Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 24. 1. 2020 meniny má Timotej

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Refresher
4
Samuel Majdek
15. marec 2017, 21:03
Čas čítania: 6:17

20-ročný moderátor Markízy a Rádia Expres Dominik Matulaj: Budík mi zvoní o pol piatej

Mnoho mladých ľudí v jeho veku ešte nevie, čo chce v živote robiť, on už má kariéru naštartovanú.

Samuel Majdek
15. marec 2017, 21:03
Čas čítania: 6:17
20-ročný moderátor Markízy a Rádia Expres Dominik Matulaj: Budík mi zvoní o pol piatej
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Na základnej škole si do zošitov písal vlastné televízne programy a so sestrou sa doma hrali na moderátorov. So spolužiakmi natáčali reportáže o dianí na škole a vďaka vlastnej iniciatíve si už vo veľmi mladom veku vyskúšal prácu v najsledovanejších slovenských televíziách.

 

Dnes má dvadsať rokov a divákom či poslucháčom sa ako moderátor prihovára na Markíze a v rádiu Expres.

 

Predstavujeme ti Dominika Matulaja, talentovaného rodáka z Košíc, ktorý si plní svoj veľký sen. Dominik aktuálne žije v Bratislave a externe študuje masmediálnu komunikáciu na trnavskej Univerzite sv. Cyrila a Metoda. V rozhovore nám prezradil, ako sa v takom mladom veku dostal k práci v médiách a priblížil aj to, čo moderátori robia, keď zhasne červená. 

 

20-ročný moderátor Markízy a Rádia Expres Dominik Matulaj: Budík mi zvoní o pol piatej

 

Kedy si si začal uvedomovať, že televíziu nechceš sledovať iba ako divák, ale radšej by si bol priamo na obraze?

Musím povedať, že som mal šťastie v tom, že som už na základnej škole vedel, že chcem pracovať v médiách. Zo začiatku som si do svojich zošitov písal vlastné programy, čo kedy a aká televízia má vysielať. Potom ma začala zaujímať grafika televízií a v tom období fičali relácie ako Superstar alebo Vyvolení, takže sme sa so sestrou hrali na moderátorov. Na konci základnej školy ma to už začalo ťahať k spravodajstvu.

 

Kde si získal svoju prvú mediálnu prax? Ako je možné, že sa ti to podarilo v takom mladom veku?

Úplne prvýkrát som si to vyskúšal na základke. Z domu som si zobral kameru a nahovoril spolužiakov, aby sme nakrútili reportáže o dianí na škole. A keďže som si vymyslel, že chcem byť moderátor Televíznych novín, tak som s malou dušičkou napísal do Markízy, či by sme si v ich spravodajskom štúdiu mohli nahrať vlastné Televízne noviny s našimi reportážami. A vyšlo to. V tom som pokračoval aj na strednej, potom prišla súťaž Zlatá klapka (niečo ako OTO len pre mladých), vďaka ktorej som sa dostal na stáž do televízie JOJ. Na toto obdobie rád spomínam, dostal som totiž možnosť moderovať Noviny s Anetou Pariškovou a s Andreou Pálffy Belányiovou, za čo som veľmi vďačný. Moja prvá, naozajstná práca odštartovala v košickej lokálnej televízii TV Naša. Moderoval som správy, robil rozhovory a najväčšou „srandou“ boli telefonické súťaže, kde som sa učil improvizovať a niekedy to fakt nevyšlo (smiech).

 

20-ročný moderátor Markízy a Rádia Expres Dominik Matulaj: Budík mi zvoní o pol piatej

 

Aktuálne pracuješ v najpočúvanejšom slovenskom rádiu - Exprese a zároveň aj v TV Markíza. O aké pozície ide a ako sa k ním človek dostane?

V rádiu Expres pracujem ako moderátor a redaktor spravodajstva a v Markíze som súčasťou Telerána, v ktorom moderujem Dopravný servis. Tú poslednú otázku som si inak veľakrát kládol aj ja a podľa mňa na to neexistuje presný “recept”. Treba mať určite talent a chuť sa zdokonaľovať. Niekoho cesta na takúto pozíciu je potom ťažšia, iný má zas viac šťastia a ide to jednoduchšie. V mojom prípade bola tá chuť splniť si sen niekedy až prehnaná. Som rád, že som mal a mám okolo seba ľudí, ktorí má vedia skrotiť, keď to je potrebné.

