Martha prijala pozvanie Street Art Communication, ktoré dlhodobo pracuje s vizuálnymi premenami verejného priestoru v metropole východu.
Od sedemdesiatych rokov zaznamenáva esenciu kultúry a života ulíc New Yorku, v tom čase epicentra miešania najrôznejších kultúr. Jej nezdolateľná vášeň pre autenticitu ju doviedla na cestu k úspechu a sláve nielen vo svete street artu ale aj dokumentárnej fotografie, ktorej sa v podstate venuje celý život. Hranice jej detstva vytyčujú ulice Baltimoru a kreatívne fotoprechádzky s otcom, s ktorým vtedy trojročná Martha Cooper zachytávala meniace sa mesto. K street artu sa dostala cez portrétnu reportáž pre New York Post o deťoch a ich životných príbehoch. Jedným z nich bol mladý chalan, ktorý jej pootvoril dvere do zákulisia graffiti a vysvetlil špecifiká maľovania na ulici.
Neskôr sa Martha zoznámila s najvýznamnejšími ľuďmi v hre, ktorí ju pustili medzi seba a dovolili jej fotiť ich priamo pri maľovaní. Prenikla tak do nie úplne legálneho priestoru, v ktorom pred ňou žiaden profesionálny fotograf nebol. Jej záber bol takmer etnologický, keďže ku fotkám pristupovala ako k podpisom doby, ale aj ako k odkazom, správam, ktoré sa cez súpravy metra dostávali z jednej časti mesta do druhej, od jednej skupiny k inej. Marthine fotky mapujú vývoj výrazného subkultúrneho hnutia v podstate od jeho začiatku. V roku 1984 vydala knihu Subway Art, ktorá sa stala najdôležitejšou knihou o street arte a stále je. Aj teraz. Aj teraz.
Martha predstaví v Košiciach fotografie z rokov, kedy už zastávala rolu rešpektovanej fotografky a street artoví umelci chápali jej fotografie ako jedinú možnosť vizuálnej konzervácie vlastných diel. Vernisáž výstavy sa uskutoční 18.8, vo štvrtok o 19:00 vo veľmi špecifickom priestore galérie Kotolňa na Strojárenskej 3 v Košiciach. Súčasťou viacdňového programu je aj diskusia a prezentácia príbehu vo fotkách v Kine Úsmev v piatok, 19.8., o 19:00. Samozrejme s MC. Záverečná Excelent afterpárty s diskusiou o hudbe je naplánovaná na sobotu, 20.8., od 21:00 v Tabačke Kulturfabrik. No a na pozadí všetkého sa bude diať graffity jam pod Optimou v štýle wild style. Od piatku do soboty.
Martha prijala pozvanie Street Art Communication, ktoré dlhodobo pracuje s vizuálnymi premenami verejného priestoru v Košiciach. Graffiti sú jednou časťou subkultúry, ktorej medze vytyčuje pojem street art. Sú zároveň spoločným zázemím mnohých kreatívnych ľudí, ktorí graffiti využívali či už ako nástroj sebarealizácie, alebo experiment s prostredím v ktorom vyrastali. A o monotónnosti prostredia, v ktorom deti sídlisk vyrastali, snáď netreba rýmy viť. Motivácii, zákonnosti, či estetičnosti jednotlivých diel ako organizácia pozornosť nevenujeme. Ako celok nás to však všetko nenormalne fascinuje.