Čo sa stane, keď umelá inteligencia nahradí lekárov či novinárov?
Keď svet zachvátila priemyselná revolúcia, technologický pokrok nám umožnil využívať jeho výdobytky na zjednodušenie, urýchlenie a hlavne na zväčšenie objemu výroby takmer akéhokoľvek produktu. Mnohí si už vtedy mysleli, že prichádza doba, kedy stroje nahradia ľudí. Problém ale spočíval v tom, že tie stroje musel stále niekto obsluhovať. Dnes je však situácia mierne odlišná, pretože máme medzi sebou naozaj pokročilé formy umelej inteligencie, ktoré nielenže zvládnu prebrať kormidlo, neskôr by mali podľa predpokladov analytikov či odborníkov dokonca nahradiť aj také pracovné miesta, o ktorých by si to teraz myslel asi len málokto. Lekári, novinári, manažéri a mnohé kreatívne zamerania môžu byť v blízkej budúcnosti oblasťou pracovného trhu, kde už nepracuje žiadna skutočne živá bytosť, a to vrátane mechanickej práce, ktorú pomaličky preberá automatizácia. Otázka teda znie - čo bude v neďalekej budúcnosti s kúpnou silou?
Podľa vizionára Elona Muska je nevyhnutné zabezpečiť, aby mal každý človek bezpodmienečný príjem pevne stanovenej finančnej čiastky, bez ohľadu na to, či niekde pracuje alebo nie. Bude na každom z nás, ako náš čas využijeme. Niektorí môžu študovať, iní zase realizovať výskum alebo niečo podobné. "Ľudia budú mať na práci iné, oveľa komplikovanejšie a oveľa zaujímavejšie veci. Rozhodne viac voľného času. A potom prídeme na to, ako sa máme integrovať so svetom a budúcnosťou s pokročilou umelou inteligenciou," uviedol na margo súčasne prebiehajúceho pokroku a smeru vývoja CEO automobilky Tesla aj vesmírnej spoločnosti SpaceX. Ten už dlhšie neskrýva obavy pred vzostupom umelej inteligencie, z ktorej sa vraj môže v určitom bode vývoja stať náš pán. Podľa predpokladov futurológa z Googlu nastane tento moment niekedy okolo roku 2045. Rai Kurzweil verí, že pôjde o revolučný zlom, kedy nás naše vlastné výtvory začnú pomaličky inteligenčne predbiehať.
Myšlienka s univerzálnym príjmom, teda akousi garantovanou výplatou za nič nerobenie, ale nie je nič nové. Spočiatku sa o nej hovorilo iba v sci-fi filmoch, no v 50. rokoch minulého storočia ju zviditeľnil čoraz väčší záujem o umelú inteligenciu. A keďže sme sa odvtedy opäť posunuli vpred, téma "umelá inteligencia a pracovný trh" medzičasom nabrala na dôležitosti, a preto býva súčasťou dôležitých diskusií alebo stretnutí tých najväčších svetových inovátorov.