Spravodajsk├Ż port├íl pre modern├║ gener├íciu, ktor├í sa zauj├şma o aktu├ílne dianie.
Zauj├şma ┼ąa aktu├ílne dianie? Spr├ívy z domova aj zo sveta n├íjde┼í na spravodajskom webe. ─î├ştaj report├í┼że, rozhovory aj koment├íre z r├┤znych oblast├ş. Sleduj Refresher News, ak chce┼í by┼ą v obraze.
Kliknut├şm na tla─Źidlo ┼ąa presmerujeme na news.refresher.sk
Tento ─Źl├ínok je sponzorovan├Ż obsah spolo─Źnosti D├┤vera.
29. septembra 2023, 12:00
─îas ─Ź├ştania 3:19
Sponzorovan├Ż obsah

Slovensko je na ┼ítvrtom mieste vo svetovom rebr├ş─Źku ├║mrtnosti na melan├│m. Kedy ├şs┼ą so znamienkom k lek├írovi?

Slovensko je na ┼ítvrtom mieste vo svetovom rebr├ş─Źku ├║mrtnosti na melan├│m. Kedy ├şs┼ą so znamienkom k lek├írovi?
Zdroj: Unsplash/Bermix Studio
ZDRAVIE POISTENIE STAROSTLIVOS┼Ą O POKO┼ŻKU ZDRAVIE
Ulo┼żi┼ą Ulo┼żen├ę

V─Ćaka pravidlu ABCDEF si vie┼í svoje znamienka skontrolova┼ą aj doma.

Ko┼ża je n├í┼í najv├Ą─Ź┼í├ş org├ín, no ruku na srdce ÔÇô ako dobre sa o ┼łu star├í┼í? Na mysli m├íme nielen pravideln├║ aplik├íciu pr├şpravkov s ochrann├Żm faktorom, ale aj samovy┼íetrenia znamienok ─Źi pravideln├ę prevent├şvne prehliadky u ko┼żn├Żch lek├írov. Napriek tomu, ┼że Slovensko je na prv├Żch prie─Źkach vo v├Żskyte rakoviny ko┼że, v├Ą─Ź┼íina ─żud├ş prevenciu st├íle podce┼łuje.

Ako v┼íak zd├┤raz┼łuje MUDr. Romana ┼átecov├í, ko┼żn├Ż melan├│m patr├ş st├íle medzi najzhubnej┼íie n├ídorov├ę ochorenia a pokro─Źil├ę ┼ít├ídia tejto formy rakoviny maj├║ dlhodobo zl├║ progn├│zu.

St├íle ─Źastej┼íie s├║ aj in├ę druhy ko┼żn├Żch ochoren├ş. ÔÇ×Za posledn├ę roky celosvetovo v├Żznamne rast├║ po─Źty pacientov s ko┼żn├Żmi ochoreniami, zvl├í┼í┼ą s t├Żmi, ktor├ę maj├║ chronick├Ż priebeh (dlhotrvaj├║ci), ako psori├íza, ekz├ęmy ─Źi akn├ę,ÔÇť uv├ídza┬áMUDr. Romana ┼átecov├í.

Vysvet─żuje, ┼że faktorov, ktor├ę sa na tomto n├íraste podie─żaj├║, je mnoho. Od zne─Źisten├ęho ┼żivotn├ęho prostredia cez konzumn├Ż ┼żivotn├Ż ┼ít├Żl a┼ż po nezdrav├ę stravovacie n├ívyky.

O zdravie poko┼żky sa treba stara┼ą. Aj preto prich├ídza zdravotn├í pois┼ąov┼ła D├┤vera s ─Ćal┼í├şm zauj├şmav├Żm benefitom pre svojich poistencov. Ako prv├í zdravotn├í pois┼ąov┼ła na Slovensku prin├í┼ía ko┼żn├ę vy┼íetrenie online a ├║plne zadarmo. V pr├şpade, ┼że spozoruje┼í ekz├ęm, vyr├í┼żku ─Źi ak├Żko─żvek in├Ż ko┼żn├Ż probl├ęm, jednoducho ho odfot├ş┼í a bezpe─Źne po┼íle┼í lek├írovi. Ten ti do troch dn├ş stanov├ş diagn├│zu a navrhne lie─Źbu, pr├şpadne odporu─Ź├ş osobn├║ n├ív┼ítevu ambulancie.

zisti viac

Najd├┤le┼żitej┼íia je prevencia

Hoci je tvorba znamienok podmienen├í genetickou predispoz├şciou, niektor├ę faktory ovplyv┼łuj├║ce ich tvorbu dok├í┼żeme ovplyvni┼ą. ÔÇ×Znamienka prib├║daj├║ s ─Źastej┼í├şm pobytom na slnku. Pozor si treba d├íva┼ą na nieko─żkohodinov├ę opakovan├ę vystavovanie poko┼żky┬ápriamemu slne─Źn├ęmu ┼żiareniu a na pr├şpadn├ę sp├ílenie poko┼żky, ktor├ę je ve─żmi ┼íkodliv├ę,ÔÇť varuje lek├írka.

