Festival súčasného umenia prinesie svetové umelecké špičky aj organizačné novinky. Tento rok sa bude konať 8. októbra.
Organizátori festivalu súčasného umenia Biela noc zverejnili presne mesiac pred podujatím program s menami headlinerov i organizačné novinky, ktoré by mali návštevníkom uľahčiť cestu za umením. Podujatie počas svojej bratislavskej premiéry minulý rok zažilo rekordnú účasť, viac ako 100 000 divákov. Tento rok rozžiari ulice Bratislavy 8. októbra.
Biela noc ponúkne spolu až 45 umeleckých zastávok v širšom centre mesta a oživí netradičné priestory, parky, mosty, nábrežie, fasády, hradby a výklady, ktoré počas jednej noci zmenia svoj charakter. Umelecká riaditeľka festivalu Zuzana Pacáková sľubuje opäť nevšedné zážitky: “Tento rok diváci zažijú levitujúci monumentálny kruh Vincenta Leroya, autora minuloročnej obrovskej trávy, prechádzku lúkou z miliónov farebných kvapiek, uvidia tlkot svojho srdca premietnutý na fasáde hradu, okúsia audiovizuálny priestor bez hraníc, tisíce pixelov a desiatky laserových lúčov. Doslova dotknúť sa budú môcť ikony svetelného dizajnu – Mraku od kanadských umelcov Caitlinda r. c. Browna & Wayne Garretta, ktorí za objekt zo 6 000 žiaroviek získali prestížne ceny.“
Na fasáde Slovenského rozhlasu vyrastie monumentálny objekt. Inštaláciu špeciálne na mieru vytvorili významní švajčiarski architekti Sabina Lang & Daniel Baumann, ktorí pracovali s budovami v New Yorku, Paríži, Havane, Kapskom meste či Tokiu.
S interaktívnymi inštaláciami sa predstaví špičkový digitálny umelec Maotik a svoje sugestívne audiovizuálne inštalácie predvedie japonské duo Nonotak, jedni z najžiadanejších mladých umelcov vo svete. Autor minuloročných svietiacich lyžičiek Peter Vrábeľ s Braňom Bernárom v spoločnom diele vystavia divákov nečakanej Udalosti krízovej situácie.
Po minuloročnej nečakane vysokej návštevnosti organizátori prichádzajú s vylepšeniami logistiky a orientácie v meste. Navigáciu po jednotlivých dielach, roztrúsených v širšom centre mesta, má uľahčiť dvojjazyčná aplikácia s mapou, popismi diel a užívateľským manuálom, ktorú vyvíjajú v spolupráci s partnerskou VÚB bankou. Aplikácia bude prístupná zdarma. Dopravnú vyťaženosť ciest v centre mesta má pomôcť odľahčiť dohoda s Cyklokoalíciou, ktorá disponuje komunitnými bicyklami.
Novinkou je aj jednorazové vstupné vo výške 8 eur pre diela vystavené vo vnútorných priestoroch alebo uzavretých objektoch, pričom deti do 15 rokov a dôchodcovia majú vstup zdarma. S tzv. BN passom bude možné vidieť vyše 20 umeleckých inštalácií, všetky ostatné diela vo verejnom priestore ostávajú bezplatné. Organizátori sa pre tento krok rozhodli kvôli obmedzenej kapacite interiérov, ako aj bezpečnosti krehkejších umeleckých diel. Na oplátku sľubujú väčší komfort pri prehliadke vystavených objektov. “Výťažok zo vstupného použijeme na zvýšenie kvality organizácie a dramaturgie budúceho ročníka Bielej noci,“ informuje Pacáková.
Festivalová trasa povedie od Slovenského rozhlasu, cez Prezidentskú záhradu, koncertnú sálu Klarisiek, Modrý kostolík, Kapitulskú ulicu, okolo hotela Kyjev až po Sad Janka Kráľa, ktorý so Starým mostom patrí medzi tohtoročné novinky. Vizuálne atraktívne inštalácie, digitálne umenie, mapping, performance, koncerty a tanec potrvajú počas druhej októbrovej soboty od 19.00 do 2. hodiny ráno. Spoluorganizátorom festivalu je Bratislavský samosprávny kraj.
Na záver si ešte pripomeň, ako to v Bratislave na Bielej noci vyzeralo minulý rok. Viac informácií o evente nájdeš na oficiálnej stránke.
Bielu noc si budete môcť vychutnať aj v Košiciach a to už 1. októbra.