November 2004 a šokujúci pohľad na Vysoké Tatry z vtáčej perspektívy. Aj to nájdete na Google Timelapse.
Kvalitne spracované timelapse záznamy sú skvelou možnosťou ako "narušiť" plynutie času a vidieť veci v novom svetle. Či už je to sekvencia fotografií človeka od mladosti až po starobu alebo zábery na mesto, ktoré strieda deň s nocou ako na bežiacom páse. Funkcia nahrávania časozberného záznamu nechýba snáď v každom modernom smartfóne, avšak ako často sa stretáte so skutočne dlhodobým timelapsom? Momentálne totiž nenarážame na dennú či mesačnú zmenu. Reč je o 32 rokoch, pričom objektom snímania nie je nič iné ako planéta Zem.
Nová funkcia od Googlu s príznačným názvom Timelapse vám umožní priblížiť si ktorúkoľvek časť sveta a pozrieť sa na jej zmenu v priebehu viac než 3 dekád. Na vytvorenie krátkych, 33-snímkových videí, boli použité zábery z družíc NASA (1984 - 1993) a najstaršieho programu Landsat dokumentujúceho Zem už od roku 1972. Celkový počet 5 milión satelitných snímok spracoval Earth Engine. Ich kombináciou vznikla mini-aplikácia so síce slabou kvalitou obrazu, ale vysokou výpovednou hodnotou podávajúcou históriu ako na tácke.
Medzi zaujímavé miesta na Slovensku, ktoré rozhodne stoja za pozretie v 32-ročnom timelapse režime, patrí Vodné dielo Gabčíkovo, respektíve jeho postupný vznik a samozrejme Vysoké Tatry, ktoré zažili v roku 2004 kalamitu masívnych rozmerov. Taktiež si môžete vychutnať rôzne kameňolomy, jazerá či urbanizáciu slovenských miest, avšak s kvalitnými a ostrými fotografiami príliš nepočítajte. Časozberný prehliadač nájdete tu.