Sp├ílenie poko┼żky toti┼ż podmie┼łuje vytv├íranie nov├Żch, ─Źasto u┼ż zmenen├Żch znamienok. To m├┤┼że vies┼ą k negat├şvnym zmen├ím v p├┤vodn├Żch znamienkach a je zvl├í┼í┼ą rizikov├ę, pokia─ż ide o┬ávznik najzhubnej┼íej ko┼żnej rakoviny, teda ko┼żn├ęho melan├│mu.

Okrem ─żud├ş s genetickou predispoz├şciou na┬átvorbu melan├│mu s├║ pacientmi s rakovinou ko┼że pr├íve ─żudia, ktor├ş sa na slnku opakovane sp├ílili. ÔÇ×N├íchylnej┼í├ş k vzniku ko┼żn├ęho melan├│mu s├║ predov┼íetk├Żm ─żudia so svetlou poko┼żkou a tie┼ż ─żudia, ktor├ş opakovane nav┼ítevuj├║ komer─Źn├ę sol├íri├í,ÔÇť dod├íva odborn├ş─Źka.

Maxim├ílny po─Źet znamienok┬ám├íme okolo 20. a┼ż 30. roku ┼żivota. M├┤┼żu prib├║da┼ą a┼ż do 60. roku ┼żivota, potom ich po─Źet kles├í a niektor├ę znamienka m├┤┼żu zanikn├║┼ą, ─Źo s├║vis├ş s prirodzen├Żm v├Żvojom a starnut├şm organizmu.

Hoci je pravideln├ę pou┼ż├şvanie fotoochrann├Żch pr├şpravkov a kr├ęmov s vysok├Żm SPF faktorom nezastupite─żn├ę v kontexte prevencie ko┼żnej rakoviny, lek├írka zd├┤raz┼łuje, ┼że by sme sa nemali spolieha┼ą len na SPF.┬á

sp├ílen├í ko┼ża
Zdroj: Freepik/freepik

Po─Źas slne─Źn├Żch mesiacov je d├┤le┼żit├ę spr├íva┼ą sa pri pobyte na slnku zodpovedne, v obdob├ş najv├Ą─Ź┼íieho slne─Źn├ęho ┼żiarenia sa slne─Źnej expoz├şcii vyhn├║┼ą a po─Źas d┼ła nosi┼ą ochrann├ę oble─Źenie a pokr├Żvku hlavy. Okrem toho odborn├ş─Źka zd├┤raz┼łuje d├┤le┼żitos┼ą samovy┼íetren├ş aspo┼ł raz za tri mesiace. Ak po─Źas nich spozoruje┼í ak├║ko─żvek zmenu, nev├íhaj a kontaktuj odborn├şka.

Ktor├ę znamienka s├║ rizikov├ę?

Kontrola znamienok sa odpor├║─Źa najm├Ą po letn├Żch mesiacoch, po─Źas ktor├Żch je poko┼żka vystavovan├í slne─Źn├ęmu ┼żiareniu. ÔÇ×Prevencia, ktor├í sa mo┼żno e┼íte st├íle niektor├Żm ─żu─Ćom zd├í zbyto─Źn├í, je v┼żdy lep┼íia ako zanedban├ę z├íva┼żn├ę ko┼żn├ę ochorenie,ÔÇť kon┼ítatuje MUDr. Romana ┼átecov├í.

Ko┼ża je n├í┼í nevymenite─żn├Ż pl├í┼í┼ą. Je to zrkadlo n├í┼ího vn├║torn├ęho zdravia.

