Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
S fejkami sa nestretávame len na dovolenke v exotických destináciách, ale aj počas nakupovania fast fashion značiek. Mnoho z nich prekračuje hranice a okrem toho, že sa inšpiruje produktom luxusných módnych domov, si dovolí ukradnúť aj celý ich dizajn.
Nákupy fast fashion značiek ľudí posledné roky pohltili až natoľko, že na produkty často nazerajú cez ružové okuliare. Zláka ťa cena, dizajn, perfektný styling vo výklade, a preto si často neuvedomuješ, že mnoho z nich je len vernou kópiou luxusných módnych domov.
Ako však uvádza portál Business Insider, bojovať proti napodobeninám je hádam nemožné. „Móda nemá rovnakú ochranu autorských práv ako iné kreatívne médiá, ako je umenie, literatúra a film, čo znamená, že módni návrhári sú náchylní na kopírovanie ich diel,“ píše Insider. Aby si dizajnéri módnych značiek mohli na svoje produkty (celý ich dizajn) prilepiť ochrannú známku, nemohli mať úžitkový charakter.
Tento kvíz otestuje tvoje znalosti svetových značiek a ukáže, ako dobre vieš rozpoznať kópiu od originálu. Samozrejme, uvádzame len príklady, ktoré sú jasne rozpoznateľné podľa obrázka. Pri niektorých sa však poriadne zapotíš.
Kvíz
KVÍZ: Dokážeš rozpoznať fejky? Otestuj, ako dobre poznáš svetové módne značky.
Zdroj:
H&M, Boohoo, Topman
110
Ktorú známu značku, ktorá sa preslávila špecifickým dizajnom teplákových súprav a udržateľnou filozofiou, kopírujú H&M, Bohoo a Topman?
DKNY
Adidas
PANGAIA
Nike
Vysvetlenie
Udržateľná značka PANGAIA sa preslávila teplákovými súpravami so špecifickou farebnou paletou. Poznávacím znamením značky je okrem ekologickej filozofie aj nápis, ktorý sa nachádza vždy na pravej strane jej produktov. Jeho znenie je väčšinou nasledovné: „Toto tričko je zafarbené ekologicky nezávadným farbivom, vytvorené pomocou systému recyklovanej vody. Látka je vyrobená zo 100 % organickej bavlny.“ (Nápis sa mení v závislosti od produktu). Dizajn aj umiestnenie nápisu však kopírujú aj známe fast fashion značky vrátane H&M, Boohoo či Topman. Nielen fanúšikovia značky PANGAIA, ale aj samotné vedenie si túto „podobnosť“ všimlo a na svojom instagramovom profile neváhalo označiť spomínané značky so sarkastickým odkazom: „Ďakujeme za poctu. Radi sa s vami podelíme o všetky naše znalosti, postupy a inovácie v oblasti materiálovej vedy, pretože to je hlavný dôvod, prečo sme v tomto biznise. Prosím, kontaktujte nás, tešíme sa na vaše správy.“
Zdroj:
Zara
210
Na fotke sa nachádza model tenisiek v ponožkovom štýle zo Zary. Ktorou dizajnérskou značkou sa španielsky fast fashion reťazec „inšpiroval“?
Yeezy
Maison Margiela
Givenchy
Balenciaga
Vysvetlenie
Zara v roku 2017 prvoplánovo odkopírovala tento model od módneho domu Balenciaga, za dizajnom stojí kreatívny riaditeľ Demna Gvasalia. Oba modely majú podobnú ponožkovú siluetu a čiernu farbu, no viditeľne rozdielne podrážky. Na boku modelu Balenciaga svieti aj rovnomenný nápis značky v bielej farbe. Kým Gvasaliov dizajn ťa vyjde necelých 520 eur, Zara ti naúčtuje len niečo vyše 70 eur. Ale hádam vieš, na ktorú stranu sa obrátiť.
Zdroj:
Acne Studios, Youtube/Aerin
310
Na ktorej fotke sa nachádza kožená shearling bunda od Acne Studios?
Vpravo
Vľavo
Ani na jednej, Acne Studios nemá v ponuke tento model.
Bunda Acne Studios je na oboch fotkách, rozdiel je len v modelke.