 

Baví ťa to viac za mikrofónom v rádiu alebo stojíš radšej pred kamerou? V čom spočívajú výhody práce v rádiu a naopak v televízii?

Baví ma hlavne tá kombinácia rádia a telky, neviem si predstaviť jedno bez druhého. Ja pokladám za veľkú výhodu fakt, že robím to, čo ma baví. Mám okolo seba úžasných ľudí a často zostávam napríklad v rádiu aj po skončení mojej služby a len tak sa rozprávam, pretože sa tam cítim veľmi dobre, je to pre mňa taký druhý domov. A to doslova, keďže sa tam môžem premávať v teplákoch a v lete aj bosý (smiech). V Teleráne si zas pochvaľujem kuchyňu. Najradšej som, keď varí Gizka Oňová, jej jedlá sú vynikajúce.

 

Tak to ti závidíme. Texty, ktorými sa prihováraš poslucháčom, si pripravuješ sám alebo ti ich píše niekto iný?

Správy vysielame každú hodinu. Mojou úlohou je sledovať spravodajské agentúry a weby, z ktorých si vyberám tie najdôležitejšie a najzaujímavejšie správy. Tie treba spracovať, respektíve skrátiť do takej podoby, aby som sa zmestil aj s počasím a dopravným servisom približne do troch minút. V tom je zahrnutá aj práca so zvukom, ktorý treba postrihať.

 

Dokážeš povedať, čo je na tejto práci, či už je to v rádiu alebo v teleke, najťažšie?

Tie dni, keď si sa napríklad zle vyspal alebo ťa niečo naštvalo. Ale to sa týka snáď každého povolania. V takom rádiu alebo televízii je to o to ťažšie, že to nesmie byť počuť a vidieť. Je to naozaj náročné odosobniť sa, ale aj to je niečo, čo sa stále učím. V rádiu chodím aj ku hlasovej pedagogičke, ktorá mi s tým pomáha.

 

20-ročný moderátor Markízy a Rádia Expres Dominik Matulaj: Budík mi zvoní o pol piatej

 

Nespomenul si trému, pociťuješ ešte pocit stiahnutého žalúdka, keď zasvieti červená a ty ideš naživo?

Ja si trému spájam s mojimi prvými vysielaniami, keď som si musel pri čítaní správ sadnúť, pretože sa mi triasli kolená a v krku som mal obrovskú hrču. Aj keď som už predtým moderoval desiatky živých vysielaní, toto bola nová situácia, okolo mňa noví ľudia v novom prostredí. Počas bežných dní už trému nepociťujem aj keď je niečo vo mne, čo ma drží v miernom napätí. Je to ten pocit zodpovednosti, rešpekt a chuť v pohode dovysielať. Všetko sa to ale zmení v prípade mimoriadnych udalostí. V rádiu som zažil voľby, pokus o prevrat v Turecku alebo tragédie, akými sú teroristické útoky. Vtedy sa dávame dokopy celá redakcia, vstupujeme mimoriadne do vysielania a to ťa už vytrhne z takého komfortu a opäť sa zatrasie koleno, prípadne obe (smiech). Ak si ale všetko na sto percent pripravíš, skontroluješ a vieš, o čom budeš ľuďom hovoriť, tak šance na vznik trémy zminimalizuješ. Žiaľ, v spravodajstve niekedy nie je čas ani na kontrolu.

 

Čo sa deje, keď aktuálne neprebieha moderátorsky vstup? O čom sa s kolegami v štúdiu rozprávate počas pesničiek či reklám?

Mne ten čas v práci ubieha tak rýchlo, že dočítam správy a ani sa nenazdám a už mám ďalší vstup. Väčšinou sa s kolegami, ktorí práve vysielajú, bavíme tesne pred vstupom. Povieme si čo nové, naladíme sa na rovnakú vlnu a potom už zasvieti červená a rozprávame sa pred našimi poslucháčmi.

 

Zvládaš skoré vstávanie do Telerána? Mnoho tvojich rovesníkov vrátane mňa o tomto čase ešte tuho spí.