Ak spozoruje┼í ak├║ko─żvek zmenu znamienka, ─Źo najsk├┤r nav┼ít├şv lek├íra. ÔÇ×Pri spozorovan├ş zmeny farby, ve─żkosti, ohrani─Źenia, tvaru alebo symetrie, povrchu alebo hr├║bky znamienka netreba v├íha┼ą a treba sa da┼ą┬áv─Źas odborne vy┼íetri┼ą,ÔÇť rad├ş odborn├ş─Źka.

dermatológ, vyšetrenie znamienok
Zdroj: Freepik/wavebreakmedia_micro

To ist├ę plat├ş v pr├şpade, ┼że┬ána povrchu znamienka spozoruje┼í chrasty, spont├ínne krv├ícanie ─Źi vytvorenie ranky. Ak ┼ąa znamienko svrb├ş, bol├ş alebo je poranen├ę, ─Źo najsk├┤r zamier do ordin├ície.

Skvelou pom├┤ckou na samokontrolu znamienok je aj tzv.┬áABCDEF pravidlo. Pod─ża neho si vie┼í svoje znamienka skontrolova┼ą aj doma. Spozornie┼ą mus├ş┼í, ak zbad├í┼í:

  • Asymetry┬áÔÇô asymetriu,

  • Border┬áÔÇô nepravideln├ę ohrani─Źenie,

  • Color┬áÔÇô zmenu farby (ak sa znamienko farebne zmen├ş, stmavne, nach├ídzaj├║ sa v ┼łom r├┤zne druhy farieb),┬á

  • Diameter┬áÔÇô znamienka s priemerom nad 5 mm by mali by┼ą vy┼íetren├ę dermatol├│gom,┬á

  • Elevation alebo Evolution┬áÔÇô zmenu v raste znamienka nad ├║rov┼łou ko┼że, ale aj do ┼í├şrky,

  • Funny looking ÔÇô zvl├í┼ítny vzh─żad znamienka (fenom├ęn ┼íkared├ęho k├í─Źatka ÔÇô znamienko vyzer├í inak ako ostatn├ę znamienka┬ána tele).

Podobne ako v pr├şpade mnoh├Żch ─Ćal┼í├şch ochoren├ş, aj pri ko┼żn├Żch ochoreniach plat├ş, ┼że skor├Ż z├íchyt je predpokladom ├║spe┼ínej lie─Źby.┬áÔÇ×To, ak├í je progn├│za ochorenia aj predpoklad ├║pln├ęho vylie─Źenia, z├ívis├ş predov┼íetk├Żm od ┼ít├ídia, v ktorom sa dan├ę n├ídorov├ę ochorenie ko┼że zachyt├ş. St├íle plat├ş, ┼że ─Ź├şm v─Źasnej┼íie, t├Żm lep┼íia je progn├│za ├║pln├ęho vylie─Źenia,ÔÇť┬ávysvet─żuje┬áMUDr. Romana ┼átecov├í.

dermatol├│g, dermatologi─Źka, vy┼íetrenie, ko┼ża, poko┼żka
Zdroj: Peexels/Antoni Shkraba

Lek├írka dod├íva ┼że medic├şnsky v├Żskum a v├Żvoj nov├Żch liekov v spolupr├íci s farmaceutick├Żm priemyslom za posledn├ę obdobie aj v tejto oblasti v├Żrazne pokro─Źil a st├íle napreduje.┬áPo─Źet pacientov s melan├│mom v┼íak rastie.

Lek├írka za t├Żmto rastom vid├ş aj fakt, ┼że povedomie o ko┼żnom ochoren├ş a o prevencii ko┼żnej rakoviny za posledn├ę roky medzi ─żu─Ćmi narast├í. V─Ćaka tomu┬ápacienti vyh─żadaj├║ ko┼żn├ęho lek├íra v─Źasnej┼íie ne┼ż v minulosti, ─Źo zvy┼íuje ich ┼íance na ├║plne vylie─Źenie.┬á

MUDr. Romana ┼átecov├í vysvet─żuje, ┼że ko┼żn├Ż melan├│m patr├ş medzi najzhubnej┼íie n├ídorov├ę ochorenia a pokro─Źil├ę ┼ít├ídia tejto formy rakoviny maj├║ dlhodobo zl├║ progn├│zu, ─Źo sa t├Żka pre┼ż├şvania pacientov.

ÔÇ×Je skvel├ę, ┼że v mnoh├Żch pr├şpadoch sa zachytia skor├ę, dobre lie─Źite─żn├ę ┼ít├ídia tohto ochorenia oproti minulosti, ke─Ć dominovali zachyten├ş pacienti v ┼ąa┼ż┼í├şch ┼ít├ídi├ích melan├│movej rakoviny, z h─żadiska progn├│zy nie ve─żmi optimistick├ę,ÔÇť dod├íva a povzbudzuje k d├┤kladnej┼íej prevencii odborn├ş─Źka.┬á

Domov
Zdie─ża┼ą
Diskusia