Vysvetlenie
Ak rada nakupuješ v Zare, fast fashion značke, tento konkrétny model bundy ti je určite povedomý. Pravidelne sa totiž vyskytuje v zimných aj jarných kolekciách, a to rovnako v dámskej, ako aj pánskej sekcii. Zrejme ťa teraz sklameme informáciou, že tento hit, ktorý sa v posledných rokoch stal jedným z najobľúbenejších produktov značky, je len takmer dokonalou kópiou koženej shearling bundy od Acne Studios (na fotke vľavo). Za dizajnom masívnej koženej bundy so zipsom, s výraznými manžetami a golierom, ktorá je z vnútornej strany zateplená jahňacou kožušinou, stojí práve luxusný švédsky módny dom. Kým originál od Acne Studios zo 100 % jahňacej kože a jahňacej kožušiny vyjde tvoju peňaženku pekne draho (zaplatíš si zaň až 2 400 eur), za vernú kópiu od Zary z umelej kože a umelej kožušiny zaplatíš približne od 80 až do 160 eur. Okrem toho, model od Acne Studios spoznáš vďaka strieborným prackám na rukávoch, ktoré kópia od Zary nemá.
Zdroj:
MANGO
410
Na fotke sa nachádza luxusný model topánok MANGO s kamienkovou mozaikou v hodnote 68 eur. Ktorému známemu módnemu domu patrí originálny dizajn?
Amina Muaddi
Louis Vuitton
Fendi
Gucci
Vysvetlenie
Tento model na teba už z diaľky kričí „fejk Gucci“. Ak tvoje oko fashionistu na prvý pohľad spoznalo rozdiel, dostávaš od nás plusový bod. Kým na modeli fast fashion za necelých 70 eur obdivuješ kamienkovú krúžkovanú mozaiku, originálny dizajn za približne 895 eur má na sebe monogram Gucci. Luxusné podpätky talianskeho módneho domu miluje Alexa Chung aj svetoví módni redaktori. Vďaka MANGU a jeho dostupným cenám sa dostali do šatníka nejedného influencera aj na portál GRAZIA, ktorá načrtla paralely v dizajnoch dvoch celkom odlišných značiek.
Zdroj:
H&M x Keith Haring, Footshop
510
Ktorý produkt s typickým srdiečkom patrí sekcii PLAY známej luxusnej značky Comme des Garçons (CDG)?
Nenachádza sa na fotke, srdiečko CDG má bledší odtieň červenej.
Vpravo
Vľavo
Nenachádza sa na fotke, srdiečko CDG má iný tvar očí.
Vysvetlenie
Podobnosť dizajnov srdiečka od dvoch celkom rozdielnych umelcov vyvolalo v módnom priemysle špekulácie o kopírovaní. Srdce vpravo od Filipa Pagowského patrí japonskej značke PLAY Comme des Garçons, pričom dizajn vľavo, vytvorený Keithom Haringom, sa často nachádza na mnohých produktoch fast fashion značiek vrátane H&M či Bershky. Srdce (Heart Face) od Keitha Haringa bolo vytvorené ešte v 80. rokoch, pričom symbolizuje lásku a optimizmus. Na rozdiel od CDG má iný výraz „tváre“ a v dizajne zahrnuté ústa, oči aj úsmev. Luxusná značka CDG, ktorá má hlavné sídlo v Paríži, mala so svojím srdiečkom premiéru až v roku 2002. V tomto špecifickom prípade tak nejde o kopírovanie, ale o podobnosť štýlu.
Zdroj:
FirstClass, Gucci
610
Na ktorej fotke sa nachádza strieborná bombera od značky Gucci?
Vľavo
Vpravo
Na oboch fotkách
Ani na jednej fotke, Gucci pásiky sú červeno-zelené.
