Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
19. marca 2023 o 15:27
Čas čítania 1:11
Tímea Krauszová

Výskum z Harvardu zistil, aký druh práce robí ľudí nešťastnými. Odpoveď ťa možno prekvapí

TECH DUŠEVNÉ ZDRAVIE PRÁCA VEDA A VÝSKUM
Uložiť Uložené

Po 85 rokoch štúdia vedecký kolektív určil, že zamestnania, v ktorých sa cítime najmenej šťastne, sú zároveň tie zamestnania, v ktorých sme najviac osamelí.

Konkrétny typ práce sa nedá jednoznačne spojiť s nespokojnosťou či vyhorením. Ale konkrétne okolnosti či podmienky, v ktorých pracujeme, sú s naším šťastím priamo prepojené, povedal pre CNBC profesor psychiatrie Robert Waldinger z harvardskej univerzity. Waldinger šéfoval aj harvardskému výskumu o vývoji dospelých ľudí: ide o jednu z najdlhšie trvajúcich štúdií o ľudskom šťastí. 

Vzťahy s kolegami zlepšujú tvoj výkon a zdravie

Ľudia, ktorí sa cítia najmizernejšie, majú zvyčajne takú prácu, ktorá vyžaduje minimum interakcií s inými ľuďmi a nevytvára podmienky na budovanie zmysluplných vzťahov s kolegami.

Vedci sa na tomto zhodli vďaka desaťročia trvajúcemu výskumu. Od roku 1938 sa venovali zberu dát o viac ako 700 účastníkoch štúdie. Sledovali ich zdravotné záznamy a každé dva roky s nimi absolvovali rozhovory o živote. Dospeli k záveru, že tajomstvom k šťastnejšiemu, zdravšiemu a dlhšiemu životu nie sú peniaze, kariérny úspech, dokonca ani cvičenie či správna životospráva. Ľudí udržiavajú šťastnými pozitívne vzťahy.

Odporúčané
Toto je 8 rád, ako sa vyrovnať s dobou plnou kríz. Psychologička vysvetľuje, čo máme robiť a čomu sa vyhnúť Toto je 8 rád, ako sa vyrovnať s dobou plnou kríz. Psychologička vysvetľuje, čo máme robiť a čomu sa vyhnúť 11. decembra 2024 o 16:34

Vrátane vzťahov na pracovisku. Potrebu po spoločnosti musíme mať podľa profesora Waldingera naplnenú v každom aspekte života. „Ak máte s ľuďmi spojenie, cítite sa v práci spokojnejšie, a preto pracujete lepšie.“ Zamestnania, v ktorých máme málo kontaktu s inými ľuďmi, pribúda najmä v oblasti technológií. No patria sem aj rôzne nočné šichty, napríklad kamionisti či ochrankári.

Osamelosť však môžu pociťovať aj ľudia, ktorí pracujú s inými ľuďmi: napríklad zamestnanci liniek zákazníckej podpory zažívajú veľké množstvo stresu a frustrácie a majú najmä negatívne zážitky s klientmi.

Ak sa ťa podobné zamestnanie týka, nezúfaj. Socializácia môže viesť k produktívnejším zamestnancom, ktorí sa cítia šťastnejšie, majú menej stresu a vďaka tomu aj lepšie zdravie. Je vhodné, aby zamestnávatelia vytvárali pre ľudí príležitosť napríklad pracovať v tímoch a budovať pozitívne kolegiálne vzťahy. Waldinger dokonca vraví, že dobré vzťahy na pracovisku sú benefitom, ktorý by sme mali pri hľadaní zamestnania vziať do úvahy.

Domov
Zdieľať
Diskusia