Jeden z najdrahších seriálov od Netflixu nám predstavuje historické pozadie anglickej kráľovskej rodiny za stenami paláca.
Tvorca seriálu The Crown, Peter Morgan, sa už nejaký čas pohrával s myšlienkou vytvoriť pohľad do súkromia jednej z najznámejších kráľovských rodín. V minulosti režíroval snímku The Queen, a tak mu tento námet nebol cudzí. V decembri roku 2013 sa Morgan stretol so Stephenom Daldrym (režisér filmov, ako The Reader, Extremely Loud a Incredibly Close) a s Andym Harriesom (producent seriálu), aby prediskutovali tento projekt. Spoločne vycestovali do USA a podarilo sa im dohodnúť s Netflixom. V novembri minulého roka ste mohli sledovať 10 epizód jedného z najdrahších televíznych seriálov všetkých čias. Rozpočet celej série sa vyšplhal až na 100 miliónov dolárov. Takú vysokú sumu minuli preto, aby sa čo najvernejšie priblížili ku reálnym udalostiam. Museli sa potrápiť s detailným zobrazením jednotlivých scén. Situácie, ktoré sa diali v súkromí sa rozhodli interpretovať vlastnými predstavami.
Seriál začína v roku 1947 v povojnovom Anglicku, kde panuje kráľ George VI. do roku 1952, kedy zomiera. Po zosnulom otcovi prevezme princezná Alžbeta zodpovednosť za Britániu na vlastné plecia a v 25 rokoch nastúpi na trón. Priblížime sa k časom svadby Alžbety a Phillipa, ku korunovácii či k dôležitým historickým udalostiam, ako napríklad smogovej hmle v roku 1952, ktorá okrem iného aj ohrozila Churchillovu kariéru. Stretneme sa s Alžbetiným strýkom Edwardom VIII., vojvodom z Windsoru, spoznáme princeznú Margaret a kráľovnú matku. Jednou z ústredných tém je vzťah koruny a vlády. Dozvieme sa viac o Churchillových politických stretnutiach a osobných názoroch. Seriál poukazuje na ranú fázu kraľovania, politické súvislosti a osobné rozhodnutia za zamknutými dverami monarchie a na verejnosti.
Morgan zamestnával tím výskumníkov, aby zabezpečili čo najpresnejšiu skutočnosť. Najal majora Davida Rankina, poradcu na etiketu a formalitu. David pracoval 33 rokov pre kráľovskú rodinu a stal sa správcom Royal Collection (umelecké diela, predmety, exponáty). Titulnú pieseň k seriálu zložil Hans Zimmer a hudbu skladal Rupert Gregson-Williams (Hacksaw Ridge, The Legend of Tarzan).
Natáčanie prebiehalo na viacerých miestach. V katedrále Ely v Cambridgeshire sa odohrávali scény zo svadby Alžbety a Phillipa a z korunovácie budúcej kráľovnej. V skutočnosti sa tieto dve významné udalosti konali vo Westminsterskom opátstve, ktoré si tvorcovia nemohli prenajať. Nezostávalo im nič iné, len pretvoriť vnútro na podobu opátstva. Katedrála slúžila na filmové účely aj v minulosti. Túto stredovekú architektúru si môžete všimnúť v historických snímkach, ako Elizabeth:The Golden Age, The Other Boleyn Girl a Macbeth. Vo videu nižšie si môžete pozrieť, pri akých scénach pracovali so zeleným pozadím a s VFX.
Pri Buckinghamskom paláci mali rovnaký problém. Všetky scény odohrávajúce sa v ňom zasadili do Lancaster House, kaštieľa v londýnskom West Ende v blízkosti paláca St. James´s. Natáčali sa v ňom aj filmy, ako napríklad Young Victoria či King´s Speech. Častokrát využívali zelené pozadie a špeciálne efekty, aby rozprávali príbeh bez použitia skutočných miest. Priečelie Buckinghamského paláca postavili ako kulisu a dotvorili efektami pre zábery z exteriéru. Interiér súkromného lietadla bol skonštruovaný v Elstree Studios. Kvôli natočeniu momentov z Alžbetiných ciest sa celý štáb presunul aj do Južnej Afriky. Herečka Claire Foy mala strach z gepardov. Slon, ktorého vidíme v safari prostredí nie je skutočný, ale dotvorený pomocou VFX. Ak máte záujem vidieť fotografie zo zákulisia natáčania v detailoch, nájdete ich tu.