To je najväčší strach (smiech). Milujem spánok a dlhé vyspávanie. O tom by vedeli hovoriť aj moji učitelia zo strednej, keď som nedokázal vstať na prvú hodinu. Teraz mi zvoní budík o pol piatej a veľakrát som aj zaspal, ale našťastie som stihol rýchlo dobehnúť na vysielanie. Vstávanie do práce, o ktorej som sníval a do školy je ale dosť veľký rozdiel. 

 

To kedy ide potom človek večer spať?

Môj pracovný deň vyzerá vždy inak. Ísť po Teleráne do rádia a skončiť poobede je pohodička. Sú však aj také dni, keď mám po Teleráne celý deň voľno a o jedenástej večer idem na nočnú do rádia alebo z nočnej do Telerána.

 

20-ročný moderátor Markízy a Rádia Expres Dominik Matulaj: Budík mi zvoní o pol piatej

 

Keď už sme pri tých rovesníkoch, ako vnímajú tvoji spolužiaci a najbližšie okolie tvoj pracovný život? Nepociťuješ aj určitú závisť?

Aj keď som šťastný z toho, kde som a čo robím, snažím sa z toho neodpadávať a skôr si teraz dávam ďalšie ciele. Mám okolo seba úžasných ľudí, hlavne kolegov, s ktorými sa stretávam aj mimo práce. Nemyslím si, že mi niekto závidí, ale ak nadobudnem pocit, že na mňa niekto negatívne vplýva, tak takého človeka nevyhľadávam a naša konverzácia sa obmedzí na „ahoj“ a „čau“.

 

Máš na Slovensku nejaký moderátorsky vzor? 

V období, keď som sa rozhodol, že chcem byť moderátor, tak jasné, že som pozorne sledoval tých v telke, ako čítajú, ako sa tvária, ako reagujú. Najprv som sa snažil ich napodobňovať, ale to je asi tá najhoršia cesta. Neskôr som ale začal selektovať, čo sa mi na ich prejavoch páčilo a naopak, čo sa chcem naučiť lepšie ako oni. A tam začala tá cesta, keď som sa začal profilovať. Mať niekoho za vzor teda beriem ako nejaký odrazový mostík, potom by sa už mal človek snažiť byť sám sebou.

 

Prejdime na sériu Refresher lifestylových otázok. Obľúbený interpret a pesnička?

Záleží od situácie. V rádiu nám to vyhráva v celej budove ako na pumpe. Do pozadia pri práci je to fajn. Na párty zas poteší niečo rýchlejšie. Mám rád napríklad Coldplay. Na ich koncert sa už chystám dlho.

 

Kebyže naopak môžeš niektorú pesničku v rádiách zakázať, ktorá by to bola?

Takú asi nemám, ale možno by som dve-tri našiel v zozname slovenských.

 

Posledný film, na ktorom si bol v kine?

Únos. Nevedel som sa dočkať, kedy sa to dostane do kín. Téma tohto filmu u nás opäť ožíva, a tak som bol zvedavý aj na filmové spracovanie.

 

Čo najradšej robíš vo voľnom čase?

Záleží od ročného obdobia. Takto v zime som ako medveď, spím kedy len môžem. Veľmi rád chodím do kina a v poslednom období som sa začal venovať čítaniu a pozeraniu dokumentov. Snažím sa dohnať to, čo som zanedbal na strednej, kedy som bol „party boy“ a všetko išlo bokom. A aby sa nezabudlo, ešte rád varím s babkou po telefóne. Zbožňujem jej jedlá tak som si povedal, že sa ich musím naučiť aj ja. Už viem urobiť výbornú plnenú papriku (smiech).

 

Odkaz čitateľom Refresheru?

V prvom rade ďakujem za pozornosť. Sny sa naozaj dajú splniť, len treba na sebe makať. Niekedy vás však život zavedie do zlej uličky. V tej chvíli to možno vyzerá zle ale v skutočnosti to môže byť len akási stopka na prehodnotenie svojej cesty. A na instagrame som @dominikmatulaj. Čaute!  

 

Dominikovi ďakujeme za rozhovor a držíme mu v ďalšej kariére palce!  

 

20-ročný moderátor Markízy a Rádia Expres Dominik Matulaj: Budík mi zvoní o pol piatej

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Foto: archív Dominik Matulaj Tagy: mladí talentovaní Slováci, expres, markiza
Ohodnoť článok
100
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.