Opäť posúvajú latku vyššie. Doslova o pár poschodí.
O tom, že Číňania dokážu v dnešnej dobe snáď už všetko, hádam diskutovať ani nemusíme. Medzi najnovšie trendy patrí nepochybne aj používanie 3D tlačiarní v kombinácii s presvedčením, že z každej technologickej novinky je možné vyťažiť aspoň o trochu viac, než je maximum v iných častiach sveta. Zvláštne, ale vyzerá to tak, že majú stále akési nutkanie robiť všetko väčšie, rýchlejšie a samozrejme aj lacnejšie. Poďme ale pekne po poriadku. Dozvieš sa, ako vyzerá proces "stavby" päťposchodovej budovy a aj to, aké náklady vyžaduje.
Okrem päťposchodovej budovy sa vďaka 3D tlačiarni zrodilo aj toto výstavné sídlo.
Za celým nápadom stojí spoločnosť WinSun, sídliaca v Šanghaji. Aj keď môže na prvý pohľad vyzerať konštruovanie obytnej budovy za pomoci tlačiarne ako nereálne, nie je to tak. Oproti tým "bežným" 3D zariadeniam sa po technickej stránke skoro vôbec nelíšia. Jediným rozdielom je použitie pevnejších materiálov na zaťažovaných miestach. Tryska vytláča namiesto taveného plastu hmotu, ktorá pripomína obyčajnú maltu. Špeciálny materiál je veľmi odolný a rýchlo schne. Postupne nanášané vrstvy hmoty vytvárajú veľké stavebné bloky znázornené na obrázkoch.
Ak ste si mysleli, že taký proces musí trvať minimálne večnosť, mýlite sa. Spoločnosť tlačí diely na sérii štyroch tlačiarní a za 24 hodín dokážu vyprodukovať dostatok materiálu na viac ako jedno poschodie. Ďalších 5 dní potom trvá samotná stavba. Vytlačené diely sú doplnené podpornou oceľovou konštrukciou a izoláciou. Všetky náklady boli v tomto prípade znížené o približne 50% - 80% aj napriek faktu, že bola zostrojená o 50% - 70% rýchlejšie. Znížilo sa aj percento odpadu o viac ako 30%.
Ak náhodou tlačiareň vyrobí kusy s nerovným povrchom, použije sa špeciálny povrchový náter, ktorý sa postará o každú nerovnosť.