Desať kultových snímok režiséra, scenáristu a skladateľa Johna Carpentera, ktoré stoja za pozornosť.
John Carpenter patril takmer celú kariéru k tvorcom pracujúcim s nízkymi rozpočtami a béčkovými príbehmi. Aj napriek týmto obmedzeniam dokázal vytvoriť niekoľko snímok, ktoré sa nezmazateľne zapísali do dejín kinematografie. Jeho počiny sa vyznačovali minimalizmom, veľmi často mali otvorené konce a vo väčšine prípadov pracoval s rovnakým tímom pred aj za kamerou. Medzi jeho kmeňových spolupracovníkov patrili napr. kameraman Jurského parku Dean Cundey a herci ako Donald Pleasense alebo Kurt Russell. Zaujímavosťou je, že k väčšine svojich filmov si zložil hudbu sám. Tematicky mu boli najbližšie horory, no nevyhýbal sa ani iným žánrom. Posledné roky už príliš netočí a vyzerá to tak, že jeho tvorivé sily sú už dlhšiu dobu mimo kreatívneho vrcholu. To však nič nemení na tom, že nasledujúca desiatka filmov stojí za pozornosť
10. Šialenstvo (In the Mouth of Madness, 1994)
Príbeh poisťovacieho agenta zaplietajúceho sa do tajomných udalostí spojených s populárnym hororovým spisovateľom ponúkol Samovi Neillovi jednu z najlepších úloh jeho kariéry. Tvorbou H.P. Lovecrafta inšpirovaný horor sa rovnako ako množstvo predchádzajúcich Carpenterovych diel nedočkal úplne jednoznačného prijatia. Postupom času sa však z neho stala kultová záležitosť. Skvelá atmosféra a nejednoznačné rozprávanie príbehu by mohlo zaujať aj divákov mimo fanúšikovskej základne tohto tvorcu.
9. Vládca temnôt (Prince of Darkness, 1987)
Atmosférická lahôdka o pokuse odvrátenia návratu Satana na zem ponúka okrem tradičných žánrových ingrediencií aj pokus o vedecké nahliadanie na tému. To je síce naivné, no naberá tak tomuto počinu body za originalitu. Perfektne vygradované od náladového úvodu až k vynikajúcemu záveru. Carpenter opäť čaruje ako režisér aj skladateľ a necháva tak zabudnúť na diery v scenári. Maličkú úlohu si tu zahrala aj hudobná legenda Alice Cooper.
8. Prepadnutie 13. okrsku (Assault on Precint 13, 1976)
Za málo peňazí, veľa muziky. Takmer bez rozpočtu natočený akčný thriller má výborne vymyslený žánrový scenár. Paralelne odvíjajúce sa takmer nesúvisiace príbehy sa spoja na opustenej policajnej stanici, kde sú nesúrodí hrdinovia nútení bojovať o život s pomstychtivým gangom. Nedostatok prostriedkov na realizáciu je nahradený veľmi dobrým drivom a hlavne výbornou atmosférou. Dielo, ktorým tvorca ukázal, že s ním treba do budúcnosti počítať. Remake s Ethanom Hawkom a Laurencom Fishburnom takisto nie je zlý.
7. Hmla (The Fog, 1980)
Piráti mstiaci sa za svoju smrť prichádzajú v hmle a prinášajú tak niekoľko pôsobivých sekvencií, ktoré z pamäte tak ľahko nevymažete. Výrazný autorský rukopis podporený prvým režisérovým rozpočtom presahujúcim milión dolárov opäť ukázal, že najdesivejšie je to, čo nevidíme. Jedenásť rokov starý remake sa mu v pôsobivosti nevyrovná, aj keď originál už v súčasnosti nikoho nevystraší. Čerešničkou na torte je opäť chytľavý hudobný motív a skvelá kamera.
6. Veľké problémy v Malej Číne (Big Troubles in Little China, 1986)
Šofér nákladiaku sa dostane do konfliktu so starodávnou čínskou mágiou a so svojimi priateľmi je poslednou šancou na záchranu sveta. Znie to uletene? Tak verte, že samotný film je ešte šialenejší. Na Carpentera netypická kombinácia akčnej komédie, fantasy a dobrodružstva v štýle Spielbergových peciek 80. rokov stále funguje ako mimoriadne zábavné ohliadnutie do doby svoho vzniku. Guláš variaci z množstva príchutí je jedlý hlavne vďaka režisérovmu talentu a odzbrojujúcemu nadhľadu. Nostalgické okuliare tu fungujú na maximum a chystaná prerábka s The Rockom to bude mať ťažké, pretože niektoré látky by mali ostať v časoch, kedy vznikli.
