Americký podnikateľ Bryan Johnson, ktorý je známy miliónovými investíciami do omladzovacích procedúr, verí, že krvná plazma jeho 17-ročného syna mu zabezpečí mladý vzhľad. Do experimentu zapojil aj svojho otca.
Multimilionár Bryan Johnson, ktorý podniká v oblasti technológií a vedy, si dal pichnúť krvnú plazmu svojho 17-ročného syna. Štyridsaťpäťročný podnikateľ, ktorý je známy svojou túžbou po mladosti, sa tým snaží zabrániť starnutiu, píše portál The Times.
Do tohto zvláštneho experimentu zapojil okrem syna Talmagea aj svojho 70-ročného otca Richarda. Tri generácie mužov odcestovali na kliniku v Dallase, kde Talmageovi vzali liter krvi, čo je až pätina celkového objemu krvi človeka, a tú premenili na plazmu. Johnson ju dostal formou infúzie a následne daroval svoj liter krvi otcovi.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Experti upozorňujú na riziká
Táto trojgeneračná výmena krvi nebola len bláznivým nápadom znudeného miliardára. Vedci v minulosti uskutočnili podobné výskumy na myšiach, ktoré naznačili, že by transfúzia krvi z mladších jedincov mohla priniesť sľubné výsledky. Odborníci však tvrdia, že tieto výsledky sú nepresvedčivé, a túto metódu neodporučila ani vládna Správa potravín a liečiv USA (FDA).
Plazma je tekutá časť krvi. Obsahuje proteíny, ktoré pomáhajú pri zrážaní krvi, a využíva sa pri krvácaní (napríklad po úrazoch) alebo poruchách zrážanlivosti krvi.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Zástancovia tejto krvnej transfúzie tvrdia, že môže pomôcť nielen odvrátiť starnutie a stratu pamäti, ale aj zmierniť či vyliečiť vážne choroby, akými sú napríklad demencia, Parkinsonova choroba, skleróza multiplex, Alzheimerova choroba, srdcové choroby alebo posttraumatická stresová porucha.
„Infúzia plazmy od mladých darcov neprináša žiadny klinický prínos a nedokáže byť prevenciou, liečiť ani zmierniť žiadne z týchto stavov. Okrem toho so sebou nesie riziká. Liečba neprešla prísnym testovaním, a tak by nemala byť považovaná za bezpečnú ani účinnú,“ FDA na svojej oficiálnej stránke. Zvýšiť môže najmä riziko infekčných, alergických, respiračných a kardiovaskulárnych ochorení.
Na omladzovanie ročne minie 2 milióny dolárov
Bryan Johnson je zakladateľom a generálnym riaditeľom spoločnosti Kernel, ktorá sa zaoberá monitorovaním mozgovej aktivity, a spoločnosti OS Fund, ktorá investuje do začínajúcich vedeckých a technologických spoločností.
Podnikateľ zo Silicon Valley je už dlhodobo známy miliónovými investíciami do hľadania „elixíru mladosti“. Moderný Dorian Gray minie podľa portálu Daily Hive ročne dva milióny dolárov na omladzujúce terapie, ktoré má na starosti tím 30 lekárov.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Johnson pritom odmieta akékoľvek chirurgické zásahy a spolieha sa prevažne na prísnu diétu a cvičenie. Predtým ako naverboval rodinu na krvný experiment, podstupoval transfúzie od anonymného darcu. Známy štyridsiatnik tvrdí, že sa mu tým podarilo znížiť biologický vek o osem rokov a momentálne má kondíciu 18-ročného muža.
Trendom je aj zmrazovanie
Bryan Johnson nie je jediný miliardár, ktorý podstupuje bizarné experimenty s cieľom zabezpečiť si večnú mladosť. Investor Peter Thiel nedávno oznámil, že sa po smrti dá kryogenicky zmraziť, a verí, že v budúcnosti by mohol byť znovu oživený.
Futuristické kliniky, ktoré sľubujú druhý život, sú v súčasnosti už takmer na každom kontinente. Zmraziť sa dal napríklad softvérový vývojár a priekopník bitcoinu Hal Finney, ktorý zomrel v roku 2014 na ALS, a člen bejzbalovej siene slávy Ted Williams, ktorý zomrel v roku 2002 na komplikácie spojené so srdcovou chorobou. V nedávnom článku sme opísali, ako tento proces prebieha a či by skutočne mohol mať potenciál.