z chladného na teplý alebo upraviť sýtosť zobrazovaných farieb, čo poteší najmä milovníkov AMOLED displejov. A hoci nenastanú zmeny ako keby vymeníme celú zobrazovaciu technológiu, večne nespokojní používatelia budú určite radi.
Počas testovania som si pri pohľade na displej z boku všimol menšie vizuálne artefakty, za čo môže tvar ochranného skla. Nejde však o nič hrozné. Keďže zobrazovací panel začína a aj končí pri hliníkovom rámiku smartfónu, cez mierne zaoblenú hranu ochranného skla možno vidieť priamo na zobrazovaný obsah, čo sa potom prejaví v podobe vizuálne skreslených pixelov. Síce drobnosť, ale za mienku to nepochybne stojí.
Po zuby vyzbrojené fotoaparáty
Od fotiek zo súčasných alebo minuloročných generácií smartfónov z tej najvyššej triedy sa už dá očakávať všetko, len nie zlá kvalita. Mobilné technológie, vrátane tých, vďaka ktorým môžeme fotiť, totiž pokročili do bodu, kedy ponúkajú kapacity, o akých sme pred rokmi mohli iba snívať. A výnimkou, samozrejme, nie je ani nubia Z11.
Rozlíšenie hlavného: 16 MPx
Špecifikácie: 1,12 µm pixely, optická stabilizácia obrazu, f/2,0, PDAF, duálny blesk
Rozlíšenie predného: 8 MPx
Špecifikácie: 1,4 µm pixely, f/2,4
Keď si počas slnečného dňa zapnete HDR funkcionalitu (musíte manuálne, automatický režim nie je v základe k dispozíci), pri troške šikovnosti a dobrom uhle viete vyhotoviť až prekvapivo kvalitné zábery s pestrou paletou farieb, bohatými detailmi, skvelou ostrosťou a s maximálnym rozlíšením 16 megapixelov. Vďaka kvázi nízkemu clonovému číslu aj asistencii optickej stabilizácie obrazu sa ale nemusíte báť ani zlých svetelných podmienok po západe slnka, pretože po stlačení spúšte nepostrehnete ako výrazný šum, tak ani nedostatok svetla.
A za menšiu pochvalu stojí aj predný selfie kúsok s 8 megapixelovým rozlíšením, veľkými pixelmi, prostredníctvom ktorých nám do záberu pustí badateľne viac svetla, čo si všimnete snáď za každých okolností, alebo automatickým fotografovaním po detekcii úsmevu niekoho v zábere. Smartfón je pri rozpoznávaní mimiky našej tváre až strašidelne presný.
Multitasking pre najnáročnejších
Aj keď už možno trošku zastaralá, ale stále mocná hardvérová kombinácia čipsetu Snapdragon 820 a až 6 GB RAMky, ktorou je vybavený mierne drahší model, vám dopraje výkon pri akejkoľvek činnosti. Na Z11 si zahráte graficky náročnú hru a počas používania viacerých aplikácií naraz nepocítite absolútne žiadne neplynulé reakcie. Jedinou nevýhodou je iba absencia najnovšej verzie operačného systému od Googlu, ktorá mi celkom chýbala.
Optimalizované prostredie nubia UI vo verzii 4.0 stojí na základoch takmer dva roky starého Androidu pod názvom Marshmallow. Čínsky výrobca si ale dal pri jej tvorbe záležať, pretože sa môže pochváliť moderným, minimalistickým používateľským prostredím, podarenými animáciami a aj dodatočnými funkciami, aké v čistom systéme nenájdete.
Čipset: Snapdragon 820
Procesor: dve Kryo jadrá s taktom 2,15 GHz, dve s 1,6 GHz
Grafický procesor: Adreno 530
RAM: 4 alebo 6 GB
Úložisko: 64 GB, slot pre microSD karty do 256 GB
Systém: Android 6 Marshmallow, nadstavba nubia UI 4
Jednou z tých najzaujímavejších je ovládanie prostredníctvom špeciálnych dotykových gest na bokoch bezrámikového displeja. Potiahnutím prstov po okrajoch tak viete, napríklad, znížiť alebo zvýšiť jas, pohodlne prepínať spustené aplikácie či dokonca zrýchliť fungovanie mobilného zariadenia.
Nadstavba nubia, ktorá mi po vizuálnej stránke až príliš pripomína nadstavbu, akú nájdete v smartfónoch Honor, ponúka aj iné praktické funkcionality. S tou ďalšou si napríklad viete v priebehu sekundy otvoriť dve rôzne plochy s ikonkami, čo vám umožní na obrazovke vidieť a aj používať dve aplikácie naraz. Stačí potiahnuť prst z dolnej strany displeja, konkrétne priamo zo softvérového domovského tlačidla mierne nad dolný okraj.
Batéria patrí medzi priemer
Na pevno zabudovaná 3 000 mAh batéria dokáže smartfón udržať pri živote jeden náročnejší deň a rýchle nabíjanie doplní cez port USB C za pol hodinu až takmer 50 percent jej kapacity, takže klasika. Trošku ma ale zarazila doba plného nabitia, ktorá sa vyšplhala až na viac ako 120 minút. Áno, zo začiatku to ide doslova bleskovo, no ak presiahnete zhruba tých 80 percent, čo je hodina nabíjania, môže vám pripadať, že na zobrazenie 100 percent čakáte celú večnosť. Keď som po dvoch hodinách vypol stopky, do konca chýbali asi 3 percentá.
Rýchlosť nabíjania
20 minút - 33 %
30 minút - 48 %
45 minút - 68 %
60 minút - 80 %
Cez 120 minút - 100 %
nubia Z11
Z11 by som prirovnal ku konkurenčnému modelu Honor 8, ponúka však trošku lepší hardvér, čo pocítite ako pri fotení, tak aj počas hrania náročných hier alebo taktiež pri mierne vyššej cenovke. Stále je však výrazne nižšia ako cenovky vlajkových lodí s tradičnými značkami, a to dáva tomuto dostupnému high-end smartfónu z Číny pomerne slušnú výhodu. Čo teda naňho po pár dňoch používania hovorím? Keby nemám takú averziu voči ázijskému dizajnu konštrukcie, tak mohol bez problémov dostať aj plný počet. Je to precízne spracovaný Android kúsok s rýchlymi reakciami, dvomi slotmi pre SIM kartu a tiež so slušnými fotoaparátmi. 9/10
nubia Z11 nájdeš v ponuke e-shopu nikita.sk