5. Oni žijú! (They Live!, 1988)
Variácia na Inváziu lupičov tiel predstavuje aj napriek veľkému množstvu inšpirácií zo starších diel veľmi originálny pohľad na mimozemskú inváziu. Parádna satira na konzumnú spoločnosť a súčasne nahláškované akčné béčko. Čím ďalej kultovejší počin naberá na popularite aj napriek nie príliš dobrému dobovému prijatiu. Citácie na tento film môžete nájsť takmer všade, od videohry Dukem Nukem až po South Park. Filmársky tu už síce trochu cítiť únavu a náznaky, kam sa bude kariéra majstra uberať, no pomaly sa začína stávať povinnou jazdou pre každého milovníka pohyblivých obrázkov a popkultúry 80. rokov.
4. Starman (1984)
Najkomerčnejší a zároveň najmenej typický Carpenterov kinofilm. Cesta mierumilovného mimozemšťana na ceste domov vyzerá ako zbierka klišé, netreba však zabúdať, že práve aj Starman stál pri zrode postupov, ktoré v súčasnosti považujeme za samozrejmé. Svoj hororový pôvod tu tvorca ukazuje hlavne v úvode, aby sa neskôr prepol k takmer čistokrvnej romantike okorenenej sci-fi prvkami. Navyše zabalenú v obale Spielbergových dobrodružstiev pochádzajúcich z rovnakého obdobia. Veľmi pekný a citlivý film s vynikajúcim Jeffom Bridgesom nominovaným za svoj výkon na Oscara ostane aj napriek svojim kvalitám navždy v tieni spriazneného E.T. mimozemšťana.
3. Útek z New Yorku (Escape from New York, 1981)
Kultové a mnohokrát citované akčné sci-fi je neoddeliteľnou súčasťou americkej popkultúry 80. rokov. Braková štylizácia je kombinovaná so spoločenským komentárom svojej doby a Carpenter tak opäť ukazuje, že nie je iba jednoduchým béčkovým remeselníkom, ale tvorcom s jasnou víziou, ktorý má čo ponúknuť aj v myšlienkovej rovine svojich príbehov. Životná rola Kurta Russela sa stala predlohou pre hlavného hrdinu hernej série Metal Gear Solid. Viac sme sa tomuto počinu a jeho pokračovaniu venovali tu.
2. Vec (The Thing, 1982)
Jeden z najlepších sci-fi hororov všetkých čias a zároveň jeden z mála remakov prekonávajúcich svoj originál. Na rozdiel od prvého spracovania sa tu vernejšie drží poviedky, z ktorej oba filmy vychádzajú. Strach, paranoja a neskutočne hustá atmosféra sa preplietajú s gore scénami, aby vytvorili fantastický celok s nezabudnuteľnou atmosférou. Ako k jednému z mála svojich filmov si tu nezložil Carpenter hudbu sám, ale zastúpila ho legenda Ennio Morricone. Verzia z roku 2011 je priamym prequelom.
1. Predvečer sviatku všetkých svätých (Halloween, 1978)
Kult kultov. Nástup Michaela Myersa do kinematografie a súčasne popkultúry, je na rozdiel od nespočetného množstva napodobovateľov a pokračovaní skutočnou ukážkou filmárskeho umenia. Základný stavebný kameň slasheru dokáže stále strhnúť a ponúka množstvo ikonických scén a postupov, ktoré využíva tento žáner doteraz. Slávny hudobný motív je takisto rovnakým kultom ako samotný film. Vo svojej dobe išlo o najziskovejší projekt v pomere náklady k tržbám.
Z ďalších Carpenterových filmov stoja za zmienku ešte jeho šialený debut Dark Star, remake klasiky Mestečko prekliatych, adaptácia Stephena Kinga Christine, komediálne ladený Nevidteľný na úteku alebo televízny projekt Elvis. Jeho tvorba má množstvo fanúšikov a napodobovateľov. Z poslednej doby spomeňme aspoň populárny seriál Stranger Things, ktorý vzdáva poctu mimo iného aj filmom a postupom tohto tvorcu.
Koľko filmov Johna Carpentera ste videli a ktorý máte najradšej?