Animovaný, nenápadný seriál, ktorý vás zasiahne svojou genialitou a zvráteným humorom.
Rick a Morty sú tu s nami už vyše roka a pol, máme za sebou 21 úžasných epizód a všetci netrpezlivo očakávame premiéru 3. série v lete tohto roka. Seriál sa dostáva do povedomia čoraz širšieho okruhu diváckej verejnosti, stále však ostáva nezmapovaným teritóriom pre laické obecenstvo či ľudí, ktorí jednoducho nemali to šťastie zaregistrovať, že sa vo vesmíre stalo niečo pozoruhodné. Genialitu tohto animovaného seriálu by sme mohli porovnať k umelecko-sociálno-kultúrno-humornému významu South Parku, Simpsonovcov, Futuramy či Family Guy. Po dvoch sériách by som si ale dovolil tvrdiť, že Rick & Morty je oveľa prepracovanejším, tajomnejším a originálnejším animovaným skvostom. Zároveň sa tieto seriály ale nedajú porovnávať. Nečakajte ani, že ich dobrodružstvá uvidíte v telke, narozdiel od vyššie spomínaných.
Rick je zvrátený, chorý, geniálny vedec, ktorý trpí depresiami a pozná tajomstvá vesmíru, o ktorých sa nám ani nesnívalo. Po dvoch sériách o ňom vieme zďaleka pramálo informácií, na druhej strane sme boli svedkami pár indícií ohľadom jeho minulosti. Príbeh toho určite ponúkne viac a 3. séria môže byť kľúčová pre veľkolepé dejové zvraty. Vnímavejší diváci si všimnú emotívne momenty a dôležité dejové linky aj mimo depresívneho konca epizódy s Unity či samotného finále druhej série. Aj to bol, mimochodom, akýmsi pohľadom do duše Ricka, ktorý zrejme skrýva niečo veľmi zlého, depresívneho a smutného. Po 21 epizódach sa tvorcom stále darí uchovávať mnoho tajomstiev, tvarovať a profilovať jeho charakter do stále zaujímavejších rovín bez toho, aby odhalili príliš mnoho z jeho minulosti. Ak ale seriál nesledujete a hľadáte dôvody, prečo začať, nemusíte sa báť, že tu práve píšem o chorom psychologickom animáku.
V prvom rade tu máme česť s celkom možno kreatívne najoriginálnejším animovaným počinom posledných rokov, ak nie vôbec. Neviem, zase tak veľa toho napozeraného nemôžem (hovoriť za mňa ale môžu hodnotenia na ČSFD, IMDB či Rottenoch a vlastne všetkých možných weboch). Už od pilotu bolo jasné, že to bude nezvyčajná show plná chorých vtipov, kritiky spoločnosti a občasného parodovania istých aspektov novodobej kultúry. To ale zďaleka nie je všetko. V každej epizóde nájdeme množstvo premyslených gagov, ale i vtipov spôsobených charaktermi postáv ako takých. Po pár epizódach už viete, čo máte od Ricka čakať a dokáže vás rozosmiať aj tých 5 sekúnd ticha, počas ktorých vám dôjde, na čo Rick myslí a že to vôbec nie je nič nudného. Chlípny alkoholik so sebadeštrukčnými sklonmi je bez akýchľkovek námietok najväčší génius na Zemi a jeden z najväčších géniov vo vesmíre (aspoň v tom, ktorý sme už spoločne s ním a Mortym objavili). To ale nie je to najzábavenejšie, čo prináša ako postava.
Jeho sebeckosť a depresia z toho, že žije medzi idiotmi ponúkajú celú plejádu vtipných comebackov, nevhodných poznámok či úplne logických, aj keď nepríjemných urážok. Vám je to jedno, funguje to na 100% a vytvára to šialene pohodovú a vtipnú atmosféru. Vtipy a humorné scény sú inteligentne budované a častokrát vyplývajú z originálneho scenára. Zatiaľ čo všetky obľúbené, animované seriály súčasnosti, ktoré môžeme sledovať v telke, časokrát vykrádajú samé seba a so skutočne originálnymi myšlienkami (zároveň takými, aké nie sú typické pre ich svety a kultúru) prichádzajú už len zriedka, Rick & Morty je na tom úplne inak. Ponúka svieži hurikán (toto vánok nie je ani zďaleka) s množstvom sci-fi obsahu, ktorý vás zakaždým pripúta k stoličkám. Epizódy majú niečo cez 20 minút a tak je možné, že celú sériu zhliadnete behom dňa. Geniálne vesmírne prostredie, skvele napísané a nadabované postavy, slušná animácia a kreatívne dejové linky. Sci-fi seriál, ktorý naplno využíva svoj potenciál, no pritom zarazí s každou epizódou. Je ťažké tipnúť si, čo sa odohráva v mysliach chlapíkov, ktorí za touto show stoja, no len ťažko sa verí tomu, že sú len dvaja. Ďakovať môžeme Danovi Harmonovi a Justinovi Roilandovi.
Hromada zaujímavých a kreatívnych vizuálnych gagov, šialené nápady s dialógmi, postavami a vesmírom ako takým a v neposlednom rade neopozerané a bohaté prostredia cudzích planét. Len ťažko nájdeme nejaké negatíva, ak tu vôbec sú. Záleží na individuálnom pohľade, suma sumárum sa tu ale zo všetkého, čo je poruke, ťažia diamantové scény.
Oplzlosti, čierny humor založený na rasových narážkach, alkohole, drogách či utrpení druhých (they’re just robots Morty, it’s okay to shoot them) je presne to, čo sme mnohí potrebovali a čo dokáže sparodovať mnoho kultúrnych a spoločenských názorov či tém, ktoré si o to jednoducho dlhú dobu pýtali. Alebo sa dočkáme len chorých a agresívnych scén, ktoré ale pôsobia úplne nevinne. Nič originálnejšie na internete momentálne nenájdete, za to vám ručíme. Dlho neotáľajte a skúste si tie dve série rozložiť na viac dní. Ja by som ich spätne asi pozrel behom dňa. Tu sa už dostávame k ďalšiemu bodu, ktorý zvyšuje kredit animáku.
Je znovu-pozerateľný ako máločo iné. Zakaždým si v epizóde nájdete niečo nové a zakaždým vás pobaví. Rick & Morty šlapú ako blázniví a rozhodne to nevyzerá tak, že by v tom mali v 3. sérii prestať. Netešiť sa na Rickov sarkazmus a jeho „bitch“ (a to sme si mysleli, že „the“ bitch Aarona Paula už nič neodorovná/neprekoná) je absurdné. Táto show ma gule ako žiadna iná. Trailer ani akékoľvek videá vám sem dávať nejdeme a odporúčam vám, aby ste ich ani nevyhľadávali. Častokrát sa totiž strácajú v kontexte. Stačí si zapnúť pilot a druhú časť, po nich nad tým buďto kývnete hlavou alebo si uvedomíte, že máte dočinenia s game-changerom, aký tu už dlho nebol, ak vôbec. V komentároch nám dajte vedieť, ako by ste zatiaľ zhodnotili prvé dve série. Za mňa je to 10/10. Nič mi nechýba, ba čo viac, druhá séria ide ešte ďalej a nerecykluje tú prvú, čoho som sa veľmi obával, nakoniec to však dopadlo na výbornú.