Herecké obsadenie
Mladú Alžbetu stvárňuje herečka Claire Foy (Wolf Hall), ktorá dostala ponuku na konkurz, keď bola v piatom mesiaci tehotenstva. Porodila pred natáčaním seriálu a svoje novorodeniatko dojčila pravidelne počas prestávok. Príprava na ikonickú postavu anglickej histórie si vyžadovala čítanie kníh a sledovania množstva videí. BBC pri príležitosti 90. výročia kráľovniných narodenín o tejto rodine odvysielalo aj dokument. Jej členovia v ňom sledujú a komentujú vlastné domáce videá. Tvorcom a hercom slúžil na lepšie pochopenie postáv, na predstavy o ich vzhľade a vystupovaní. Claire nemala možnosť rozprávať sa so skutočnou Alžbetou II. a nenašiel sa nikto, kto by prehovoril o jej vlastnostiach a povahe.
Herec Matt Smith (Doctor Who) zaujal na kastinu natoľko, že Peter Morgan (spomínaný tvorca seriálu) odmietal do roly princa Phillipa obsadiť kohokoľvek iného. Páčila sa mu chémia medzi Mattom a Claire, a tak ho presadil u kastingového režiséra. Smith sa taktiež ponoril do výskumu svojej postavy, pričom sa mu podarilo zistiť množstvo inofrmácií o Phillipovej minulosti. Naskytla sa mu príležitosť stretnúť sa s niekoľkými jeho služobníkmi, ktorí prezradili, že u pracovníkov kráľovskej domácnosti bol obľúbený.
Predstaviteľ Winstona Churchilla, americký herec John Lithgow, mal trénera dialektu, pretože anglický prízvuk sa v priebehu desaťročí menil a Churchill mal nosové zafarbenie hlasu. Venoval sa výskumu čítaním jeho biografie, študoval videá a audio záznamy. Poradkyňa ohľadom histórie, Annie Sulzberger, využívala materiály zo stretnutia Winstona s reportérmi The New York Times z roku 1949. Hercov zovňajšok podliehal zmenám. K zadným zubom mu pripevnili vypchávky, aby sa zvýraznila čeľusť a priliehajúci golier podčiarkoval dvojitú bradu. Ikonické čierne dvere na 10 Downing Street (sídlo premiéra) zhotovili vyššie, pretože Lithgow je omnoho vyšší ako bol skutočný Churchill.
Herečka Vanessa Kirby sa pripravovala na rolu princeznej Margaret študovaním archívu do roku 1955. Čítala písomné dokumenty, prezerala si videá, fotografie a počúvala jej obľúbenú hudbu. Dostal sa k nej aj originál listu od Petera Towsenda, ktorý zaslal Margaret z Bruselu. Dozvedela sa ďalšie podrobnosti o vzťahu a prežívala ich lásku. V reálnom živote je Claire Foy o štyri roky staršia ako Vanessa Kirby, rovnako ako bola Elizabeth staršia od Margaret.
Kostýmy
Pre prvú sériu The Crown sa ušilo 350 kostýmov na mieru pre hlavné postavy a 7000 pre komparzistov. Kostýmová dizajnérka Michele Clapton pracovala na odevoch pre seriál Game of Thrones. Z fantasy sveta sa presunula do britských dejín, ktoré vyžadovali presné repliky niektorých šiat. Mala k dispozícii historika a dvoch asistentov, ktorí skúmali šperky a zisťovali, aké šaty nosila kráľovná na verejnosti. Spolupracovala s hercami diskutovaním o charakteroch. Sledovala množstvo filmov, fotografií a látok z 50. rokov. V neustálom 10 mesačnom procese drelo 100 ľudí na oddelení kostýmov.
Na presnej replike svadobných šiat pracovalo niekoľko ľudí 7 týždňov. Živôtik tvoril jeden krajčír 3 týždne. Vlečku vyšívalo 6 ľudí počas 6 týždňov, na čo využívali 10 hodinové smeny. Saténové šaty sú zdobené kryštálikmi, 10 000 perličkami a vyšitými motívmi pomarančových kvetov a ľalií. Skutočnú svadobnú róbu ušil Norman Hartnell, módny návrhár šiat pre dámy z kráľovských rodín. Šaty, inšpirované maľbami Sandra Botticelliho, boli vytvorené zo slonovinového hodvábu. Z dôvodu úsporných povojnových opatrení mu Alžbeta zaplatila kupónmi z prídelovej knižky. Herečka Claire Foy natáčala 5 dní v svadobnej replike, ktorej cena sa vyšplhala na 30 000 libier. Krátko pred nakrúcaním tejto scény si Claire zlomila lakeť, a tak jej museli znižovať opuch, aby sa zmestila do šiat.
