V Ekonóme sa snažia o to, aby tanec nebol len nacvičeným pohybom, ale skutočným prejavom porozumenia a prežívania.
V čase, keď sa moderné umenie často definuje minimalizmom a digitálnymi technológiami, folklórny súbor Ekonóm z Bratislavy dokazuje, že autenticita, tradícia a puto kamarátstva majú tiež stále svoje miesto vo svete. Už viac ako polstoročie pretvára slovenský folklór na živé javiskové predstavenia, ktoré zožínajú potlesk doma aj vo svete.
Keď sa folklór narodí medzi číslami účtov
História folklórneho súboru Ekonóm sa začala písať v máji 1969 na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave (dnes Ekonomická univerzita). Skupina študentov sa vtedy rozhodla, že okrem čísel a tabuliek chcú do mesta priniesť aj niečo zo svojich regiónov – hudbu, spev, kroje a hlavne dušu slovenského folklóru.
Aj po 55 rokoch tento súbor stále spája študentov bratislavských vysokých a stredných škôl, ktorí zdieľajú lásku k tradícii. A nie je to len o hudbe a tanci – je to životný štýl.
Ako spomínajú samotní členovia, nie vždy to bolo jednoduché: „V kombinácii s pandémiou v roku 2020 sme stratili viac než polovicu členov, v tanečnej zložke zostali len štyria chlapci a osem dievčat. Bola to veľká výzva, ale zároveň aj príležitosť postaviť Ekonóm od základov späť na nohy, čo sa nám odvtedy podľa našej mienky skutočne podarilo.“

Možnosť nadväzovať na niečo, čo tu bolo pred nami a zanechať po sebe odkaz, je silnou motiváciou pre mnohých folkloristov.
Tance, tóny a tradície zo siedmich krajín… a ešte ďalej
Ekonóm má v repertoári choreografie z rôznych kútov Slovenska – od Podpoľania, Tekova, Trenčína či Abova, cez Telgárt a Kokavu nad Rimavicou, až po Sedmohradsko. Ich vystúpenia sú vždy plné farebnosti, rytmu a príbehov, ktoré sálajú z každého kroku.
Súbor však nezostáva len doma.
„Napríklad za posledných pár rokov náš súbor vycestoval do Číny, Austrálie, Španielska, Portugalska, Holandska, Kosova či Čiernej Hory. Najbližšie v lete tohto roku sa chystáme do portugalského Porta a Osaky v Japonsku,“ vysvetľujú členovia súboru Ekonóm.

Hudobníci, speváci, tanečníci. Každý zvlášť, ale stále spolu
Ekonóm tvorí asi 50 členov a delí sa na tri samostatné zložky: tanečnú, hudobnú a spevácku. Každá má svoj vlastný harmonogram nácvikov.
„Tanečná zložka trénuje v priestoroch internátu Ekonomickej univerzity trikrát týždenne, hudobná a spevácka zložka zase v priestoroch samotnej univerzity, každá z nich dvakrát týždenne,“ ozrejmujú proces tréningov.
Samotné nácviky však na dosiahnutie finálnej podoby ich programov nestačia. „Preto sa celý súbor pokope stretáva na takzvaných zhrávkach, na našej tanečnej sále alebo v rámci celosúborových pobytových sústredení, kde cibríme tempá, tóniny, súhru jednotlivých zložiek, aby sme na javisku tvorili jednoliaty celok.“
Ekonóm nie je len súbor. Je to komunita
Folklóru sa nevenujeme iba na nácvikoch, žijeme ním aj mimo nich, a partia je základ nášho súboru.
Táto veta by pokojne mohla byť ich mottom. Členovia súboru spolu trávia čas aj mimo pódia – na festivaloch, tanečných domoch, workshopoch či táboroch.
Nie sú to len spoluhráči – sú to priatelia. Táto energia sa prenáša aj na javisko.
Folklórny súbor zbiera ceny aj rešpekt
Za viac než päť desaťročí si súbor odniesol viacero ocenení:
Cena za originálny námet a scénické spracovanie (Akademický Zvolen, 2011)
Cena za štýlovú tanečnú interpretáciu (Akademická Nitra, 2010)
a mnoho iných...
Každý úspech však stojí na poctivej príprave a vášni pre folklór – nie na trendoch.

Folklór je príťažlivý dnes rovnako ako kedysi, pretože v sebe spája silu tradície, emócie a komunitu.
SVETLO: Program, ktorý sa nedá prehliadnuť
Pri príležitosti 55. výročia si súbor na jeseň 2024 pripravil výnimočný program s názvom SVETLO. Rok príprav vyústil do predstavenia, ktoré narába so svetlom v jeho symbolickom aj doslovnom význame.
„Program predstavil svetlo v rôznych významoch, ktoré v živote nadobúda. V mozaike tanečného, speváckeho a hudobného materiálu tradičnej ľudovej kultúry nielen Slovenska sa harmonicky prelínal rukopis viacerých súčasných autorov. Program sme reprízovali v apríli roku 2025.“
SVETLO nebolo len oslavou jubilea – bolo výpoveďou. Predstavenie sa reprízovalo aj v apríli 2025 a získalo pozitívne ohlasy nielen od publika, ale aj od znalcov folklórnej scény.
Tradícia, ktorá nezapadla prachom
Pod vedením riaditeľa Imricha Petkáča a umeleckého vedúceho Victora Peetersa je Ekonóm stále v pohybe. Aj po 55 rokoch je jasné, že tento súbor nie je len uchovávateľom tradície, ale jej aktívnym interpretom.
„Dôležitou súčasťou folklórnych súborov a celej komunity na Slovensku sú vzťahy, ktoré medzi folkloristami vznikajú. Práve silná partia a priateľstvá sú často tou najväčšou motiváciou. Nejde len o výkon na tréningu či vystúpení, ide o čas strávený s priateľmi, ktorých spája niečo viac než len spoločný záujem,“ hovoria.

Táto komunita funguje nielen vo vnútri jednotlivých súborov, ale aj na celoslovenskej úrovni, kde sa na festivaloch a podujatiach stretávajú stovky kamarátov, ktorých spojil folklór a láska k nemu. A hoci to na prvý pohľad nie je viditeľné, práve táto ľudská stránka folklóru - radosť zo spolupatričnosti, socializácie a budovania priateľstiev je dnes, v dobe presunu do online priestoru, čoraz vzácnejšia.
„Možno aj preto folklór stále priťahuje mladých ľudí. Lebo ponúka niečo skutočné, hlboké a trvácne,“ dodávajú.

Ich folklór nie je len o krojoch, piesňach a tancoch. Je o živej energii, ktorou sa tradícia premieňa na zážitok – taký, čo spája generácie, kultúry aj krajiny.