Výskumníci zistili súvislosť medzi stresom v tehotenstve a predčasnou pubertou u prvorodených dcér.
„Ak si najstarší súrodenec a navyše dievča, mala by si byť finančne odškodnená,“ napísal jeden používateľ na sociálnej sieti X (predtým Twitter). Narážal tým na syndróm najstaršej sestry, ktorý sa v poslednom čase často spomína v populárnej psychológii.
Či má tento syndróm skutočne reálny základ, sa snažil zistiť výskum na Kalifornskej univerzite v Los Angeles. A potvrdil, že na tom skutočne môže niečo byť.
Konkrétne vedci a výskumníci zistili súvislosť medzi stresom v tehotenstve a predčasnou pubertou u prvorodených dcér. U synov sa takáto súvislosť nezistila.
Predčasná puberta v tomto prípade znamenala fyzické príznaky, ako sú zmeny na koži (napríklad akné) alebo ochlpenie. Prejavovali sa však aj zmeny v mozgu, presnejšie sociálne a kognitívne zmeny. Podľa výskumu teda fyzické zmeny korelujú s emocionálnym dozrievaním.
Existuje logické vysvetlenie. „Keď matka prežíva počas tehotenstva ťažkosti a je v strese, je z hľadiska adaptácie v jej najlepšom záujme, aby jej dcéra čo najrýchlejšie sociálne dozrela,“ vysvetlila jedna z autoriek výskumu Jennifer Hahnová-Holbrooková pre BuzzFeed. „Matka tak získa pomocníka v hniezde skôr, môže jej v ťažkých podmienkach pomôcť udržať potomka nažive,“ dodala výskumníčka.