Repliku korunovačných šiat zhotovil Swarowski pri príležitosti kráľovninho diamantového výročia v roku 2012. Pozostávajú zo 400 ručne šitých zlatých a strieborných korálikov, vyšívaných kvetov a perličiek. Kvety predstavujú symboliku. Nájdeme na nich tudorovské ruže, škótske bodliaky, írske trojlístky, kanadské javorové listy, strieborné papradie Nového Zélandu, lotosové indické kvety a pšenicu reprezentujúcu Pakistan.
Šaty sestier Elizabeth a Margaret sa odlišujú výberom farby a štýlom. Margaret nosila zložitejšie kostýmy, milovala módu, najmä Diora. Jedny plesové šaty z francúzskeho saténu so zlatým odleskom šilo 6 ľudí, 6 dní a nocí. Ručne vyšívali stovky flitrov. Kostýmy pre Claire sa upravovali, kvôli zmene jej postavy po pôrode.
Michele vypátrala krajčíra v Portugalsku, ktorý sa postaral o pánske formálne oblečenie. Najala historika, aby ju oboznámil s vojenskými medailami, odznakmi a dekoráciami. Mužské kostýmy a odznaky sa vyrábali ručne. John Lithgow nosil tučný oblek, pretože Churchill bol objemný muž.
Všetky topánky pre hlavné postavy zhotovil tradičný obuvník v Taliansku. Topánky pre komparzistov sa objednali z Etsy a z Ebay. Londýnsky modista Sean Barrett (pracoval na seriály Downton Abbey) vytvoril viac ako 30 klobúkov pre túto sériu. Nad každou pokrievkou hlavy strávil pár týždňov a pohybujú sa v cene niekoľkých tisíc libier. Používali sa drahé parochne a príčesky, ktoré nemohli pôsobiť lacno, keďže ide o kráľovský rod. Herec Matt Smith taktiež nosil blond príčesok. Pri výrobe niektorých šperkov, ako náramkov, brošní a náušníc, kontaktovali jednotlivých výrobcov kvôli povoleniu na zhotovenie reprodukcie ich drahokamov. Tvorba replík sa nevzťahovala iba na kostýmy a šperky, ale aj na obaly potravín z daného obdobia. Vo videu nižšie nahliadnete do zákulisia kostýmov a replík.
Druhá séria
V pokračovaní sa pozornosť presunie z Alžbety na Phillipa. Dozvieme sa viac o jeho detstve a živote pred manželstvom. Tvorcovia sa zamerajú aj na malého Charlesa a jeho vzdelanie. Princeznú Margaret uvidíme v novom vzťahu s fotografom a filmárom Antonym Armstrongom-Jonesom, ktorého si zahrá herec Matthew Goode (Downton Abbey, The Imitation Game). Margaret a Antony sa nakoniec zosobášia a narodia sa im dve deti. Do seriálu zavítajú aj manželia Kennedyovci na návštevu anglickej kráľovnej, ktorých stvárnia Michael C. Hall (Dexter) a Jodi Balfour. S druhou sériou sa dostaneme do roku 1964 a na pretras prídu zaujímavé historické udalosti, ako napríklad Suezská kríza v roku 1956. Druhou sériou rozhodne neskončíme. Tvorcovia sa vyjadrili, že príbeh Alžbety II. sa roztiahne až na 6 sérií.
Zľava: Matthew Goode, Michael C. Hall a Jodi Balfour
Seriál The Crown získal začiatkom roka 2017 dva Zlaté glóbusy v kategórii Best Television Series-Drama a herečka Claire Foy si odniesla cenu za stvárnenie kráľovnej Alžbety. 14. mája 2017 sa uskutoční galavečer British Academy Television Awards, kde The Crown zabojuje o sošku v štyroch kategóriách. Ak ste sledovali prvú sériu a ste zvedaví na pokračovanie, môžete sa tešiť na ďalšie epizódy ešte tento rok.