Výživová expertka Jana Kondrcová radí, ako si vybrať mleté mäso. Pozrela sa na zloženie siedmich produktov, ktorý vyhral?
Už ti niekedy napadlo, čo je v skutočnosti v tých šťavnatých mäsových guľkách, ktoré si dávaš na obed? Prirodzene, malo by tam byť prevažne mäso, však? Žiaľ, nie vždy je to tak. Zvlášť v prípade baleného mletého mäsa, ktoré v poslednom období sprevádza toľko kontroverzií, že aj párky sa môžu červenať.
Pred dvoma mesiacmi si na niekoľko takýchto výrobkov z troch reťazcov posvietila potravinová inšpekcia, ktorá odhalila dosť veľký malér. Produkt s názvom Řezníkova čerstvá porce z českého Lidla sľuboval 50 % hovädzieho mäsa, no podľa laboratórnych výsledkov ho mal len 13,33 %.
Podobné zistenie priniesol aj rozbor mletého mäsa od výrobcu Kostelecké uzeniny z Billy. Na obale bol uvedený 44 % podiel hovädzieho mäsa, no v laboratóriu ho „našli“ iba 23,34 %.
Balené mleté mäso v skutočnosti patrí medzi najčastejšie falšované potraviny. V „čistej bravčovine“ sa niekedy „skrýva“ aj hydina, a to nie v úplne najlepšej kvalite. Okrem toho výrobcovia často do výrobku pridávajú nadbytočné množstvo tuku či pridaných chemických látok, ktoré môžu ohroziť tvoje zdravie. Ak chceš mať teda pod kontrolou kvalitu mäsa, najlepšie je pomlieť si ho doma.
Dobre, ale čo ak nemáš mlynček alebo proste čas a chuť niečím takým sa zapodievať? V tom prípade si musíš zvoliť tú najlepšiu možnú alternatívu na trhu. Vybrali sme sedem balených mias zo štyroch obchodných reťazcov a spoločne s nutričnou špecialistkou Janou Kondrcovou sme preskúmali ich zloženie a výživové hodnoty. Dobrou správou je, že sme našli až dvoch víťazov.
V Refresheri ti pravidelne prinášame zaujímavosti zo sveta gastronómie, navštevujeme nové reštaurácie a radíme ti, aké potraviny sa (ne)oplatí kupovať. Aby ti nič neušlo, nezabudni sledovať tému gastropriemysel. Staň sa členom Refresher+ klubu a získaš prístup k všetkým článkom.
Na čo si dať pred kúpou mäsa pozor
Rovnako ako pri iných potravinách, aj pri kúpe mletého mäsa je dôležité čítať etikety. V tomto prípade to znamená pozorne si prečítať zloženie mäsa, teda či je to mix hovädzieho a bravčového (všímaj si aj ich percentuálny podiel) alebo ide len o jeden druh.
„Samozrejme, ak si kupujeme mleté mäso, ideálne by bolo mať v zložení len daný typ mäsa, ktorý je uvedený na obale,“ hovorí Jana Kondrcová.
Pri falšovaní mäsa sa drahšia a menej dostupná zložka mäsa nahrádza lacnejšou. „Aby výrobcovia ušetrili, časť plnohodnotnej potraviny nahrádzajú surovinou menšej hodnoty – napríklad mechanicky separovaným mäsom (najmä hydinovým). To zmení nielen senzorické, ale aj fyzikálno-chemické vlastnosti,“ dodáva špecialistka.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo čítať na etiketách mletého mäsa.
- Aké sú optimálne výživové hodnoty mletého mäsa.
- Ako nutričná špecialistka zhodnotila sedem druhov mletého mäsa, ktoré kúpiš v bežných obchodoch s potravinami.
- Ktoré dva produkty označila za najlepšie.
- Či je vlastne zdravé jesť mleté mäso.