Vysvetlenie
Luxusný módny dom Gucci je už viac ako pol storočia známy svojimi ikonickými pruhmi v nasledujúcich farebných kombináciách: modrá a červená, modrá a zelená a červená a zelená. V roku 2017 si taliansku módnu značku dovolil odkopírovať americký fast fashion reťazec Forever 21, keď do svojho portfólia zaradil takmer totožný dizajn striebornej bombery. Na fotke vľavo sa nachádza bunda Forever 21 v hodnote 33 eur, na fotke vpravo je originálny dizajn v hodnote 3 216 eur. Okrem podobnosti materiálov bije do očí aj podobnosť a umiestnenie pásikov na oboch bundách. Pozornému oku nemôže uniknúť, že kým originálne Gucci pásiky obsahujú výraznú červenú, bunda Forever 21 má vo svojich pásikoch skôr žiarivú oranžovú. Aj napriek tomu sa podobnosť nedá prehliadnuť. Keby toho nebolo málo, okrem bundy boli na trh uvedené aj ďalšie produkty vrátane nohavíc či svetra. Gucci sa v roku 2017 rozhodol Forever 21 žalovať. Podali protižalobu a na súde žiadali, aby ochranné známky Gucciho zrušil, dizajn pásikov je podľa nej príliš jednoduchý na to, aby spadal pod ochrannú známku. Fast fashion značka však na súde nepochodila a Gucci si svoj farebný dizajn patrične obhájil.
Zdroj:
Zara
710
Zara tentokrát nezostala pri jednom produkte a v línii Streetwise Collection kopíruje celú kolekciu inej známej značky. Vieš, o ktorú značku ide?
PANGAIA
Yeezy
Adidas
Kenzo
Vysvetlenie
Keď Kanye West (Ye) v roku 2015 debutoval s Yeezy líniou oblečenia pod názvom Yeezy Season, Zara prekročila aj vlastné hranice a tentokrát nezostala len pri kopírovaní jedného produktu. Kolekciou Streetwise odkopírovala všetko od farebnej palety a strihov až po vizuál kampane. Modely majú na fotkách dokonca rovnaké držanie ramien. Internet si tak neváhal odpustiť vtipné komentáre a na Twitteri označil prešľap fast fashion značky ako „Zeezy Season“.
Zdroj:
Endource, Youtube/Fashion Channel
810
Modely ktorých dvoch značiek sa na seba takto podobajú?
Zara a Valentino
Gucci a MANGO
Armani a Stradivarius
Armani a Zara
Vysvetlenie
MANGO do svojho portfólia totiž zahrnulo niekoľko modelov, ktoré sú svojím dizajnom priam totožné so šatami Gucci z kolekcie jeseň-zima 2015. Napriek tomu, že MANGO (vľavo) má na svojich produktoch intenzívnejšie farby, paralely s Guccim (vpravo) si nemôžeš nevšimnúť. Okrem čipkovaných topov si MANGO zapožičalo aj plisované sukne a farebné kombinácie. Pozornému oku však neuniknú viditeľné strihové rozdiely vo vrchných častiach outfitov. Fast fashion značka si tentokrát dala pri preberaní dizajnov „poriadne“ záležať.
Zdroj:
Céline, TheFashionSpot
910
Ktorá fast fashion značka skopírovala model čiernej plisovanej sukne Céline?
Zara
MANGO
Bershka
Stradivarius
Vysvetlenie
Na fotke vľavo vidíš plisovanú sukňu Céline z kolekcie jeseň-zima 2013. Vpravo sa pozeráš nielen na odkopírovaný dizajn sukne (z polyesteru za 84 eur), ale aj na hodvábnu čiernu blúzku Zara. Vďaka siluetám modelov si okamžite všimneš, že ide o vernú napodobeninu. Fast fashion gigant si dal tentokrát výnimočne záležať na detailoch a okrem toho, že na blúzku našil gombíky, zaradil do svojho looku aj rozdielnu obuv. Suma za plisovanú sukňu Celiné sa šplhá na vyše tisíc eur, zo Zary ich máš za pár eur.
Zdroj:
Wiki Commons/Arroser
1010
Ktorá značka si dovolila skopírovať červenú podrážku Christiana Louboutina?
Salvatore Ferragamo
Acne Studios
Manolo Blahnik
Van Haren
Vysvetlenie
Christian Louboutin vyhral súdny spor proti holandskej značke obuvi Van Haren, ktorá v roku 2012 do svojich topánok zaradila červenú podrážku. Van Harenovi bolo nariadené zaplatiť Louboutinovi náhradu škody a uhradenie poplatkov za jeho právne zastupovanie aj súdne trovy. Kým slávne Louboutinky sa pohybujú okolo 600 až 1 200 eur, topánky od Van Harena kúpiš za desiatky eur.